Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

Top Tether

Prowadnica Pasa Biodrowego

System Ochrony Bocznej

Wkładka Redukcyjna

 

Fotelik samochodowy 9-18 kg

Kiedy dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika samochodowego, czyli tzw. nosidełka, nadchodzi czas na wybór drugiego. Najbezpieczniejszymi i najlepiej dopasowanym do dziecka rozwiązaniem będą foteliki 9-18 kg.

W tej kategorii celowo umieściliśmy również modele z zakresu 0-18 kg, gdyż to właśnie te fotele są z reguły najbezpieczniejszym rozwiązaniem jako następca nosidełka. Wynika to z tego, iż większość modeli z tego zakresu wagowego zapewnia ustawienie tyłem do kierunku jazdy, co gwarantuje dziecku zdecydowanie większą ochronę w przypadku wypadku.

Dowiedz się jak prawidłowo dobrać fotelik samochodowy 9-18 kg - w dalszej części (pod produktami) znajdziesz kluczowe informacje na co zwracać uwagę przy wyborze fotela oraz poznasz najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Foteliki 9-18 kg - kluczowe informacje

 • Chociaż jazda tyłem do kierunku jazdy jeszcze nie jest wymagana przez prawo Unii Europejskiej w przedziale wagowym do 18kg, to jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób przewożenia małych dzieci. Zalecamy stosować fotelik 9-18 tyłem do kierunku jazdy od urodzenia do 4 roku życia dziecka lub do momentu wyrośnięcia z drugiego fotelika.
 • Mięśnie szyi małego dziecka są bardzo słabo rozwinięte, przez co nie są w stanie zamortyzować nagłych, silnych wstrząsów i szarpnięć. Zapewnienie ochrony głowy i kręgosłupa (w tym kręgów szyjnych) jest najważniejsze, więc wybierając należy zwrócić uwagę by był to fotelik 9-18 kg tyłem do kierunku jazdy.
 • U osób dorosłych kości miednicy mocują mięśnie umożliwiające utrzymanie pionowej postawy ciała, siadanie, chodzenie itp. W okresie dzieciństwa kości te są ze sobą słabo zespolone. Ponadto miednica dziecka nie ma wykształconych kolców biodrowych. Kolce u dorosłych stabilizują pas dolny w jednym miejscu – w zgięciu między udami a brzuchem. Jako że dzieci ich nie posiadają, nie mogą być bezpiecznie wożone autem z użyciem wyłącznie pasów bezpieczeństwa. Jego brak powoduje przesunięcie się pasa na brzuch, co w perspektywie wypadku prowadzi do efektu tzw. „nurkowania” i grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
 • Warto zwracać uwagę na to czy fotelik samochodowy 9-18 kg był sprawdzany w niezależnych testach bezpieczeństwa. Najbardziej prestiżowe testy, które określają bezpieczeństwo fotela to: Test ADAC oraz bardzo rygorystyczny Test PLUS (w drugim testowane są jedynie foteliki RWF).
 • Im mniejszy zakres wagowy (np. foteliki samochodowe 9-18 kg zamiast 9-36kg) tym łatwiej dopasować go do dziecka. Małe dzieci szybko rosną i częstsza wymiana fotelika pozwala na lepsze jego dopasowanie i w efekcie znaczący wzrost bezpieczeństwa w razie wypadku.
 • Najnowsze fotele dla dzieci często oznaczone są jako I-size. Są to nowe, europejskie przepisy regulujące sposób i bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych. Póki co funkcjonują równolegle z dotychczas obowiązującymi przepisami ECE (Europejską Normą Kontrolną) R44/04. Homologacja I-size promuje: foteliki 9-18 Isofix, które montuje się tyłem do kierunku jazdy, dobieranie fotelika według wzrostu, a nie według wagi dziecka, wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka.
 • Foteliki samochodowe 9-18 kg można montować w dwojaki sposób: na pasach bezpieczeństwa będących na wyposażeniu auta lub systemem ISOFIX (większość samochodów wyprodukowanych po 2006 roku powinna posiadać specjalne klamry ISOFIX), czyli bezpośrednio do ramy pojazdu. Zdecydowanie polecamy montaż na system Isofix, jeśli samochód jest do niego dostosowany.

Funkcje i systemy bezpieczeństwa w fotelikach samochodowych 9-18 kg

Dobry fotelik 9-18 kg i 0-18 kg powinien posiadać funkcje, które zapewnią bezpieczeństwo dziecka i trwałość samego fotela dziecięcego. Bardzo wskazane jest, aby fotel posiadał:

 • możliwość zamontowania fotelika tyłem do kierunku jazdy (najważniejsza cecha w tej grupie wagowej)
 • obszerne siedzisko z możliwością dopasowania do wzrostu dziecka,
 • regulowane oparcie z możliwością ustawienia kąta nachylenia,
 • zintegrowany system regulacji wysokości zagłówka z automatycznym dopasowaniem pozycji uprzęży,
 • pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa utrzymującą dziecko wewnątrz fotelika,
 • system ochrony bocznej, który amortyzuje siłę uderzenia bocznego,
 • inteligentne systemy regulacji sprawiające że foteliki 9-18 kg można regulować jedną ręką,
 • regulację fotelika bez konieczności wyjmowania dziecka,
 • tapicerkę z oddychającej tkaniny, która jest łatwa w czyszczeniu,
 • nogę stabilizującą która powinna znajdować się w bazie Isofix, czyli podporę dociskającą fotelik do podłogi auta która niweluje niebezpieczne ruchy fotela.

Fotelik 9-18 kg - błędy w użytkowaniu

 1. Źle dobrany fotelik do dziecka (głowa wystaje, opada lub dziecko nie mieści się w siedzisku).
 2. Zły kąt nachylenia w foteliku powodując opadanie głowy dziecka.
 3. Źle zamontowany fotelik w samochodzie (fotelik tyłem zamontowany przodem do kierunku jazdy, źle zapięte pasy lub nie prawidłowo wpięty isofix),
 4. Pasy na niewłaściwej wysokości.
 5. Niestabilne zamontowany fotelik 9-18 kg.

Dobrym sposobem na uniknięcie tych błędów jest kontakt z naszym doradcą, a najlepiej przyjazd do naszego sklepu stacjonarnego. Z przyjemnością pomożemy i nauczymy jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy 9-18 kg.

wróć do góry