Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

Top Tether

Prowadnica Pasa Biodrowego

System Ochrony Bocznej

Wkładka Redukcyjna

Informacje o producentach:

Besafe Britax Romer Concord Joie Klippan Maxi-Cosi
 

Foteliki 9-25 kg

Fotelik samochodowy 9-25 kg - wybierz najlepiej dopasowany dla swojego dziecka

Drugi fotelik wybiera się, kiedy dziecko wyrośnie z kołyski, czyli fotelika w kategorii 0-13 kg. Foteliki samochodowe 9-25 kg oraz 0-25 kg są mogą być stosowane jako drugi fotelik, dlatego też w tej kategorii celowo umieściliśmy również fotele od 0 kg. Większość foteli z tej kategorii może być montowana tyłem do kierunku jazdy, więc stanowi większą ochronę dziecka.

Ważne jest, aby pamiętać, że im mniejszy zakres wagowy fotela, tym łatwiej dopasować go do dziecka. Częstsza zmiana fotela to gwarancja lepszego dopasowania, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa w czasie jazdy. Dlatego sugerujemy korzystanie z trzech foteli w życiu dziecka: 0-13 kg jako pierwszy, potem drugi fotel z zakresu 9-18 lub fotelik 9-25, a jako ostatni 15-36 kg.

W dalszej części tekstu dowiesz się jakie cechy powinien mieć dobry fotelik 9-25, jak odpowiednio dobrać fotel oraz jakie błędy najczęściej występują przy użytkowaniu produktów z tej grupy wagowej.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Fotelik 9-25 - kluczowe informacje

 • Prawo unijne nie wymaga jeszcze montażu tyłem do kierunku jazdy drugiego fotelika, ale zalecamy stosować ten sposób montażu do 4 roku życia dziecka lub do osiągnięcia przez dziecko 13kg. Jest to najbezpieczniejsza forma przewożenia dzieci. Większość foteli z zakresu 9-25 kg montowana jest tyłem do kierunku jazdy i daje możliwość stosowania tego ustawienia aż do 25 kg.
 • Dzieci mają słabo rozwinięte mięśnie szyi i nie amortyzują one silnych, nagłych wstrząsów i szarpnięć. Najlepszym sposobem na ochronę głowy i kręgosłupa dziecka jest sadzanie go tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia lub dopóki nie wyrośnie w fotelika.
 • Małe dzieci nie mogą jeździć bez fotelika dziecięcego, zapięte zwykłymi pasami samochodowymi, ponieważ posiadają słabo zespolone kości miednicy, które mocują mięśnie odpowiadające za pionową postawę ciała i swobodne siadanie i chodzenie oraz nie mają jeszcze wykształcony kolców biodrowych, które stabilizują pasy na odpowiedniej wysokości. Dlatego należy stosować foteliki z pięciopunktowymi uprzężami, które stabilizują i chronią ciało przed uszkodzeniem w czasie wypadku.
 • Ważne jest, aby wybierać fotelik samochodowy 9-25 o jak najmniejszym zakresie wagowym, ponieważ pozwala to na odpowiednie dopasowanie fotela do dziecka. Dobrze dopasowany fotelik 9-25 to gwarancja znacznego wzrostu bezpieczeństwa w trakcie wypadku.
 • Warto sprawdzać oceny z testów bezpieczeństwa fotelików. Dwa najbardziej prestiżowe to Test ADAC oraz Test PLUS, z czego ten ostatni sprawdza bezpieczeństwo fotelików RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy.
 • Wiele nowych fotelików oznaczana jest jako I-size, czyli spełnia wszystkie zalecenia z nowej normy europejskiej. Chociaż aktualnie I-size obowiązuje z dotychczas funkcjonującymi przepisami ECE (Europejską Normą Kontrolną) R44/04, to promuje kilka kwestii w nich nie ujętych, np. konieczność stosowania Isofixu, bezwzględne stosowanie foteli RWF do 4 roku życia, dobieranie foteli z uwzględnieniem wzrostu dziecka, a nie wagi oraz wzmocnienie skrzydeł bocznych zagłówka.
 • Foteliki samochodowe 9-25 montować można na trzy sposoby: na pasy samochodowe, system ISOFIX, czyli bezpośrednio do ramy auta lub za pomocą Isofixa oraz Top Tethera (montaż na specjalnych pasach, które montuje się do punktów kotwiczeń za tylnym siedzeniem). Sugerujemy stosować montaż za pomocą Isofixa i Top Tethera jako najbezpieczniejszą opcję montażu drugiego fotelika.

Fotelik samochodowy 9-25 - kluczowe funkcje i systemy bezpieczeństwa

Foteliki 3-latka, w tym foteliki 9-25, powinny posiadać funkcje, które zapewnią bezpieczeństwo dziecka. Wśród nich znajdują się:

 • możliwość montażu RWF do 25 kg,
 • możliwość dopasowania zagłówka i uprzęży do wzrostu dziecka,
 • rozbudowany system ochrony szyi,
 • regulacja kąta nachylenia oparcia,
 • szerokie siedzisko w foteliku 9-25 z możliwością regulacji pod wzrost dziecka,
 • system ochrony bocznej amortyzujący uderzenia boczne,
 • łatwą do czyszczenia tapicerkę z oddychającego materiału,
 • możliwość montażu za pomocą systemu Isofix oraz Top Tethera.

Foteliki samochodowe 9-25 - najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu

 1. Nieprawidłowo zamontowany fotelik samochodowy (fotelik z możliwością montażu RWF zamontowany przodem lub źle wpięty Isofix, źle zapięte pasy.
 2. Źle dobrany fotelik dla dziecka (wystająca z zagłówka głowa, dziecko nie mieści się w siedzisku lub opada mu głowa).
 3. Pasy na niewłaściwej wysokości lub poskręcane.
 4. Nieprawidłowo dobrany kąt nachylenia oparcia, co powoduje opadanie głowy i niewygodę.

Z naszą pomocą łatwo unikniesz tych błędów. Nasi doradcy pomogą i nauczą Cię jak prawidłowo montować fotelik 9-25 lub 0-25 w samochodzie. Skontaktuj się z nami lub przyjedź do naszego salonu stacjonarnego.

wróć do góry