Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Rok wejścia na rynek

Przeznaczenie

Dotykowy ekran

Kolorowy ekran

Personalizacja tarczy

Szafirowe szkiełko

Moduł GPS

Czujnik tętna (HR)

Wersja czujnika tętna

Obsługa map

Nawigowanie po trasie

Odtwarzacz muzyki

Powiadomienia z tel.

Płatność zegarkiem

Doładowanie solarne

WI-FI

Wysokościomierz

Kompas

Pulsoksymetr

Monitor aktywności

Monitorowanie snu

Interwały

Asystent odpoczynku

Pułap tlenowy

Wodoszczelność

Dynamika biegu

Bateria w trybie GPS

Bateria maksymalnie

Informacje o producentach:

Garmin Polar
 

Smartwatch damski sportowy

Fiński producent pulsometrów Polar oraz amerykański koncern Garmin od lat rywalizują ze sobą na rynku elektroniki sportowej, a zwłaszcza monitorów aktywności sportowej. Choć początkowo u żadnego z producentów smartwatch damski sportowy, nie był ujęty w specjalnej serii dla kobiet, to jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem wśród płci pięknej wysiłkiem fizycznym, wykonywanym na poziomie profesjonalnym, wszystko się zmieniło. Obecnie coraz więcej modeli pojawia się na rynku w – przynajmniej – kilku wersjach kolorystycznych. Zmiana parametrów dotyczy także wymiarów koperty oraz wagi zegarka i grubości paska. Wszystko po to, aby użytkownik, bez względu na płeć i doświadczenie czuł się komfortowo nosząc zegarek sportowy. Smartwatch damski Garmin to przede wszystkim popularne serie zegarków oznaczone literkami "s" : Garmin Fenix 7s, Garmin Venu 2s, Vivoactive 4s, Vivomove oraz smartwatch dla kobiet Polar Vantage.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Zegarek a smartwatch dla kobiety– gdzie leży różnica?

Pierwszym pytaniem, które nasuwa się podczas przeglądania oferty rynkowej jest pytanie – „Czy smartwatch to to samo, co zegarek sportowy?”. Nie do końca. Można by odpowiedzieć, że każdy zegarek sportowy obecnie jest już smartwatchem, ale ta zasada nie działa w drugą stronę – nie każdy smartwatch dla kobiety jest zegarkiem sportowym. Najlepiej będzie przyjrzeć się tej różnicy na przykładzie.

Typowymi przykładami smartwatchy są np. Apple Watch Series 5 albo Samsung Galaxy Watch. Z kolei jako przykład zegarka sportowego można podać Garmin Fenix 6 albo smartwatch Polar serii Vantage V.

Czego większość z nas oczekuje od smartwatcha? Przede wszystkim wielokanałowej łączności ze światem oraz tego, że uczyni nasze życie łatwiejszym. Zarówno zegarek od firmy Apple, jak i Samsung stają na wysokości zadania. Oba zegarki oferują:

  • łączność LTE,
  • bluetooth,
  • możliwość odczytywania alertów, powiadomień oraz odrzucania połączeń,
  • a także moduł NFC do bezstykowych płatności (odpowiednio Apple Pay oraz Samsung Pay).

To idealne rozwiązania wszędzie tam, gdzie celem użytkownika jest organizacja czasu, synchronizacja z otaczającymi go urządzeniami i bycie „smart”.

Niestety, aspekt sportowy nigdy nie był mocną stroną tradycyjnych smartwatchy dla kobiet. Oczywiście zarówno jeden, jak i drugi zegarek do ćwiczeń posiada wbudowany optyczny czujnik tętna (w przypadku urządzenia Apple nawet z opcją pulsoksymetru), daleko im jednak do dokładności znanej z typowo sportowych modeli. Podobnie przedstawia się ustalanie bieżącej lokalizacji oraz śledzenie dystansu. Taka możliwość istnieje, ale nie jest to rozwiązanie, któremu mogą zaufać profesjonalni sportowcy. Także konfiguracja poszczególnych profili sportowych pozostawia wiele do życzenia oferując jedynie podstawowe możliwości.

Design obu urządzeń cechuje typowy „casual look”, charakterystyczny dla zegarków do codziennego noszenia w biurze. Krótko mówiąc, smartwatch dla kobiety czyni życie prostszym i przyjemniejszym, ale niekoniecznie pozwala na śledzenie postępów w sporcie. Nie taka też ma być jego rola.

Z drugiej strony, flagowe modele zegarków sportowych od firmy Garmin oraz Polar oferują potężne możliwości, jeżeli chodzi o monitorowanie progresu formy sportowej. W obu zegarkach można odnaleźć:

  • precyzyjny pomiar tętna,
  • monitoring pułapu tlenowego,
  • kondycji,
  • obciążenia treningowego,
  • a w przypadku nowych zegarków firmy Garmin nawet parametrów zaawansowanej dynamiki biegowej oraz strategii tempa.

Oba zegarki zostały wyposażone w precyzyjne moduły GPS ze wsparciem dla systemów Glonass i Galileo, a także zaawansowane możliwości nawigacyjne (w przypadku Garmin Fenix 7 z mapami topograficznymi włącznie).

Oczywiście gdzieś głęboko w modelu Fenix 7 oraz Polar Vantage V drzemią także opcje smart. Tak więc zegarki parują się z telefonem odczytując wiadomości i informując o połączeniach, a nowy smartwatch Garmin oferuje nawet możliwość słuchania muzyki oraz bezdotykowych płatności dzięki systemowi GarminPay. Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że są to jedynie dodatki do kompleksowych i świetnie wyposażonych komputerów treningowych.

Obecne pokolenie zegarków biegowych to tak naprawdę zaawansowane pulsometry z funkcjami smart, które spokojnie można określić mianem smartwatche sportowe (w przeciwieństwie do typowych zegarków smart, które ze sportem nie mają wiele wspólnego).

Jak wybrać sportowy smartwatch Garmin damski?

Wiele modeli zegarków produkowanych przez firmę Garmin występuje w zróżnicowanej kolorystyce, a także w kilku rozmiarach odnoszących się do wielkości i ciężaru koperty orz długości paska. Wszystko po to, aby pulsometr dobrze prezentował się na szczupłym, kobiecym nadgarstku, nie ciążył, ale także zapewniał dobry kontakt ze skórą i precyzyjne pomiary.

Smartwatch dla kobiety – stylistyka

Jeżeli chodzi o stylistykę, zegarki sportowe można podzielić na trzy grupy – eleganckie, casualowe oraz sportowe. To, który typ będzie w największym stopniu odpowiadał oczekiwaniom użytkownika, zależy w dużej mierze od stylu ubierania się, poziomu zaawansowania treningowego oraz charakteru i usposobienia.

Elegancki smartwatch damski Garmin

  • Zegarki Garmin Fenix

Flagowa seria firmy Garmin, która od początku wyznaczała standardy dla zegarków outdoor’owych. Najlepszy wybór dla osób, które trenują na poziomie profesjonalnym lub biorą udział w wieloetapowych wyprawach lub wyścigach. Zaawansowana nawigacja, mapy topograficzne i czujniki ABC to tylko kilka z jego licznych zalet. Jakość tych zegarków i ich stylistyka jednoznacznie nawiązują do sportu wyczynowego oraz kontaktu z naturą i wymagającymi warunkami pogodowymi. Wersja dla Pań została oznaczona literą „S”. Dla koperty o średnicy 42 mm waga tego modelu to 58 gram, a długość paska waha się od 108-175 mm (pasek skórzany) do 108-189 mm (pasek z tkaniny).

  • Zegarek Garmin Vivomove

Hybrydowy zegarek łączący analogową klasykę z nowoczesnymi, cyfrowymi rozwiązaniami. Elegancki design i wskazówki kryją ekran dotykowy, który informuje użytkownika o jego zdrowiu i kondycji, aktualnym położeniu oraz oczekujących powiadomieniach.

To dobre rozwiązanie dla dynamicznych kobiet, które lubią pokazywać swoje zdecydowanie i nowoczesność, ale jednocześnie nie stronią od eleganckiego ubioru. Garmin Vivomove to typowy przykład zegarka, który dobrze łączy funkcje przydatne w wielkim mieście oraz na treningu.

Przeznaczona dla płci pięknej wersja Vivomove 3S waży niewiele ponad 38 gramów, a zamontowany silikonowy pasek ma długość 110-175 mm

Casualowe zegarki sportowe

  • Zegarek Garmin Venu

Smartwatch sportowy Garmin Venu zwraca uwagę jasnym i czytelnym wyświetlaczem AMOLED oraz efektowną stylistyką. Wygląd to jednak nie wszystko. Ten zegarek to także wsparcie dla ponad 20 dyscyplin sportowych, precyzyjny moduł GPS oraz sugestie treningowe w formie animacji.

Zegarek dba o kondycję użytkownika monitorując tętno, poziom stresu, a nawet częstotliwość oddechów oraz symptomy cyklu menstruacyjnego. To dobry wybór dla aktywnych kobiet, które szukają sportowych inspiracji w codziennym życiu i chcą, by ich otoczenie to dostrzegło.

Zegarek jest sprzedawany w znormalizowanym rozmiarze o wadze 46,3 grama z paskiem o długości 125-190 mm.

  • Zegarek Garmin Vivoactive 4S

Nowoczesny smartwatch dla kobiety z serii Vivoactive łączący w sobie funkcje służące poprawie kondycji i zdrowia z możliwościami smart. Ten model oferuje wsparcie dla ponad 20 predefiniowanych dyscyplin sportowych, dając jednocześnie możliwość słuchania muzyki podczas treningu oraz dokonywania płatności bezgotówkowych. Monitor energii i stresu pozwala na ocenę swojej dyspozycji danego dnia.

To prosty, estetyczny smartwatch do codziennego noszenia, który pod niepozornym wnętrzem kryje bogate możliwości. Model Vivoactive 4S adresowany do kobiet waży jedynie 40 g z paskiem o długości od 110-175 mm.

Standardowe zegarki sportowe

  • Zegarki Garmin Forerunner

Seria zegarków Forerunner adresowana jest do zaawansowanych użytkowników, którzy traktują ćwiczenia na serio, analizując dane treningowe i cały czas poszukując środków i metod treningowych, które zapewnią rozwój formy sportowej i sukces. Prezentują one typowo sportowy wygląd, który najlepiej sprawdza się na sali treningowej lub na bieżni. Doskonale wyglądają na ręku osoby, która jest zdecydowana i świadoma swoich celów. Większość modeli z serii Foreruner produkowana jest w znormalizowanej wersji, poza Garminem Forerunner 45S o wadze 32 gram dla paska o długości 124-185 mm.

Garmin smartwatch damski – cechy fizyczne

Grubość kopert w poszczególnych modelach zegarków jest różna, ale nie ma to znaczenia wyłącznie estetycznego. Znaczną część miejsca w każdym smartwatchu sportowym zajmuje akumulator i im bardziej jest on pojemny, tym fizyczne wymiary baterii, a co za tym idzie koperty, będą większe. Dla przykładu warto wskazać, że w przypadku modelu Fenix 6 koperta ma 13,8 mm grubości, ale już Garmin Vivomove to tylko 11,6 mm grubości.

Oczywiście większa bateria to nie tylko większa wydajność, ale także wyższa masa urządzenia. O ile dla mężczyzn różnica rzędu kilku gram nie robi większej różnicy nawet przy całodniowym użytkowaniu sprzętu, kobiety mogą zwrócić na to uwagę. Warto także pamiętać, że dłuższe dystanse sportowe (czy to biegania, czy kolarskie) wymuszają coraz mniejszą wagę sprzętu. Podczas biegów na dystansie ultra nawet najmniejszy zysk może być na wagę złota.

Każdy sportowiec musi sam ocenić, czy woli postawić na miniaturyzację kosztem ograniczonej funkcjonalności i skróconej żywotności baterii czy też woli dorzucić te kilka gram i móc liczyć na dłuższe i bardziej kompleksowe wsparcie ze strony zegarka.

  • Szerokość paska, zwłaszcza w modelach typowo kobiecych – „S” – jest ujednolicona i wynosi 20 mm. Wynika to z wdrożonej przez Garmin technologii QuickFit, która pozwala na szybką zmianę paska przez użytkownika na inną wersję kolorystyczną. Zegarki, w których możliwa jest samodzielna wymiana pasków można łatwo personalizować dopasowując je do swoich preferencji.
  • Obecna generacja pulsometrów korzysta już z optycznego czujnika tętna (opcjonalnie z czujników montowanych na klatkę piersiową). Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie długości paska do nadgarstka tak, by koperta mogła przylegać ściśle, ale jednocześnie niebyt mocno. Dlaczego to tak istotne?

Optyczny czujnik tętna działa w oparciu o technologię fotopletyzmografii – wbudowane w spód koperty diody laserowe wysyłają światło, które załamuje się na krwi przepływającej przez żyły w nadgarstku. Odbite światło wraca do przetwornika optycznego, który błyskawicznie analizuje otrzymane dane i przetwarza je na informacje wyjściowe czytelne dla użytkownika, jak tętno czy stopień natlenienia krwi. Warunkiem skutecznego działania tego rozwiązania jest ścisłe przyleganie diod do skóry. Jest to technologia dokładna, choć czynniki takie, jak karnacja skóry, owłosienie, tatuaże lub blizny, a nawet układ żył w nadgarstku może nieznacznie zniekształcić odczyt.

Smartwatch dla kobiet - na jakie funkcje podczas zakupu zwrócić uwagę?

Wybierając smartwatch damski z GPSwarto kierować się także jego funkcjonalnością i możliwościami, jakie oferuje. Wszystkie te dylematy dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Sterowanie zegarkiem – manualne czy dotykowe

Pierwsza kwestią jest wybór sposobu obsługi interface’u urządzenia. Przyciski to rozwiązanie najbardziej klasyczne i nadal ma ono wiele zalet. Przede wszystkim, eliminuje ryzyko wybrania niechcianej opcji lub zatrzymania rejestracji treningu. Klawisze nie sprawiają także problemów podczas korzystania z pulsometru w wodzie. Również w zimie, kiedy użytkownik musi zakładać rękawiczki przyciski są wygodniejszym rozwiązaniem. Ten rodzaj sterowania został zastosowany w smartwatchach damskich Garmin z serii Fenix i Forerunner, ale także typowo „męskich” zegarkach – Garmin Tactix i Instinct.

Z kolei ekran dotykowy jest bardziej intuicyjny w obsłudze, wybór funkcji jest szybszy i prostszy, często wystarczy lekko dotknąć ekran bez konieczności przeszukiwania poszczególnych, rozwijanych menu. To rozwiązanie zastosowane chociażby w Garmin Venu i Vivoactive.

Multisportowy tryb triathlonu

Smartwatch damski z GPS Garmin z serii Fenix i Foreruner wspierają wielodyscyplinowy triathlon. Przekłada się to przede wszystkim na możliwość płynnego przejścia między zapisem trening z kolejnych dyscyplin, a także możliwość odrębnego wyliczania tzw. czasu przejść (spędzonego przez zawodnika w strefach zmian T). to także możliwość mierzenia wysiłków wieloetapowych (jak np. wielokrotny triathlon, kiedy po etapie kolarstwa po raz drugi nadchodzi etap pływania).

Smartwatche damskie z GPS przeznaczone dla triathlonistów oferują także automatyczny podgląd informacji o treningu w trybie autoprzewijania, jak również możliwość blokady poszczególnych funkcji i przycisków dla wybranych dyscyplin. Zwykle wzmocnieniu ulega także bateria. Triathloniści docenią tryb UltraTrac, który pozwala na znaczne wydłużenie czasu działania baterii kosztem rzadszego zapisu śladu GPS.

Oczywiście nie znaczy to, że starszy model Garmina będzie dla triathlonisty nieprzydatny. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że bez trybu multisportowego po zakończeniu jednej części treningu trzeba ręcznie przechodzić do kolejnego, zamiast skorzystać z przejścia automatycznego i predefiniowanych ustawień dla każdej z dyscyplin.

Czas pracy baterii

Kolejną istotną kwestią, która może zadecydować o wyborze zegarka triathlonowego, jest kierowanie się podczas zakupu żywotnością baterii. Nowsze pulsometry Garmin posiadają wbudowany tryb UltraTrac, który pozwala na znaczne wydłużenie czas pracy na jednym ładowaniu. Zegarki z serii Fenix oferują także tryb ekspedycyjny, który ekstremalnie wydłuża czas działania zegarka (do 28 dni) z jednoczesnym zachowaniem dostępu do GPS-a oraz map topograficznych.

Najnowszy zegarek z serii Fenix posiada także rozwiązanie PowerManager, która na bieżąco podaje czas pozostały do rozładowania baterii przy aktualnej konfiguracji i daje użytkownikowi możliwość selektywnego wyłączania poszczególnych opcji i czujników w celu manipulowania czasem działania. Firma Polar podobną technologię zastosowała w nowym pulsometrze Polar Grit X.

Kolejną nowością oferowaną przez firmę Garmin jest opcja ładowania za pomocą energii słonecznej, tzw. Solar Charging. Wbudowane w zegarek ogniwo słoneczne na bieżąco uzupełnia baterię zegarka wydłużając czas działania zegarka o kilka godzin (lub nawet kilkanaście, w zależności od wprowadzonych ustawień). Rozwiązanie takie zostało zastosowane m. in. w dedykowanej wersji zegarka Fenix 6, Garmin Tactix oraz Garmin Instinct.

Klasa wodoszczelności

Jeżeli zegarek ma być wykorzystywany podczas treningów na zewnątrz, warto zwrócić uwagę także na klasę wodoszczelności urządzenia. Zegarki Garmin mogą pochwalić się wodoodpornością 5 ATM lub 10 ATM. Jak należy to rozumieć?

Klasa wodoszczelności 5 ATM oznacza wodoodporność do głębokości 50 metrów. Bez problemu możemy używać takiego zegarku w deszczu, podczas opadów śniegu i w wilgotnym powietrzu. Klasa 5 ATM wystarcza, aby trenować triathlon oraz pływać w basenie i otwartych akwenach. Modele o wodoodporności 5 ATM to np. Garmin Venu, Vivoactive, a także Seria Forerunner i Polar Vantage V.

Wodoodporność 10 ATM oznacza, że smartwatch damski z GPS może być zanurzony do głębokości 100 metrów. Poza korzyściami charakterystycznymi dla 5 ATM pojawia się możliwość wykorzystania zegarków do sportów wodnych o dużej prędkości. Klasą 10 ATM mogą pochwalić się zegarki adresowane dla zaawansowanych sportowców oraz miłośników outdoorowych przygód – Garmin Fenix 6 oraz Garmin Tactix, ale także Polar Grit X.

Część zegarków, jak Polar Grit X, Polar Vantage V oraz Garmin Tactix oferuje także zgodność z wojskową normą wytrzymałości MIL-STD-810G. Oprócz wodoszczelności użytkownik może w tym przypadku liczyć także na wysoką odporność na pył, wstrząsy oraz wysoką i niską temperaturę.

Przydatne funkcje sportowe, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając smartwatch dla kobiety trzeba zwrócić uwagę na te same funkcje, które interesują mężczyzn. To, co sportowiec uznaje za przydatne zależy w przeważającej mierze od stopnia jego wytrenowania. O ile na początku swojej przygody ze sportem większość użytkowników zadowoli się ilością spalonych kalorii, wykonanych kroków oraz pomiarem tętna z nadgarstka, o tyle sportowcy, którzy trenują na wysokim poziomie i szukają bodźców do rozwoju szukają czegoś więcej.

Nowoczesne smartwatche damskie z GPS – poza podstawowymi parametrami, jak tętno, tempo, dystans czy interwały - oferują możliwość zmierzenia takich wartości, jak obciążenie treningowe, zarówno w skali tygodnia, jak i w obrębie jednej jednostki treningowej z rozbiciem na wysiłek tlenowy i beztlenowy oraz etykietę treningu. Wbudowany pulsoksymetr mierzy stopień wysycenia krwi tlenem, a także wspomaga pomiar pułapu tlenowego. Wykorzystując odpowiednie czujniki, sportowiec może zmierzyć także parametry zaawansowanej dynamiki biegowej (odchylenie w pionie i w poziomie, długość kroku, kadencja i czas kontaktu z podłożem) oraz dynamiki kolarskiej z uwzględnieniem funkcjonalnej mocy progowej (FTP).

Bardzo ważne jest, aby dobierać zegarek do trenowanej dyscypliny. Biegacze skorzystają głównie z dynamiki biegowej, tętna i modułu GPS, a pływacy z wykrywania stylu, pomiaru tętna pod wodą czy SWOLF.

Trenujące kobiety mogą docenić także pomiar natężenia stresu oraz BodyBattery, który pomaga zoptymalizować swój czas na trening i regenerację. Istotne może okazać się także śledzenie cyklu menstruacyjnego, które pomaga przewidzieć nadchodzące gorsze dni i znaleźć w sobie motywację.

Bez względu na to, które parametry użytkownik uzna za najistotniejsze, zawsze podstawą powinna być odpowiednia ich analiza. Nie każdy sportowiec skorzysta z zaawansowanych pomiarów i algorytmów wyliczających kilkadziesiąt współczynników, które mogą wprowadzić zamęt w planie treningowym. Czasami lepiej zdecydować się na prostsze rozwiązanie, ale mieć większą przyjemność z treningu niż wybrać rozwiązanie dla profesjonalistów i nie mieć pomysłu na jego wykorzystanie.

Jak wybrać damski smartwatch sportowy – podsumowanie

Wybierając typowo damski smartwatch sportowy warto rozważyć o jaką stylistykę chodzi. Niektórzy użytkownicy wolą korzystać z typowo outdoorowych zegarków oraz modeli sportowych, jak Garmin Forerunner, Garmin Fenix oraz Polar Grit X i Polar Vantage. Z kolei inne osoby preferują stylowe, eleganckie rozwiązanie, jak smartwatch damski Garmin z serii Venu i Vivomove.

Drugą w kolejności, choć dla wielu użytkowników bardziej istotną kwestią, jest funkcjonalność zegarka. Zawsze warto dopasować smartwatch sportowy do swoich ambicji, planów i możliwości i wybrać model, który będzie oferował akurat tyle funkcji, ile okaże się przydatne. Nie każdy sportowiec ucieszy się z Garmin Vivomove, ale też nie każdy będzie w stanie wykorzystać pulsometr Polar Vantage V czy Garmin Fenix 6.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij