Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Wszystko o Garmin Connect - przewodnik po aplikacji

Wszystko o Garmin Connect - przewodnik po aplikacji

Obecna generacja zegarków dla sportowców to komputery treningowe, które nie tylko monitorują reakcje organizmu związane z wysiłkiem fizycznym, ale także integrują je w całość na dedykowanych platformach internetowych. Każdy z najbardziej liczących się w tym sektorze graczy oferuje swoje rozwiązanie. W przypadku fińskich producentów jest to odpowiednio Movescount dla Suunto oraz Flow dla zegarków firmy Polar. Amerykańska firma Garmin oddała do dyspozycji swoich użytkowników platformę Garmin Connect. Poniżej prezentujemy co oferuje i jak działa to rozwiązanie.

Czym jest i jak wygląda Garmin Connect?

Czym jest i jak wygląda Garmin Connect?

Platforma Connect to aplikacja (dostępna zarówno na komputery stacjonarne, jak i smartwatche damskie lub męskie z wgranym systemem Android oraz iOS), która służy do przeglądania:

  • zapisanych sesji ćwiczeń,
  • zmian jakie zachodzą w poszczególnych parametrach treningowych z biegiem czasu
  • planowania jednostek i cykli treningowych.

Zasadniczą funkcją jaką pełni Connect jest dziennik treningowy, w którym możemy analizować swoje postępy w wybranej dyscyplinie.

Na pierwszy rzut oka aplikacja komputerowa oraz mobilna Garmin przypominają interface znany z nowszych wersji systemu operacyjnego Windows. Dane wyświetlają się na przyjaznych dla oka kafelkach graficznych, które można do woli przestawiać, dodawać nowe panele, jak i usuwać te istniejące. Dodanie nowego kafelka odbywa się za pomocą rozwijanego menu umieszczonego po lewej stronie i opcji „Dodaj do pulpitu”. Oczywiście kafelki pomieszczą tylko najważniejsze, dlatego warto umieścić tam dane do których sięgamy najczęściej (np. kalendarz aktywności lub wykres ze zmianami VO2Max). Więcej opcji dostępne jest w panelu po lewej stronie, gdzie dostępne są wszystkie opcje oferowane przez platformę. Jakie zakładki znajdziemy w platformie Garmin Connect?

1. Aktywności – Serce Garmin Connect

Aktywności – Serce Garmin Connect

Oczywiście najważniejszą częścią platformy Connect jest możliwość analizy zaimportowanych danych z zegarka biegowego dotyczących treningów. W zakładce „Aktywności”, w aplikacji mobilnej i desktopowej, znajdziemy historię wszystkich wykonanych dotychczas treningów, podaną w czytelnej tabeli z rozróżnieniem poszczególnych parametrów. Z tego poziomu użytkownik ma dostęp do:

  • mapy, na której odbywała się dana aktywność,
  • sumy przewyższeń i spadków,
  • danych o prędkości,
  • kadencji,
  • tętnie,
  • ogromnej ilości innych informacji dotyczących sesji, które można segregować, porównywać ze sobą i analizować.

Wszystkie dane treningowe prezentowane są na czytelnych wykresach liniowych, które użytkownik może krzyżowo analizować nakładając na siebie poszczególne wartości (dzięki temu możliwe jest prześledzenie wzajemnych zależności pomiędzy np. tętnem, tempem, a profilem wysokościowym trasy). To niezwykle istotne narzędzie chociażby z tego względu, że bardzo często analiza pojedynczego parametru nie daje wystarczająco pełnej odpowiedzi, a wnioski wyciągane wyłącznie na tej podstawie mogą być błędne.

2. Cele – Pokonaj siebie

Zakładka „Cele”, dostępna jest w desktopowej wersji Garmin Connect i służy do wyznaczania sobie zadań do wykonania. Mogą to być cele treningowe krótkoterminowe oraz te bardziej dalekosiężne. Nie tylko pozwala to sportowcowi pracować nad własna psychiką i wytrwałością, ale pozwala także sprawdzić, czy jesteśmy w stanie realnie zmierzyć się z dużym wyzwaniem (np. ultramaratonem) poprzez stopniowe realizowanie coraz bardziej wymagających przedsięwzięć. Przykładowym celem może być osiągnięcie założonego kilometrażu w miesiącu, ilość kroków do wykonania każdego dnia lub osiągnięcie założonej liczby minut intensywnej aktywności w tygodniu.

Dzięki aplikacji Garmin Connect dane dotyczące poszczególnych celów są na bieżąco uzupełniane. Oczywiście nie muszą one dotyczyć jedynie biegania lub kolarstwa. Opcja Celu dostępna jest dla każdej aktywności przewidzianej przez producenta. W bardziej zaawansowanych zegarkach Garmin (np. Garmin Venu 2 lub Garmin Fenix 6) użytkownik może obserwować progres niektórych założeń również z poziomu wyświetlacza zegarka bez konieczności logowania się do aplikacji.

3. Grupy

Grupy

Zakładka „Grupy” działa na zasadzie mikro społeczności, które mogą zrzeszać sportowców trenujących wybraną dyscyplinę w danym regionie. W ramach jednej grupy, jej członkowie mogą porównywać swoje wyniki, rywalizować ze sobą i przeglądać swoje aktywności. To tutaj można podglądać trasy, po których ścigają się poszczególni sportowcy, a także pobierać je do pamięci zegarka np. popularnych modeli Garmin Fenix 6x Pro lub Garmin Fenix 6 Pro Przynajmniej na razie ta opcja ma charakter stricte porównań sportowych, bez nadmiernie rozbudowanych opcji społecznościowych. Jest odpowiedzią firmy Garmin na takie inicjatywy jak chociażby Strava. Członkostwo w danej grupie wymaga zaproszenia. Funkcja dostępna jest na obu platformach – komputerze i smartfonie.

4. Informacje Insights – Beat Yesterday

Informacje Insights – Beat Yesterday

Kolejna opcja umożliwia planowanie i układanie spersonalizowanych treningów. Insights działa jak wirtualny partner do ćwiczeń i trener, który podpowiada co możemy zmienić w planie treningowym, aby poprawić swoje osiągnięcia. W praktyce wygląda to tak, że Garmin Insights pobiera informacje dotyczące treningów oraz te, które śledzi monitor aktywności (np. ilość wykonanych kroków, pokonanych pięter lub spalonych kalorii). Następnie te dane są ze sobą łączone i użytkownik dostaje informacje zwrotne, a także ranking, który pozwala ustalić na jakim miejscu plasuje się wśród średnich osiągnięć populacji. Podobnie jak „Grupy”, tutaj również dostęp jest z obu platform.

5. Kalendarz treningowy

Kalendarz treningowy

Jeden z głównych modułów Garmin Connect, który służy do uporządkowania struktury treningów. Znajduje się na dolnym pasku głównego pulpitu w aplikacji mobilnej lub w wysuwanym menu w aplikacji desktopowej. Budowa kalendarza jest przejrzysta i logiczna. Dla każdego dnia tygodnia możemy zapisać treningi z danej dyscypliny, a także przypisać cele treningowe, plany i komentarze. W aplikacji na komputerze, po prawej stronie na szarym kafelku znajduje się podsumowanie tygodnia, które obejmuje zestawienie dystansu, czasu i kalorii jakie wydatkowaliśmy w związku z zarejestrowaną aktywnością fizyczną. Podsumowanie nie obejmuje jeszcze podziału na konkretne dyscypliny, ale niewykluczone że programiści Garmina dodadzą ten aspekt w przyszłości. Domyślnie jest ono wyłączone – aby je włączyć, należy zaznaczyć na dole kalendarza Podsumowanie tygodniowe.

Kalendarz może zostać zintegrowany z kontem Gmaila. Dzięki temu można liczyć na podgląd także z poziomu usługi Google. Ten aspekt Garmin Connect to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują zaplanować dużo rzeczy i chcą zapanować nad chaosem w planach treningowych. To przydatne rozwiązanie także dla sportowców trenujących kilka dyscyplin sportowych, np. triathlonistów.

6. Kroki

Kolejny kafelek panelu aplikacji Connect służy do śledzenia podstawowych parametrów dotyczących aktywności, czyli ilości wykonanych kroków, spalonych kalorii oraz zakresu tętna w ujęciu dziennym lub tygodniowym zarejestowanych przez smartwatch Gamin, wraz z procentową wizualizacją realizacji założonego celu. Aplikacja automatycznie wykrywa i przenosi aktywność z zarejestrowanych treningów. Dzięki temu na wykresie tętna zobaczyć można okresy gwałtownego wzrostu ze wskazaniem dyscypliny, która była wtedy uprawiana. Na wykresie tętna znajdują się także informacje o okresach snu i bezczynności.

Z tego panelu skorzystają przede wszystkim osoby, które chcą być względnie aktywne, ale które niekoniecznie szukają sposobów na poprawę formy sportowej lub pokonanie własnych granic.

7. Kursy

Kursy

Desktopowa funkcja „Kursy” służy do planowania własnych tras i wgrywania ich do pamięci zegarka triathlonowego. Platforma Garmin Connect wykorzystuje do tego darmową sieć map topograficznych OpenStreetMap. To wygodne i skuteczne rozwiązanie nie tylko ze względu na szczegółowość mapy, ale także ciągłe aktualizowanie serwisu przez społeczność użytkowników.

Do trasy planowanej na mapie topograficznej automatycznie wyliczany jest profil wysokościowy przedstawiony za pomocą wykresu. Wśród filtrów i nakładek na mapę odnajdziemy znaczniki kilometrów, segmenty biegowe oraz kolarskie, a także całkowitą długość trasy i przewidywany czas jej ukończenia przy założonym tempie. Oprócz utworzenia nowego kursu, użytkownik może przeglądać także te wcześniej zapisane w aplikacji. Zakładka umożliwia utworzenie wirtualnego partnera dla danej trasy, jak również zaznaczenie na niej punktów na trasie. Mogą to być zaplanowane postoje regeneracyjne, ale także interesujące nas miejsca na mapie.

8. Masa ciała

Masa ciała

Jeżeli zaopatrzyliśmy się w wagę Garmin (Index S2), platforma Connect oferuje sparowanie aplikacji z urządzeniem do pomiaru masy ciała. Dzięki temu sportowcy mogą śledzić zmiany jakie zachodzą w ich ciele na czytelnym wykresie, a także ustawić cele, które chce się osiągnąć wraz z końcowym terminem na ich realizację. Wagi firmy Garmin nie służą jedynie do pomiaru masy ciała, ale potrafią także badać jego skład, a wszystko to dla szesnastu odrębnych profili na jednym urządzeniu. Dzięki współpracy z protokołami Wifi, ANT+ oraz Bluetooth Smart waga Garmin Index S2 bezproblemowo połączy się z każdym smartfonem z zainstalowaną aplikacją Garmin Connect.

9. Osobiste rekordy

To pole służy do przeglądania naszych największych, dotychczasowych osiągnięć sportowych. Dotyczy to pokonanych dystansów, czasu, tempa dla biegu, kolarstwa oraz ilości wykonanych kroków jakie odnotował nasz zegarek Garmin. Dane mogą być nie tylko przeglądane w aplikacji Connect, ale także przesłane do innego urządzenia marki Garmin. Jeżeli eksportujemy dane z treningów do pamięci Connect, automatycznie rozpoznaje on pokonanie rekordu i podmienia dane na bardziej aktualne.

10. Odznaki

Odznaki

Pod tą funkcją mamy dostęp do przyznanych użytkownikowi odznak. Kolejne odznaczenia przyznawane są w miarę, jak pokonuje się coraz trudniejsze cele. Może dotyczyć to ilości wykonanych kroków, ilości i jakości snu, pokonanego dystansu, wykonania określonej ilości treningów biegowych, kolarskich, pływackich lub siłowych. Możliwości jest bardzo dużo i nie zawsze dotyczą treningów. Część odznak przyznawana jest za aktywność przed lub po określonej godzinie, albo w określonej temperaturze, za aktywność z dronem, a nawet utrzymanie równego balansu nacisku na pedały rowerowe. Za kolejne odznaki otrzymujemy punkty, którymi możemy pochwalić się na swoim profilu. Wszystko to służy zmotywowaniu użytkownika do cięższej pracy i rywalizacji z innymi sportowcami.

11. Plany treningowe

Plany treningowe

Platforma Garmin Connect pozwala na zaimportowanie do aplikacji, a następnie przeniesienia do pamięci pulsometru gotowego planu treningowego, którego założeniem jest przygotowanie użytkownika do pokonania określonego dystansu w założonym czasie. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że możemy wybierać pomiędzy różną długością wyścigu, a same plany uwzględniają naszą aktywność zapisaną w aplikacji, jak i zróżnicowane środki treningowe – od interwałów, przez wybiegania, aż po zabawy biegowe. Obecnie platforma obsługuje plany treningowe dla biegaczy, kolarzy oraz łączone treningi dla triathlonistów. Każdy z nich oferuje nieco inne możliwości konfiguracji, uwzględniające specyfikę danej dyscypliny.

12. Raporty

Panel, który pozwala na analizę wykonanych treningów poprzez pryzmat wybranych parametrów w dowolnej jednostce czasu. Użytkownik może analizować informacje o podjętym wysiłku fizycznym m. in. pod następującymi kątami:

  • czas aktywności,
  • dystans,
  • tempo średnie i maksymalne,
  • pułap tlenowy VO2 Max,
  • prędkość średnia i maksymalna,
  • spalone i pozostałe kalorie,
  • generowana podczas wysiłku moc.

Każdy wykres przedstawiony jest na czytelnej krzywej, która uwzględnia zmiany wybranych danych w obrębie sesji treningowej.

13. Segmenty

Segmenty

Segmenty (znane chociażby z serwisu Strava) zawitały także na platformę Garmin Connect. Ich funkcja pozostaje taka sama. Użytkownik ma możliwość zaplanowania odcinka na trasie, względem którego będzie odrębnie mierzony czas i tempo. Dzięki temu tworzymy „mikro wyścig” z którym w przyszłości będziemy mogli rywalizować, a dzięki funkcji udostępnienia społeczności Garmin – także inni użytkownicy będą mogli zmierzyć się z naszym rekordem dla danego odcinka bez konieczności trenowania w tym samym czasie. To świetny sposób nie tylko na to, aby budować zdrową rywalizację sportową. Segmenty służą śledzeniu własnego progresu treningowego. Dzięki gwarancji zapisu wyniku na dokładnie tej samej trasie uzyskujemy wiarygodne rezultaty, które pozwalają wyprowadzić konstruktywne wnioski dotyczące struktury treningu i jego efektywności. Użytkownicy mogą połączyć ze sobą konta na serwisach Strava oraz Garmin. Segmenty można tworzyć jedynie w wersji komputerowej. Mobilna wersja daje możliwość śledzić i przeglądać istniejące już trasy.

14. Sprzęt

Sprzęt

Bardzo przydatna zakładka, która umożliwia monitorowanie stopnia zużycia obuwia biegowego, opon rowerowych i innego sprzętu. Po dodaniu informacji na temat tego, w jakich butach wykonywaliśmy dany trening, aplikacja automatycznie dodaje kilometry dla danego sprzętu. Dzięki temu wraz z upływem czasu jesteśmy w stanie sprawdzić, które buty biegowe lub opony zużywają się szybciej i porównać dane z wieloma modelami jednocześnie.

15. Treningi

Treningi

Platforma Garmin Connect umożliwia tworzenie zindywidualizowanych treningów dla biegania, jazdy na rowerze, pływania oraz własnej dyscypliny. Dla każdego treningu możliwe jest stworzenie do pięćdziesięciu segmentów (czyli etapów treningu) oraz notatki, w której zawrzemy pozostałe, przydatne informacje. Przesłanie do urządzenia odbywa się poprzez wciśnięcie jednego przycisku w aplikacji. Samo planowanie jest intuicyjne i polega na dodawaniu kolejnych, kolorowych paneli z których każdy stanowi jeden, odrębny etap treningu (np. rozgrzewka, odpoczynek, ćwiczenia rozluźniające ze wskazaniem czasu trwania, ilości powtórzeń czy strefy mocy w której należy go przeprowadzić). Tworzyć treningi można na obydwu wersjach aplikacji i umieszczać je w interaktywnym kalendarzu.

16. Urządzenia

Urządzenia

Tutaj znajduje się lista wszystkich urządzeń marki Garmin, które użytkownik sparował ze swoim kontem w Garmin Connect. Z tego poziomu możemy także konfigurować ustawienia poszczególnych sprzętów. To w tym miejscu znajdują się wszystkie podpięte pod konto smartwatche sportowe, liczniki rowowe serii Garmin Edge, echosondy czy nawigacje.

17. Profil użytkownika

Profil użytkownika

Pod tym kafelkiem kryje się możliwość konfiguracji opcji systemowych takich, jak wyświetlanie powiadomień, ustawienia prywatności, dane o użytkowniku. to także miejsce gdzie znajdziemy granice stref treningowych oraz połączymy platformę Connect z innymi aplikacjami, jak np. Strava czy MyFitnessPal.

Platforma Garmin Connect to niezwykle rozbudowana baza danych, która pełni zarówno funkcję dziennika treningowego, jak i analizatora poszczególnych aktywności i zależności między nimi. Warto od czasu do czasu zagłębić się w wykresy i tabele pełne danych, aby w dalszej perspektywie trenować bardziej świadomie. Swoimi osiągnięciami możemy także łatwo dzielić się ze znajomymi korzystając z udostępniania aktywności, zdjęć i osiągnięć w popularnych mediach społecznościowych.

Nawet mobilna wersja aplikacji Connect daje dostęp do ogromnej ilości danych, szybkiego ich podglądu, możliwości wyświetlenia podsumowania aktywności z ostatnich siedmiu dni, czy indywidualnej konfiguracji pulpitu. Wersja na komputery stacjonarne jest znacznie bardziej rozbudowana i daje dostęp do opcji nieosiągalnych z poziomu telefonu komórkowego (np. tworzenie Segmentów).

Cieszy fakt, że firma Garmin cały czas rozbudowuje swoją aplikację ulepszając już istniejące opcje i dodając nowe możliwości. Pozostaje obserwować, jakie nowe rozwiązania zawitają na aplikację Connect w przyszłości.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij