Autoryzowany partner
Kategorie
Akcesoria (90) Pulsometr na klatkę piersiową (7) Czujniki Garmin (16) Czujniki tętna HRM (8) Czujniki kadencji (3) Czujnik prędkości (3) Czujniki pozostałe (2) Inteligentna waga (3) Folie ochronne i osłony (4) Goal Zero (6) Mapy (2) Paski (18) Pokrowce (1) Słuchawki (4) Uchwyty (11) Ładowarki i kable (10)HRM czujnik tętna pozwala na dopasowanie tempa biegu lub jazdy na rowerze do swojego tętna maksymalnego, a także znalezienie własnych stref tętna. Jednocześnie jest to moduł intuicyjny w obsłudze i na tyle lekki, że nie zauważysz go podczas ćwiczeń.
Dzięki czujnikowi tętna HRM będziesz w stanie monitorować to, jak ciężko trenujesz. Podczas uprawiania sportu, Twoje serce przyspiesza, a urządzenie na klatce piersiowej wykrywa tę zmianę, jako wzrost tętna. Te informacje możesz odczytać na wyświetlaczu swojego zegarka sportowego.
Wytłumaczymy, na czym polega działanie HRM oraz czym różni się on od optycznego pomiaru z nadgarstka. W ofercie naszego sklepu znajdziesz odpowiedni czujniki tętna Garmin oraz Polar, a także moduły dedykowane wybranym dyscyplinom sportowym.
548.00 zł
Garmin Czujnik tętna HRM-Pro Plus
366.00 zł
od 199.00 zł
od 316.00 zł
Polar sensor tętna Verity Sense
404.00 zł
od 449.00 zł
od 284.00 zł
OUTLET Tomtom Czujnik tętna HR 9UJ0.001.00
99.00 zł
Czujnik tętna Garmin ANT+ lub Bluetooth montowany jest do pasa zakładanego na klatkę piersiową. W pasku znajdują się elektrody, których zadaniem jest odczyt wyładowań elektrycznych generowanych przez serce sportowca. Informacje przekazywane są do układu znajdującego się w module. Czujnik – z wykorzystaniem wybranej technologii transmisji - przesyła je do urządzenia, które przetwarza sygnał na informacje zwrotne możliwe do odczytania przez użytkownika.
Odczyt tętna dokonywany jest na bieżąco, a informacje zapisywane są w pamięci urządzenia i historii treningów.
Alternatywą dla czujnika montowanego na klatkę piersiową jest optyczny pomiar tętna z nadgarstka (OHR) z wykorzystaniem technologii fotopletyzmografii. Rozwiązanie stosowane od kilku lat cały czas jest rozwijane przez takie firmy, jak Garmin czy Polar.
Czujnik tętna OHR jest bardzo wygodny w użyciu i nie wymaga zakładania dodatkowych elementów wyposażenia. Nadal jednak dokonywany przez niego pomiar nie jest na tyle precyzyjny, aby mógł się równać ze standardowym odczytem HR. Jest także bardziej podatny na zaburzenia wynikające zarówno z czynników zewnętrznych, ale także z cech indywidualnych, jak karnacja skóry lub jej owłosienie.
Można przyjąć, że czujnik tętna montowany do opaski daje bardziej dokładny i stabilny odczyt. Z kolei pomiar tętna z nadgarstka nie jest może aż tak stabilny, ale korzystanie z urządzeń tego rodzaju jest niezwykle wygodne.
Czujniki tętna Garmin lub Polar z założenia przeznaczone są dla sportowców, którym zależy na monitorowaniu intensywności wykonywanej pracy poprzez pryzmat tętna. To rozwiązanie sprawdza się zarówno wśród biegaczy, kolarzy, pływaków oraz triathlonistów, zwłaszcza tych trenujących lub startujących na dłuższych dystansach.
Moduły śledzące pracę serca są bardzo responsywne i szybko dopasowują wyświetlające się wartości do zmieniających się warunków treningu. Wiele z nich może także bez przeszkód funkcjonować pod wodą, a nawet śledzić zaawansowane parametry pływackie.
Obecna generacja czujników rozmiarem przypomina monetę dwuzłotową i waży zaledwie kilka gram. Korzystanie z nich jest komfortowe nawet podczas zawodów trwających kilkanaście godzin. Moduł zasilany jest płaską baterią (najczęściej CR2032 lub podobną), która wystarcza na wiele miesięcy regularnych treningów.
Czujnik tętna Garmin lub Polar działają w oparciu o protokół ANT+ lub Bluetooth (ewentualnie BLE). Dzięki temu są one w stanie współpracować z każdym urządzeniem, na którym znajduje się dedykowana aplikacja, o ile obsługuje ono odpowiedni protokół transmisji danych. Może być to także telefon komórkowy. Pulsometry i zaawansowane liczniki kolarskie z założenia są dostosowane do współpracy z czujnikami.
Tętno to zaledwie jeden z parametrów definiujących intensywność wysiłku. Jego pomiar przydaje się zwłaszcza podczas dłuższych treningów, które pozwalają na jasne wytyczenie stref treningowych. Jeżeli trening jest krótki lub bazuje na szybkich, dynamicznych akcentach, lepszym rozwiązaniem od pomiaru tętna będzie pomiar generowanej mocy. Wybierając czujnik tętna Garmin lub Polar warto dopasować go do docelowego urządzenia. Daje to pewność, że pomiary będą dokładne, a ze sparowaniem elektroniki nie będzie problemu.