Kiedy kupić zegarek sportowy?

Zegarek sportowy Garmin lifestyle

Zegarek sportowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą lepiej kontrolować swoją aktywność. Smartwatch Garmin jest świetną alternatywą dla zegarka klasycznego. Ilość danych, które uzyskamy używając go, może nam pomóc zmienić tryb życia. Okazuje się, że wprowadzenie drobnych zmian dobrze wpłynie na nasze zdrowie.

Jaka jest najlepsza pora na zakup zegarka sportowego?

Jeśli już podjęliśmy decyzję, o nabyciu takiego urządzenia, warto zrobić to wtedy, gdy nabieramy ochoty na większą aktywność. Zatem wiosna to jak najlepszy czas! Pierwsze po zimie promienie słońca i wyższa temperatura powodują przypływ energii i chęć ruchu. Pamiętajmy, że nawet spacer jest formą aktywności, którą możemy monitorować. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup na początku roku, gdy naszym sylwestrowym postanowieniem jest na przykład zrzucenie kilku kilogramów.

Kto powinien zaopatrzyć się w zegarek sportowy?

W smartwatch sportowy może zaopatrzyć się każdy. To na co powinniśmy zwrócić uwagę to poziom naszej kondycji. Jeżeli chcemy zmienić tryb życia i dopiero zaczynamy przygodę z regularnymi treningami, warto zaopatrzyć się w zegarek sportowy. Zegarek Garmin pozwoli na lepsze monitorowanie aktywności oraz optymalizację treningu. Postępy będą świetną motywacją do ich systematycznego kontynuowania. Dzięki uzyskanym danym, możemy skonsultować się z trenerem personalnym, który jako specjalista będzie mógł udzielić nam przydatnych wskazówek.

Jeśli uprawiamy już jakiś sport uzyskane, dzięki zegarkowi do biegania, dane będą się doskonale nadawały do monitorowania organizmu podczas wysiłku oraz jego reakcji na różne typy aktywności.

Kolejna grupa osób, dla których ten sprzęt jest nieoceniony to takie, które mają przed sobą jakieś sportowe wyzwanie. Jeżeli przygotowujesz się na przykład do maratonu, zegarek triathlonowy firmy Garmin pozwala dostosować treningi i monitorować wydolność organizmu na danym dystansie.

Zegarek sportowy maraton

Jaki model zegarka fitness wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór uzależniony jest od tego, jaki sport uprawiamy i w jakiej kondycji jesteśmy. Pierwszym krokiem przy wyborze takiego urządzenia powinno być sprecyzowanie swoich potrzeb treningowych. Wybierając zarówno zegarek sportowy męski jak i zegarek sportowy damski, warto pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które powinien on posiadać:

  • Stoper – Pomoże ci odliczać poszczególnych etapów aktywności.

  • GMT – (Greenwich Mean Time) Opcja monitorowania kilku stref czasowych.

  • Timer – Pozwala na precyzyjne dostosowanie stopera. Jest to szczególnie przydatne w przypadku treningu interwałowego

  • Minutnik – Pozwala na lepsze rozplanowanie treningu i zarządzaniem czasem podczas wysiłku

  • Wysokościomierz – Oblicza wysokość na jakiej się znajdujemy.

  • Czujnik tętna –  Czujnik tętna pozwala na lepszą kontrolę swoich treningów i ich rezultatów.

  • Alarm – Informuje o minięciu określonego czasu.

Te kilka cech powinno znaleźć się w każdym smartwatchu damskim jak i męskim. Nieistotne jest to, jak bardzo zaawansowany jesteś w treningu. Każda z powyższych funkcji jest niezbędna do przeprowadzenia wartościowego cyklu treningowego.

Garmin lifestyle zegarek sportowy

Zegarek sportowy dla początkujących

Garmin Forerunner 235 HR

Dla takich osób zakup urządzenia z wieloma złożonymi funkcjami nie ma sensu, gdyż i tak nie będą ich wykorzystywać. Seria Garmin Forerunner  przeznaczony jest dla biegaczy i umożliwia pomiar tętna, jak również czasu, tempa i przebytej odległości na danej trasie.

Wyposażono go też w opcje online, które pozwalają na automatyczną transmisję danych do portalu Garmin Connect, śledzenie live, system audio podpowiedzi, alerty pochodzące z telefonu, jak również rozpowszechnianie danych w portalach społecznościowych.

Model ten również zlicza kroki, kalorie, przebytą odległość, jak i ilość snu.

Zegarek sportowy Garmin Forerunner 235 HR

Zegarek sportowy dla średnio zaawansowanych

Garmin Instinct

Głównym atrybutem tego modelu jest jego wytrzymałość – bez wątpienia to zegarek do zadań specjalnych.  Jest zgodny z amerykańską normą wojskową 810G, odnoszącą się do temperatury, wstrząsów i wodoszczelności (do 100 metrów). Wbudowano w niego także kompas i wysokościomierz. Dzięki bardzo lekkiej konstrukcji jest również bardzo wygodny podczas treningu. Funkcja TracBack pozwala na powrót do miejsca startowego tą samą trasą. Ten zegarek charakteryzuje też długi czas pracy baterii. W trybie zegarka wynosi 14 dni, natomiast w trybie GPS do 16 godzin, a przy wykorzystaniu opcji oszczędzania baterii UltraTrac™ nawet do 40 godzin.

Zegarek sportowy Garmin Instinct

Zegarek sportowy dla zadaniowca

Garmin Forerunner 645 Music

Dla takich osób świetnie sprawdzi się. Dzięki pomiarowi tętna na nadgarstku i możliwości ich przesyłania daje możliwość monitorowania wydajności organizmu, jak również ocenę aktualnego stanu wytrenowania. Ćwiczenia można też umilić dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi muzyki. W łatwy sposób sparuje się ze smartfonem i Twoje treningi będzie można śledzić na aplikacji LiveTrack. Masz też możliwość łączności z telefonem, tak więc nie musisz brać go ze sobą na trening. Zresztą portfel też możesz zostawić w domu- na przykład za butelkę wody zapłacisz tym smartwatchem, który obsługuje płatności Garmin Pay.

Zegarek Garmin Forerunner 645 Music

Zegarek sportowy dla sportsmana

Polar Vantage V

Dzięki niemu zmierzysz swoją moc biegową. Wskaźnik ten daje nam informacje w podczas ćwiczeń  interwałowych oraz treningu w górach. Zegarek Polar Vantage z powodzeniem wykorzystać można do utrzymania stałego obciążenia w trakcie biegu. Natomiast dzięki funkcji Training Load Pro™ uzyskasz dane dotyczące tego jak poszczególne treningi obciążają Twój organizm w różny sposób. Ten model pozwoli też uniknąć kontuzji. Jest to możliwe dzięki Recovery Pro™. Dostaniesz za jej pomocą informacje o tym czy ciało jest przygotowane na trening i ocenę swojej regeneracji. Po treningu masz też dostęp do platformy POLAR FLOW, gdzie zawarte będą wszystkie dotyczące go dane. Najnowsze zegarki z serii Vantage to Polar Vantage V2 oraz Polar Vantage M2.

Zegarek sportowy Polar Vantage V

Garmin Fenix 5 Plus Sapphire

Jest to bardzo odporny model z szafirowym szkłem i wydajną baterią. Jedną z ciekawszych możliwości tego pulsometru sportowego jest opcja treningu interwałowego, dzięki której możemy dokładnie przeanalizować jego statystyki. Warto nadmienić też o specjalnej funkcji ClimbPro przydatnej podczas aktywności na powierzchni bogatej w różnego rodzaju wzniesienia. Dostarcza ona w czasie rzeczywistym informacji, dotyczących aktualnych i nadchodzących podbiegów czy podjazdów.

Zegarek sportowy Garmin Fenix 5 Plus Sapphire

Opcji wyboru zegarka sportowego jest mnóstwo. Wskazane rekomendacje to zaledwie ułamek dostępnych modeli, wszystkie nasze zegarki możesz obejrzeć tutaj: zegarki sportowe. Jedno jest pewne – warto kupić zegarek do ćwiczeń. Dla osób aktywnie uprawiających sport dostarcza dużą ilość informacji przydatnych do późniejszej analizy aktywności. Może też uświadomić, że właściwie poza treningiem niewiele się ruszamy, a przez to być doskonałą mobilizacją.