Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer
 

Gondola

Gondola to produkt często poszukiwany przez przyszłych rodziców. W końcu przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecko właśnie z tej części wózka będzie korzystało najczęściej poza domem. Występujące na rynku modele różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i specyfikacją. Czym zatem kierować się podczas wyboru? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że część wózków spacerowych można zakupić w zestawie z gondolą. Wtedy sprawa jest niezwykle prosta, gdyż gondola kupiona z wózkiem spacerowym pozwala na korzystanie zestawu przez długi czas. W tekście pod produktami odpowiadamy na pytanie czym kierować się podczas wyboru gondoli, dowiesz się jakie funkcje pełni to akcesorium oraz czy warto kupować ja oddzielnie czy w zestawie z wózkiem.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jakie funkcje pełni gondola w wózku dziecięcym?

Gondola, poza łóżeczkiem i fotelikiem dziecięcym, jest miejscem, w którym maluch przebywa najczęściej. Musi być zatem odpowiednio funkcjonalna i całoroczna. Jej główną funkcją jest zapewnienie komfortowej i bezpiecznej postawy niemowlaka w czasie spaceru w wózku. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka jego kręgosłup i mięśnie nie są w stanie utrzymać siedzącej pozycji, dlatego niezwykle ważne jest, aby dziecko leżało w odpowiedniej pozycji leżącej. Wózek głęboki z gondolą pozwala na utrzymanie tej postawy i nie obciąża delikatnego ciała dziecka. Dodatkowo gondole skonstruowano tak, aby chroniły przed trudnymi warunkami pogodowymi. Głęboka i duża budka oraz wysokie ścianki skutecznie osłaniają przed wiatrem, deszczem lub słońcem. Niezwykle ważne jest, aby wybierając to akcesorium zwracać uwagę na jej budowę. Gondola wózka wyłożona jest zazwyczaj miękkim materiałem, który jest przyjazny dla dziecka. Ułożone w niej dziecko czuje się bezpiecznie i często po przejechaniu niewielkiej odległości zasypia.

Gondole w zestawie ze spacerówką czy oddzielnie?

Bardzo często wybieranymi wózkami przez rodziców są modele wielofunkcyjne, które zapewniają możliwość montażu na jednym stelażu zarówno głębokiej gondoli, siedziska spacerowego, jak i fotelika samochodowego. Takie modele wózków rosną wraz z dzieckiem, a także są wyjątkowo praktyczne podczas zakupów czy podróży. Wielu rodziców kupując wózek wielofunkcyjny zdaje sobie sprawę, że z gondoli dziecko będzie korzystało przez krótki okres czasu. Znacznie dłużej przydaje się część spacerowa, jednak ona w przypadku modeli wielofunkcyjnych jest duża i niekiedy nieporęczna. Z rozwiązaniem tego problemu przyszli producenci, wypuszczając na rynek produkty typowo spacerowe, do których możemy osobno dokupić gondolę. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż wybieramy wówczas wózek, z którego dziecko będzie korzystało przez dłuższy okres czasu.

Jaki rozmiar wybrać?

Wybierając pierwszy wózek dla dziecka należy zwrócić uwagę na gondolę, a konkretnie jej rozmiar. O ile pod względem szerokości i głębokości większość modeli ma zbliżone wymiary, tak znaczące różnice znajdziemy przy wielkości. Na polskim rynku gondole występuje w dwóch rozmiarach:

  • Standardowe, o przeciętnej długości 70 cm,
  • Dłuższe, których wymiar osiąga nawet 80 cm.

Rozmiar gondoli ma znaczenie w przypadku, kiedy spodziewamy się dużego dziecka bądź przewidywany termin porodu przypada w okresie późnej jesieni lub zimy. Należy pamiętać, że dziecko najszybciej rośnie w pierwszych miesiącach życia i może się okazać, że wybrany przez nas najpiękniejszy wózek jest niepraktyczny, gdyż ubrane w kombinezon dziecko się w nim zwyczajnie nie mieści.

Najlepszy materiał

Porządna i jednocześnie funkcjonalna gondola powinna być wykonana z oddychającego materiału, tak aby zapewnić dziecku swobodny dostęp do świeżego powietrza. Materiał ten powinien być wodoszczelny i wytrzymały, tak aby gondola nie uległa zniszczeniu podczas pierwszego deszczu. Warto zwrócić również uwagę czy został pokryty filtrem UV, który nie tylko chroni dziecko przed promieniami słońca, ale i sprawia, że materiał nie wyblaknie po ekspozycji na słońce.

Gondola powinna zawierać okienko, tak aby wnętrze wózka nie było całkowicie zacienione. Jeśli latem będziemy korzystać z tego akcesorium warto sprawdzić czy interesujący nas model ma wentylowany spód oraz czy w budce jest odpowietrznik.

wróć do góry