Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Rok wejścia na rynek

Przeznaczenie

Dotykowy ekran

Kolorowy ekran

Personalizacja tarczy

Szafirowe szkiełko

Moduł GPS

Czujnik tętna (HR)

Wersja czujnika tętna

Obsługa map

Nawigowanie po trasie

Odtwarzacz muzyki

Powiadomienia z tel.

Płatność zegarkiem

Doładowanie solarne

WI-FI

Wysokościomierz

Kompas

Pulsoksymetr

Monitor aktywności

Monitorowanie snu

Interwały

Asystent odpoczynku

Pułap tlenowy

Wodoszczelność

Dynamika biegu

Bateria w trybie GPS

Bateria maksymalnie

Informacje o producentach:

Coros Garmin Polar
 

Smartwatch sportowy - najlepszy smartwatch z GPS

Obecnie, zegarki produkowane przez takie firmy, jak Garmin, Polar czy Coros łączą w sobie wiele zróżnicowanych funkcji – od zwykłego czasomierza po zaawansowane możliwości sportowe. Choć pozornie wydaje się, że w zasadzie wszystkie zaawansowane zegarki można zaklasyfikować jako smartwatch z GPS, to jednak można wyróżnić kategorię smartwatch sportowy oraz zegarek sportowy. Czy można wskazać wyraźną granicę, która oddziela jeden od drugiego? Na jakie funkcje zwrócić uwagę wybierając urządzenie dla siebie? Poniżej odpowiadamy na te pytania.Najpopularniejsze smartwatche sportowe to serie: Garmin Fenix 7, Epix, Venu, Vivoactive oraz model Polar Vantage i Grit X.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Smartwatch sportowy z GPS a zegarek sportowy - różnice

Po czym można rozpoznać smartwatch sportowy? Większość tego typu zegarków Garmin posiada szeroki wachlarz opcji lifestyle’owych. Najczęściej można je sparować z telefonem wykorzystując do tego bezprzewodową łączność bluetooth oraz dedykowaną aplikację Garmin Connect. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest funkcja odczytywania alertów, komunikatów i powiadomień, a także możliwość odrzucenia przychodzącego połączenia. Typowy smartwatch z GPS pozwala także na monitorowanie podstawowym parametrów biologicznych, jak tętno, poziom stresu lub jakość i długość snu.

Oczywiście taka charakterystyka nie odpowiada jeszcze na pytanie, gdzie leży granica między jednym, a drugim typem zegarka. Różnicę doskonale widać jednak na przykładzie porównania zegarka sportowego Garmin Fenix 6 z flagowym modelem firmy Apple – smartwatch’ami z serii Apple Watch.

  • Smartwatch z GPS Garmin Fenix 6 Pro

Zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro to flagowy model amerykańskiego producenta przeznaczony dla osób trenujących na wysokim poziomie, a także dla miłośników outdoor’owej przygody. Został on wyposażony w czujnik tętna najnowszej generacji, który na bieżąco monitoruje nie tylko tętno, ale także nasycenie krwi tlenem (dzięki funkcji pulsoksymetru). O typowo taktycznym przeznaczeniu świadczą wgrane do pamięci, kolorowe mapy topograficzne z zaawansowaną nawigacją GPS (ze wsparciem dla Glonass i Galileo), a także czujniki ABC – kompas, wysokościomierz oraz barometr.

Ambicje sportowców wspierają profile DynamicPacePro oraz ClimbPro, a także dostęp do śledzenie zaawansowanej dynamiki biegu. Tak zaawansowane zegarki sportowe, jak Fenix 6 mierzą nie tylko dystans i tempo, ale także kadencję, odchylenie pionowe i poziome, czas kontaktu z podłożem oraz długość kroku.

Smartwatche Garmin pozwalają nie tylko na ocenę chwilowego obciążenia organizmu, ale zbierają także informacje na temat efektu treningu w danym okresie czasu. w przypadku Fenix 6 jest to nie tylko informacja o progresie (lub regresie) formy sportowej, ale także efekt aerobowy i anaerobowy każdej jednostki treningowej.

Trening zaawansowanego sportowca to także praca w ciężkich i wymagających warunkach atmosferycznych i terenowych. To dlatego większość zegarków biegowych została wykonana ze specjalnych polimerów, stali nierdzewnej lub tytanu, a wyświetlacz chroniony jest przez specjalne szkło Gorilla Glass lub inne, podobne rozwiązanie.

Czy w takim razie Garmin Fenix to „tylko” zegarek sportowy? Nie do końca. Producent wyposażył go w wiele funkcji typowych dla smartwatcha. Użytkownik może zatem skorzystać z monitorowania połączeń i wiadomości, płatności bezgotówkowych oraz słuchania muzyki z pamięci zegarka. Funkcje lifestyle’owe to także przypominanie o bezczynności, konieczności nawodnienia i aplikacje pobierane z IQStore. Można wręcz powiedzieć, że niemal każdy zegarek sportowy, to tak naprawdę smartwatch sportowy. Pytanie dotyczy tego, ile w zegarku jest pierwiastka Sport, a ile pierwiastka Smart.

  • Smartwatch z GPS Apple Watch Series 5

Dla porównania z Fenix 6 warto przyjrzeć się najnowszemu Apple Watch Series 5, jako typowemu przedstawicielowi zegarków smart. Cenowo w zasadzie zegarki triathlonowe nie różnią się aż tak bardzo od siebie. Czego zatem można oczekiwać od dziecka firmy Apple?

Już na pierwszy rzut oka widać całkowicie inną stylistykę. O ile Fenix 6 ewidentnie nawiązuje do sportu, wyprawy i konwencji militarno-podróżniczych, o tyle Apple Watch jest znacznie bardziej casualowy, ma prostszy design i wydaje się być przeznaczonym bardziej do codziennego noszenia w pracy, niż dalekich wypraw. Nie można odmówić mu uroku, producent zdecydował się na bardzo dobry jakościowo wyświetlacz OLED.

A jak przedstawia się funkcjonalność Apple Watch’a? Na pierwszy rzut oka, całkiem nieźle. Także tutaj można odnaleźć szereg czujników – GPS, barometr, kompas, a nawet elektrokardiogram do badania rytmu pracy serca. W takim razie, gdzie jest to „Ale”?

Po pierwsze, bateria. Zarówno zegarek męski sportowy jak i zegarek damski sportowy wymaga w zasadzie codziennego ładowania – coś, na co sportowiec nie chce i nie może sobie pozwolić. Po drugie, funkcje sportowe. Pomiar tętna drastycznie odstaje od typowo sportowej konkurencji (w Internecie można odnaleźć opinie nawet o 50%-owej różnicy). Brakuje w nim opcji multisportowych, trening w deszczu sprawia, że wyświetlacz traci orientację i nie wie, czego użytkownik od niego oczekuje. Do tego dochodzi brak funkcji pływackich.

Z kolei Apple Watch daje popis tam, gdzie chodzi o funkcje smart, oferując wszystko, a nawet jeszcze więcej. Bezstykowe płatności? Muzyka ze Spotify? Moduł LTE i karta SIM, a może robienie zdjęć i rozmowy telefoniczne z poziomu zegarka? Nie ma sprawy!

Jaka jest zatem różnica między zegarkiem sportowym, a smartwatch’em?

  • Zegarek sportowy to przede wszystkim narzędzie treningowe, które ma uczynić trening bardziej efektywnym i poprawić formę sportową. Co więcej urządzenie ma działać długo i być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Funkcje lifestyle’owe najczęściej ograniczone są do minimum i rzadko kiedy wychodzą ponad podstawy. W przypadku tego segmentu produktów zdecydowanie chodzi o pierwiastek Sport.
  • Z kolei smartwatch sportowy męski przede wszystkim ma uczynić życie prostszym i przyjemniejszym. Być może nie oferuje on bardzo zaawansowanych funkcji treningowych, za to daje wsparcie tam, gdzie chodzi o organizację dnia, monitorowanie podstawowej aktywności i pozostanie w kontakcie ze światem. Zatem szala ulega przechyleniu na korzyść pierwiastka Smart.

Smartwatch z GPS - kluczowe funkcje

Wybierając smartwatch z GPS warto rozważyć, do uprawiania jakich dyscyplin będzie on wykorzystywany i jakie cechy powinien posiadać. Firma Garmin oferuje kilka linii produktów – od typowych smartwatch’y, jak Garmin Vivomove po zegarki do ćwiczeń dla profesjonalistów, czyli serie Fenix i Forerunner. Jak odnaleźć ten właściwy?

Smartwatch sportowy – stylistyka

Obecna generacja zegarków znacząco różni się od pierwszych, topornych modeli, które dobrze wyglądały jedynie podczas treningu. I to wyłącznie w przekonaniu ćwiczącego. Teraz, wśród zegarków sportowych można wyróżnić te, które prezentują typowo sportowy design, zegarki o militarnym wyglądzie, a także modele, które są eleganckie.

Smarwatch z GPS elegancki

  • Garmin Fenix

To flagowy model amerykańskiego producenta. Oferuje bardzo szeroki zakres precyzyjnych pomiarów treningowych, a także wsparcie przy nawigacji dzięki wgranym do pamięci mapom topograficznym. Seria Fenix to dobry wybór dla miłośników przygód i sportu na wysokim poziomie. Sprawdzi się u osób zdecydowanych, dynamicznych i żyjących pełnią życia.

Zegarki z tej serii występują w barwach, które nie kontrastują ostentacyjnie z otoczeniem i wyglądają doskonale zarówno, jako dodatek do garnituru, jak i jako element wyposażenia na szlaku.

  • Garmin Vivomove

Firma Garmin zdołała połączyć dwa, przeciwstawne bieguny – klasyczny czasomierz analogowy oraz zaawansowany technologicznie smartwatch. Obok klasycznej tarczy i wskazówek, zegarek oferuje wyświetlacz cyfrowy, który podaje ilość pokonanych kroków, spalonych kalorii i inne parametry.

To świetny wybór dla osób, które poszukują połączenia klasyki z nowoczesnością, ale także prostoty.

Smartwatch sportowy męski - styl militarny

  • Garmin Tactix

Narzędzie przeznaczone dla członków służb mundurowych, wojska oraz tych sportowców, którzy szukają przewagi nad przeciwnikiem. Specjalne funkcje dedykowane ukryciu zegarka przed widocznością urządzeń, współpraca z noktowizorem oraz możliwość kasowania danych za pomocą jednego przycisku to tylko kilka z wielu możliwości tego modelu.

Modele z serii Tactix występują wyłącznie w ciemnych barwach tak, by nie rzucały się w oczy oraz by ułatwić kamuflaż i ukrycie się przed wzrokiem niepowołanych osób.

  • Garmin Instinct

Idealny wybór dla podróżników, myśliwych i amatorów sportów ekstremalnych. Ten męski smartwatch sportowy zapenia długi czas działania baterii, czytelny wyświetlacz i zaawansowane funkcje nawigacyjne, a także bogaty zestaw czujników pomagają utrzymać się na odpowiednim kursie. Dzięki nowej wersji z funkcją Solar Charging jeszcze bardziej wydłuża czas działania urządzenia.

Szeroki wybór wariantów kolorystycznych pozwala dobrać stylistykę zegarka do indywidualnych preferencji.

Zegarki sportowe

  • Garmin Forerunner

Klasyka wśród zegarków sportowych. Nowsze edycje Forerunnera oferują wsparcie dla zaawansowanej dynamiki biegowej, precyzyjny pomiar tętna oraz szereg funkcji lifestyle’owych. To doskonały wybór dla osób, które swoje treningi traktują bardzo poważnie i oczekują od pulsometru wsparcia na najwyższym poziomie, a także wskazówek treningowych i oceny aktualnej formy sportowej.

Zegarki z tej serii cechuje typowa, sportowa i dynamiczna stylistyka, którą potwierdza bogaty wybór wariantów kolorystycznych.

Smartwatch z GPS multisportowy czy biegowy? Co wybrać?

W ofercie firmy Garmin znajdują się zarówno zegarki przeznaczone dla biegaczy, jak i modele adresowane do triatlonistów. Na czym polega różnica?

Przede wszystkim, smartwatche dla triathlonistów pozwalają na płynne przejście pomiędzy dyscyplinami pływania, kolarstwa i biegania. Oferują także przedłużony czas działania baterii oraz pomiar czasu w strefach T (strefach przejść). Zegarki dla triathlonistów oferują także zaawansowane wsparcie dla biegaczy, kolarzy i pływaków. Takimi zegarkami są np. modele z serii Fenix, a także Garmin Forerunner 945 oraz 745.

Z kolei zwykły smartwatch do biegania gwarantuje bardzo szczegółowe monitorowanie wybranej dyscypliny sportowej (włącznie z zaawansowaną dynamiką biegania), ale bez możliwości przechodzenia między dyscyplinami. Aby zatem przejść od aktywności biegania do aktywności pływania trzeba najpierw zatrzymać pierwszy trening, a następnie uruchomić kolejny. Takimi zegarkami są chociażby prostsze modele z serii Forerunner 45, 245, Garmin Venu czy Garmin Vivoactive.

Czym kierować się wybierając Smartwatch Sportowy?

Poza wspomnianymi wyżej podziałami, wybierając smartwatch warto zwrócić uwagę także na:

1. Czas działania baterii

Sportowcy stawiający na dyscypliny wytrzymałościowe na dystansach ultra lub wieloetapowy triathlon powinni postawić na jak najdłuższy czas działania zegarka. Dla nich dobrym wyborem będą zegarki z serii Fenix albo inne urządzenie wyposażone w funkcję UltraTrac – Forerunner 745, 945, 245, 735, 935, Garmin Instinct lub Garmin Tactix. Dobrym wyborem mogą okazać się zegarki wyposażone w funkcje Solar Charging, która pozwala ładować baterię podczas ekspozycji zegarka na światło słoneczne.

Dla osób trenujących rekreacyjnie lub tylko kilka razy w tygodniu, czas działania baterii nie ma aż takiego znaczenia.

Pojemność baterii przekłada się także na grubość koperty. Im zegarek ma większą baterię, tym będzie grubszy i cięższy (np. zegarki militarne lub rodzina produktów Fenix). Z kolei zegarki cieńsze i lżejsze będą działały krócej (np. modele Vivoactive i Vivomove)

2. Wodoodporność zegarka

Jeżeli duża część treningów odbywa się w wodzie, warto rozważyć wodoszczelność na poziomie 10 ATM, która gwarantuje odporność na wilgoć nawet przy całkowitym zanurzeniu na kilkadziesiąt metrów. Niższa klasa wodoszczelności, 5 ATM pozwala bez obaw wziąć w zegarku prysznic, a także korzystać z niego na zewnątrz podczas opadów deszczu lub śniegu.

3. Ekran dotykowy czy przyciski

Wybór sposobu sterowania przekłada się na wygodę i precyzję obsługi zegarka. Przyciski pozwalają na precyzyjną obsługę urządzenia, także w zimie oraz w rękawiczkach. To dobry wybór dla osób, które często poruszają się w trudnym terenie.

Z kolei ekran dotykowy jest szybszy i intuicyjny w użyciu, ale podczas treningu może być mniej wygodny. Co więcej, trening w deszczu może utrudnić korzystanie z menu.

4. Ciężar zegarka i rozmiar paska

Zegarki sportowe różnią się między sobą także wagą. Cięższe smartwatche sportowe męskie, potrafią ważyć około 80 gram. Z kolei mniejsze, kobiece modele to waga rzędu 40-50 gram.

Warto także pamiętać, że – choć ciężar smartwatcha damskiego lub męskiego może wydawać się niewielki – przy wielogodzinnym korzystaniu każdy gram może robić różnicę.

To samo dotyczy paska. Smartwatche sportowe GPS Garmin mają różne szerokości i długości pasków w zależności od modelu i rozmiaru. Węższe i krótsze paski przeznaczone są na mniejsze, kobiece nadgarstki. Z kolei paski szersze (tak, jak w zegarkach militarnych) to rozwiązania typowo dla mężczyzn.

Na pytanie „ Potrzebuję smartwatch’a czy zegarka sportowego?” każdy musi odpowiedzieć sam. Typowy smartwatch oferuje bogate możliwości w zakresie monitorowania stanu zdrowia, a także liczne ułatwienia codziennego życia. Z kolei zegarek sportowy przede wszystkim służy analizie treningu, monitorowaniu formy sportowej i szukaniu metod progresu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij