Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer
 

Nawigacja GPS

Nawigacja GPS pozwala na ustalenie położenia użytkownika w przestrzeni. Korzysta z niej wielu kierowców, sportowców, ale także turystów, często nie wiedząc nawet, że używają sieci GPS lub innego GNSS, o analogicznej zasadzie działania. Poniżej prezentujemy dostępny katalog urządzeń z nawigacją wykorzystującą system GPS. Wyjaśniamy także, w jaki sposób działa nawigacja satelitarna w poszczególnych rodzajach sprzętu oraz przedstawiamy najważniejsze serie urządzeń lidera produktów nawigacyjnych - firmy Garmin.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Nawigacja GPS - różnorodność zastosowań

Urządzenia wyposażone w moduł GPS pomagają nam na co dzień. Dzięki nim nawigujemy podczas jazdy samochodem po mieście i na wakacje, ale to nie wszystko. Rejestratory służą nam także podczas uprawiania sportu – biegania, jazdy na rowerze czy górskich wycieczek. Jakie rodzaje nawigacji spotkasz w praktyce?

  • Nawigacja GPS w zegarkach sportowch

Jeszcze kilka lat temu z zegarków z nawigacją korzystali głównie biegacze. Dzisiaj są one standardowym wyposażeniem również w innych dyscyplinach sportu. Używają ich pływacy, triathloniści, kolarze czy crossfitterzy. Pulsometr z nawigacją służy do monitorowania tempa przemieszczania się oraz pokonanego dystansu, a także rejestrowania przewyższeń i spadków terenu. Pierwsze modele zegarków sportowych były duże i nieporęczne. Nowa generacja sportowych smartwatchy posiada antenę wbudowaną w obudowę, więc z zegarków możemy korzystać na co dzień.

Serie zegarków z nawigacją GPS:

  • Fenix – linia przygodowych, wielofunkcyjnych urządzeń ze wbudowaną obsługą map topograficznych oraz bardzo długim czasem działania baterii, szczególnie w najnowszej serii Garmin Fenix 7. Doskonale sprawdzą się podczas zawodów triathlonowych, biegów terenowych i z przeszkodami czy wycieczki górskiej.
  • Forerunner – lekkie i uniwersalne pulsometry sportowe wyposażone w GPS nawigację oraz kompleksowe funkcje treningowe. Na tle konkurencji wyróżniają się precyzyjnym pomiarem danych oraz bogatą analizą powysiłkową.
  • Enduro – model przeznaczony dla sportowców dyscyplin ultra. Jest niezwykle lekki i został wyposażony w bardzo wydajną baterię. Jego nawigacja doskonale sprawdzi się w górach i na bezdrożach.
  • Venu – elegancki smartwatch wyposażony w podstawowe funkcje treningowe oraz nawigację satelitarną. Świetnie sprawdza się jako asystent treningowy i monitor funkcji zdrowotnych na co dzień.
  • Instinct – seria zegarków dla podróżników, którzy oczekują od urządzenia wytrzymałości i wsparcia podczas poruszania się w trudnym terenie. Odporna na uszkodzenia konstrukcja i wojskowy certyfikat wytrzymałości gwarantują sprawność pulsometru w każdych warunkach.
  • Tactix – modele pulsometrów GPS przeznaczone dla służb mundurowych i sił specjalnych. Zostały wyposażone w wiele udogodnień, które sprawdzą się podczas misji na wrogim terenie, jak podwójny układ współrzędnych, tryb skoku spadochronowego, obsługa noktowizora czy możliwość tworzenia geograficznych punktów odniesienia na mapie.
  • Vivoactive – zegarki dla osób, które chcą połączyć aktywność fizyczną z towarzyskim trybem życia. Urządzenia obsługują podstawowe tryby treningowe, ale także nawigację GPS i płatności bezprzewodowe.

  • Nawigacja GPS w licznikach rowerowych

Komputery treningowe wyposażone w GPS pozwalają śledzić położenie kolarza oraz obsługują mapę topograficzną powierzchni. Mierzą także prędkość jady, nachylenie terenu oraz pokonany dystans. Dzięki temu nawigacja w nieznanej okolicy nie przysparza trudności i bez obaw możemy planować nawet długie wyprawy rowerowe.

W ofercie firmy Garmin znajdziemy serię liczników rowerowych Edge, które służą do pomiaru podstawowych parametrów podczas jazdy. Seria Edge składa się zarówno z prostych modeli dla początkujących rowerzystów, jak i kompleksowych rozwiązań treningowych, wyposażonych w duży wyświetlacz, aktualizowaną mapę terenu i szereg czujników sportowych, jak sensor kadencji czy mocy.

  • Nawigacja GPS samochodowa i motocyklowa Garmin

W swojej ofercie firma posiada również nawigację Garmin GPS przeznaczoną dla kierowców – tych samochodowych i motocyklowych. Urządzenia ułatwiają znalezienie optymalnej trasy do celu, mają wytrzymałą baterię, a w przypadku nawigacji motocyklowej, są także odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Kierowcy samochodowi mogą skorzystać z urządzeń Drive. Nawigacja Garmin samochodowa to gotowe do podróży urządzenia nawigacyjne, które zostały wyposażone w nadajnik GPS oraz rozbudowany system generowania wskazówek dotyczących trasy.

Dla motocyklistów Garmin przygotował produkt Zumo. To wytrzymałe urządzenie nawigacyjne, wyposażone w jasny i czytelny wyświetlacz oraz precyzyjną nawigację, która współpracuje z interkomem montowanym w kasku.

  • Nawigacja GPS ciężarowa i do kampera

Nawigacja GPS przydaje się także kierowcom samochodów ciężarowych oraz turystycznych kamperów. Ten segment urządzeń został wyposażony w dedykowane oprogramowanie, które dobiera trasę, uwzględniając specyfikę jazdy dużym pojazdem. Dzięki nawigacji łatwo i szybko zlokalizujemy parking dla ciężarówek, kemping czy MOP.

Kierowcy samochodów ciężarowych mogą skorzystać z nawigacji Dezl. To seria urządzeń GPS wyposażonych w duży wyświetlacz oraz obsługę tylnej kamery. Nawigacja Dezl została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksimum komfortu podczas jazdy samochodem ciężarowym. Dzięki niej unikniesz korków i dobierzesz trasy dopasowane pod względem ukształtowania i profilu wysokości.

Jeżeli lubisz jeździć na wczasy kamperem, wybierz serie urządzeń Camper lub Overlander. To wielofunkcyjne urządzenia nawigacyjne, stworzone z myślą o podróży po bezdrożach. Wytrzymała konstrukcja nawigacji oraz dostęp do map topograficznych pozwalają zaplanować każdą podróż. Funkcje dedykowane specyfice kampera pozwalają wybrać trasę tak, aby jazda była maksymalnie komfortowa.

  • GPS dla wędkarzy

Echosondy wędkarskie Garmin Striker to urządzenia wyposażone w nawigację satelitarną oraz sonar skanujący. Dzięki modułowi GPS łatwiej będzie Ci odnaleźć skupiska ryb i wrócić w poznane wcześniej rejony. Dostęp do oprogramowania Quickdraw Contours pozwala na tworzenie w czasie rzeczywistym mapy zbiornika wodnego i udostępnianie jej społeczności.

  • GPS dla psa

Firma Garmin w swojej ofercie posiada także nawigatory dla psów, dzięki którym nie stracisz kontaktu ze swoim pupilem nawet podczas wyprawy lub polowania trwającego wiele godzin. W tym segmencie odnajdziemy m.in. serię Alpha – to system śledzenia i szkolenia psów z funkcją nawigacji i komunikacji satelitarnej InReach.

  • Nawigacja GPS na piesze wędrówki

Wiele osób korzysta z nawigacji także podczas pieszych wypraw w góry, ale również wyjść do lasu (gps na grzyby) lub wyjazdów na biwak. Piesza nawigacja często służy, jako narzędzie pracy np. geodetów.

Nawigacja turystyczna Garmin:

  • InReach – to podręczny komunikator satelitarny. Przydaje się w awaryjnych sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do sieci. GPS nawigacja InReach to modele często wybierane przez uczestników wypraw wysokogórskich.
  • GPSMap – seria wytrzymałych urządzeń podręcznych, obsługujących kilka sieci GNSS. Nawigacja z serii GPSMap to modele z technologią BirdsEye, gwarantującą dostęp do wysokiej jakości obrazów satelitarnych.
  • Montana – linia przenośnych nawigacji GPS wyposażonych w ekran dotykowy o dużej przekątnej. Modele z tej serii idealnie nadają się do wyprawy w teren, są wytrzymałe i posiadają podwyższoną klasę wodoszczelności.
  • Oregon – nawigacja piesza, została wyposażona w ekran dotykowy, mapy topograficzne oraz aparat fotograficzny o wysokiej rozdzielczości. Może również służyć, jako wsparcie podczas jazdy samochodem.
  • eTrex – prosta nawigacja do pieszych wędrówek i geocachingu. Obsługiwana przyciskami i wyposażona w czytelny wyświetlacz, świetnie sprawdza się jako urządzenie do wędrówek turystycznyc z całą rodziną.

  • Nawigacja GPS - na czym polega działanie?

Działanie nawigacji satelitarnej w poszczególnych rodzajach urządzeń działa bardzo podobnie. Sieć satelitów krążących dookoła Ziemi nieustannie wysyła sygnały, które są odbierane przez urządzenie z włączonym odbiornikiem GPS. Na podstawie powiązania sygnału z przynajmniej trzech satelitów, używany przez nas sprzęt jest w stanie ustalić dokładne swoje położenie w przestrzeni, a także śledzić jego zmiany. To dlatego po zakończonej jeździe lub biegu możemy niemal metr po metrze prześledzić trasę, jaką pokonaliśmy.

W zależności od rodzaju urządzenia i jego modelu możemy mieć dostęp do różnych funkcji związanych z nawigacją. Najczęściej będzie to rejestrowanie bieżącego śladu, tzw. TrackBack lub Breadcrumbs, pozwalające odtworzyć drogę powrotną. Większość urządzeń obsługuje również tracki, czyli wgrane w pamięci ścieżki nawigacyjne. Zawsze mamy możliwość wyświetlenia koordynatów GPS (np. w celach ratunkowych) w formacie cywilnym lub wojskowym (np. w zegarku Garmin Tactix). Niekiedy pojawia się także opcja dodatkowych punktów trasy, stanowiących odniesienie dla dalszej nawigacji.

Co ciekawe, firma Garmin jako jedyna zaprezentowała w części swoich zegarków sportowych dostęp do interaktywnych map topograficznych, które mają za zadanie ułatwić odnalezienie drogi podczas marszu lub treningu bez konieczności używania alternatywnego nadajnika GPS. Obecnie zegarki Garmin z nawigacją to jedne z najbardziej popularnych urządzeń tej marki.

  • Co daje korzystanie z różnych GNSS?

Obecnie, znakomita większość mobilnych nawigacji satelitarnych korzysta z kilku systemów GNSS. Pierwotnie była to wyłącznie amerykańska sieć GPS. Dzisiaj standardem jest już obsługa rosyjskiej sieci GLONASS oraz europejskiej sieci GALILEO. Część produktów Garmin korzysta także z Assisted GPS. Połączenie kilku systemów w jednym czasie pozwala na uzyskanie mocniejszego, bardziej stabilnego sygnału. Przydaje się to zwłaszcza w terenie gęsto zabudowanym lub zalesionym, gdzie zwykła nawigacja GPS miałaby problemy z lokalizacją pozycji. Korzystanie z kilku GNNS ma także tę zaletę, że nawet przy niższej częstotliwości rejestrowania sygnału, połączona siła fal radiowych sprawi, że sygnał zostanie dokładniej zapisany.

  • Co wpływa na dokładność nawigacji GPS?

Na to, jak bardzo dokładnie dane zarejestruje urządzenie, ma wpływ wiele czynników. Począwszy od rodzaju zastosowanego modułu GPS, przez teren, w jakim się poruszamy, aż po częstotliwość rejestracji sygnału.

Sygnał nawigacyjny najlepiej działa w terenie odsłoniętym i wyniesionym (np. w górach), ponieważ tam może rozprzestrzeniać się swobodnie. Znacznie słabiej prezentuje się jakość działania nawigacji GPS w lesie, na osiedlu wysokich bloków lub w tunelu. W takim terenie sygnał odbija się od obiektów, gubi w przestrzeni i zanika. Na to samo mogą narzekać rybacy, wędkarze, a nawet triathloniści, ponieważ sygnał z satelity łatwo gubi się także na powierzchni wody.

Okolicznością, która wpływa na jakość zapisu, jest także częstotliwość sygnału odbieranego przez urządzenie. Im jest ona niższa, tym bardziej trasa będzie „szarpana” i uproszczona, a zakręty będą wyglądały na ścięte. Widać to zwłaszcza po trasach rejestrowanych przez zegarki biegowe. Przy zapisie co 1 sekundę jesteśmy w stanie odtworzyć praktycznie każdy zakręt i nawrót. Odstęp 30 lub 60 sekund sprawdza się w zasadzie jedynie podczas bardzo długiej trasy. Możliwość manipulowania dokładnością GPS ma jednak ogromną zaletę, ponieważ pozwala kontrolować żywotność baterii zegarka.

Wybierając nawigację GPS, warto postawić na rozwiązanie dedykowane w danej dziedzinie. Najlepsza nawigacja samochodowa nie zastąpi tej do motocykla, a GPS ręczny nie sprawdzi się podczas biegu czy jazdy na rowerze. Na szczęście firma Garmin oferuje kompleksowe rozwiązania na wielu poziomach zaawansowania, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij