Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Informacje o producentach:

Garmin
 

Czujnik prędkości

Czujnik prędkości to urządzenie, które śledzi szybkość, z jaką poruszasz się podczas jazdy na rowerze. Bez względu na to czy jesteś początkującym kolarzem, czy jeździsz na jednośladzie od dłuższego czasu, warto wyposażyć się w takie urządzenie. Doskonale uzupełnia ono subiektywne odczucia dotyczące ćwiczeń i pozwala lepiej kontrolować to, w jaki sposób poruszasz się na drodze. To także przydatne rozwiązanie z punktu widzenia dziennika treningowego, ponieważ pozwala uzupełnić go o obiektywne dane. Obecnie, prędkościomierze rowerowe oferują więcej niż tylko pomiar tempa, z jakim się przemieszczać, dlatego warto testować różne rozwiązania.

W naszym sklepie znajdziesz czujniki prędkości oferowane przez najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu kolarskiego na rynku. Wytłumaczymy Ci również, jak zamontować czujnik prędkości oraz w jaki sposób on działa.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Prędkościomierz do roweru – do czego służy i kiedy warto z niego korzystać?

Czujniki prędkości w kolarstwie służą do monitorowania tempa jazdy oraz kadencji, czyli częstotliwości naciskania na pedały. Pomiary tych parametrów mają decydujące znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy ukierunkowujesz swój trening na maksymalną lub ustaloną z góry prędkość jazdy, częstotliwość pracy lub utrzymanie tych wartości w określonej jednostce czasu. Takie treningi przynoszą wymierne korzyści z punktu widzenia kształtowania odporności na zmęczenie, budowania bazy i wytrzymałości tlenowej oraz beztlenowej.

Z czujnika prędkości mogą korzystać rowerzyści trenujący kolarstwo szosowe, górskie, zjazdowe, ale także triathlon. To również doskonałe rozwiązanie do treningów na domowym trenażerze, kiedy ze względu na brak przemieszczenia się nie ma możliwości zmierzenia przebytej odległości z wykorzystaniem urządzenia GPS.

Czujniki prędkości pierwszej i drugiej generacji

Obecnie na rynku dostępne są dwie generacje czujników prędkości i kadencji:

  • czujniki pierwszej generacji,
  • czujniki drugiej generacji.

Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest to, że nowsze prędkościomierze wspierają protokół BLE (Bluetooth Low Energy) pozwalający na nawiązanie bezpośredniego połączenia z urządzeniem obsługującym tę technologię, np. zegarkiem sportowym, licznikiem rowerowym lub smartfonem. Zaletą Bluetooth Smart jest także bardzo niskie zużycie energii, które przekłada się na długi czas działania urządzenia.

Montaż i budowa czujnika prędkości

Dużą zaletą czujników prędkości jest ich minimalistyczna budowa. Samo urządzenie ma niewielkie rozmiary i jest pozbawione wystających części, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy lub mogłyby utrudniać konserwację modułu. Obudowa jest w stu procentach wodoodporna, więc bez obaw możesz z nich korzystać także podczas deszczowej pogody.

Bez względu na wybrany model, montaż zawsze pozostaje bardzo podobny. Czujnik prędkości mocuje się na piaście koła, zaś czujnik kadencji na lewej lub prawej korbie pedału rowerowego. Po zamontowaniu zawsze warto sprawdzić, czy podczas jazdy but nie zahacza o mocowanie czujnika lub sam moduł.

Jeżeli planujesz parować prędkościomierz do roweru z zegarkiem lub innym urządzeniem, zawsze przed pierwszym użyciem zweryfikuj rozmiar koła wprowadzony do pamięci oprogramowania. W ten sposób będziesz miał pewność, że odległość i prędkość liczone są prawidłowo, a otrzymane wyniki odpowiadają rzeczywistym osiągom.

Nowsze czujniki najczęściej są zasilane baterią CR2032 lub pokrewną, której energia wystarcza na rok - lub nawet więcej - regularnej jazdy. Wymiana ogniwa jest intuicyjna i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Wybierając czujniki prędkości, warto postawić na sprawdzone firmy, takie jak Polar, Garmin, Sigma lub WAHOO. Daje to gwarancję wysokiej jakości wykonania oraz precyzyjnych pomiarów.

wróć do góry