Porównanie zegarków Garmin Fenix 5 Plus i Garmin Fenix 5: co nowego, co po staremu i jakie jest nasze zdanie?

Porównanie zegarków Garmin Fenix 5 plus i Fenix 5

Seria Garmin Fenix 5 sukcesywnie rozrasta się o nowe modele i zaskakuje ogromną ilością funkcji. W tym artykule chcemy pokazać Wam czym charakteryzują się te zegarki oraz jakie nowe funkcjonalności znajdziecie w Garmin Fenix 5 Plus.

Co pozostało takie samo?

Seria Garmin Fenix 5 Plus nadal oferuje funkcje, które można znaleźć w klasycznej serii zegarków sportowych Garmin Fenix 5, w tym:

 • pomiar tętna z nadgarstka,
 • monitorowanie kondycji 24/7,
 • możliwość śledzenia zaawansowanych pomiarów, takich jak: próg mleczanowy, czas kontaktu z podłożem, długość kroku i kondycję po sparowaniu z kompatybilnym akcesorium (HRM-Run, HRM-Tri lub Running Dynamics Pod),
 • wbudowany 3-osiowy kompas, żyroskop i wysokościomierz barometryczny,
 • fabrycznie wgrane typy aktywności fizycznej, takie jak m.in. jazda na nartach, wiosłowanie na desce, golf i pływanie,
 • statystyki pływania, w tym dystans, tempo i liczba wykonanych ruchów,
 • obsługa Wi-Fi (przesyłanie danych bezpośrednio do Garmin Connect bez używania kabli),
 • powiadomienia ze smartfona, w tym e-maile, wiadomości tekstowe, powiadomienia z kalendarza i inne, gdy zostaną sparowane ze zgodnym smartfonem,
 • stylowy wygląd eleganckiego zegarka Garmin o zaawansowanych funkcjach sportowych,
 • wymienne paski QuickFit,
 • ocena wodoszczelności do 10 ATM,
 • spersonalizowane tarcze zegarka do biegania za pośrednictwem Connect IQ.

Informujemy że jest już dostępna nowa seria zegarków – Garmin Fenix 6 w tym m.in: Garmin Fenix 6x Pro, zegarek Garmin Fenix 6 Pro oraz Garmin Fenix 6s Pro

Co nowego znajdziecie w Garmin Fenix 5 Plus?

Muzyka na żywo

Ekscytującym dodatkiem do serii Garmin Fenix 5 Plus jest wbudowany odtwarzacz muzyki, który przechowuje w pamięci nawet do 500 utworów lub podcastów. Odtwarzanie przebiega bezpośrednio ze smartwatcha Garmin do uszu użytkownika dzięki bezprzewodowym słuchawkom Bluetooth. Pliki możemy wgrać samodzielnie z użyciem aplikacji Garmin Express za pośrednictwem kabla USB lub skorzystać z serwisów internetowych, takich jak iTunes, Spotify czy Deezer.

Fabrycznie wgrane mapy i rozbudowane funkcje nawigacyjne

Mapy w Garmin Fenix 5 Plus

W serii klasycznej Garmin Fenix 5 wbudowane mapy i opcję Around Me możemy znaleźć tylko w modelu Garmin Fenix 5X. Seria Plus dodaje funkcję TOPO ze wskazówkami do wszystkich trzech modeli smartwatchy sportowych, oferując mapy pełnoekranowe do szybkiej nawigacji, wraz z wielokolorowymi trasami, które pokazują zarówno drogi, skrzyżowania jak i ukształtowanie terenu. Co więcej w urządzeniach Fenix 5 Plus wprowadzono dodatkowo trzeci system satelitarny Galileo (obok funkcji GPS i GLONASS) z arsenałem aż 22 satelit, które nie pozwolą na zgubienie sygnału nawet na odludziu.

Funkcja pulsoksymetru

Najnowszy model Garmin Fenix 5X Plus jako jedyny w serii posiada wbudowany czujnik poziomu natlenienia krwi (zegarek z pulsoksymetrem), wykonujący pomiar z nadgarstka. Uzyskujemy niezbędne informacje dotyczące wydolności i wydajności podczas aktywności fizycznej bezpośrednio na ekranie urządzenia.

Planowanie podbiegów i podjazdów z ClimbPro

Seria zegarków do biegania Garmin Fenix 5 Plus udostępnia zupełnie nową funkcję – ClimbPro, która zapewnia biegaczom i rowerzystom wgląd w czasie rzeczywistym w przebieg zaplanowanej trasy. Podczas aktywności mamy dostęp do jednego z dwóch ekranów, w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Jeśli aktualnie nie jest to etap podjazdu/podbiegu – mamy dostęp do następujących elementów:

 • Liczba zbliżających się podejść/podjazdów na trasie
 • Całkowita odległość i dystans potrzebny do osiągnięcia wzniesienia
 • Średnie nachylenie terenu
 • Odległość pozostała do kolejnego wzniesienia
 • Po rozpoczęciu podjazdu/podbiegu ekran zostanie przełączony, aby wyświetlić takie dane jak:
 • Pozostała liczba zbliżających się wzniesień
 • Odległość i stopień nachylenia, pozostałe na aktualnym etapie
 • Średnie nachylenie terenu
 • Diagram wzniesienia
 • Konfigurowalne pole danych, domyślnie ustawione na Prędkość pionową

Garmin Pay

Funkcja Garmin Pay w zegarku Garmin Fenix 5 Plus

Funkcja Garmin Pay dostępna w serii urządzeń Fenix 5 Plus pozwala płacić za zakupy za pośrednictwem płatności zbliżeniowych bezpośrednio z zegarka zarówno męskiego jak i zegarka damskiego. Wystarczy przysunąć go blisko czytnika kart i potwierdzić transakcję, korzystając z 4-cyfrowego kodu dostępu, który ustawiamy podczas konfiguracji.

Nowe opcje wytyczania tras

W odróżnieniu od klasycznej serii zegarków do triathlonu Garmin Fenix 5 – modele 5 Plus posiadają wbudowaną opcję wyznaczania popularnych tras na bazie danych modułu Trendline. Podczas tworzenia trasy wykorzystuje on wszystkie dotychczas zgromadzone dane, przesyłane do serwisu Garmin Connect, aby wygenerować jej optymalny wariant.

Garmin Fenix 5 Plus vs. Garmin Fenix 5S Plus vs. Garmin Fenix 5X Plus

Teraz, gdy mamy już ogólny przegląd co nowego znajduje się w Fenix 5 Plus w porównaniu z klasyczną serią Fenix 5, przyjrzyjmy się bliżej podstawowym wariantom, każdego nowego modelu Fenix 5 Plus:

 • Fenix 5S Plus Sapphire – są to najlżejsze i najmniejsze modele (69 gramów i 42 mm w porównaniu z 96 gramów, 51 mm w Fenix 5X Plus) wybierane głównie przez kobiety, które oferują największą wachlarz kolorów silikonowych opasek QuickBands. Modele Fenix 5S Plus Sapphire mają najkrótszą żywotność baterii w porównaniu do modeli Fenix 5 Plus i 5X Plus, choć nadal są wyjątkowo wytrzymałe – nawet do 7 dni w trybie smartwatch, około 11 godzin w trybie GPS, 5 godzin w GPS + Muzyka i 25 godzin w trybie UltraTrac.
 • Fenix 5 Plus Sapphire – największą różnicą jest tutaj dłuższy czas pracy baterii: około 12 dni w trybie smartwatch, 19 godzin w trybie GPS, 8 godzin w trybie GPS + Music i około 42 godzin w trybie UltraTrac. 5 Plus Sapphire dodaje również opcję czarnego skórzanego paska, a także tytanowy pasek DLC Carbon Grey. 5 Plus waży 87 gramów i przy 47 mm średnicy jest nieco większy niż 5S Plus.
 • Fenix 5X Plus Sapphire – ten model dodaje pulsoksymetr na nadgarstku, dzięki czemu można monitorować poziom nasycenia krwi tlenem. Żywotność baterii jest również znacznie dłuższa: 20 dni w trybie smartwatch, 33 godziny w trybie GPS, 13 godzin w trybie GPS + Music i do 70 godzin w trybie UltraTrac. Jak wspomniano powyżej, Fenix 5X Plus waży 96 gramów i mierzy 51 mm.

Należy zwrócić uwagę, że nowy rozmiar wyświetlacza 1,2” i rozdzielczość 240×240 praktycznie nie zmienia w poszczególnych modelach (daje to również wyraźne ulepszenie modeli Garmin 5S Plus w porównaniu do klasycznej serii).

Który model pasuje do Ciebie?

Mimo, że nowa seria Garmin Fenix 5 Plus wnosi sporo ciekawych funkcjonalności, naszym zadaniem jest pozostanie obiektywnym, abyś mógł znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smart watch dla siebie?

Jak zabierasz swoją muzykę?

Jednym z elementów, który należy wziąć pod uwagę, jest funkcja muzyki i to, czy jest ona zgodna z naszymi preferencjami dotyczącymi jej słuchania. Seria Fenix 5 Plus umożliwia odtwarzanie jej bezpośrednio z zegarka do ćwiczeń przy użyciu bezprzewodowych słuchawek, dzięki czemu nie potrzebujemy zabierać dodatkowo smartfona czy odtwarzacza MP3.

Jakiego rodzaju nawigacji potrzebujesz?

Fabrycznie wbudowane kolorowe mapy TOPO, podpowiedzi widoczne na pierwszy rzut oka oraz funkcja Around Me – wcześniej dostępna tylko w urządzeniu Garmin Fenix 5X – są bardzo praktyczne. Co więcej, funkcja nakładania danych (nowość w Garmin 5 Plus i 5S Plus) zapewnia wskazówki nawigacyjne bez konieczności odrywania wzroku od istotnych statystyk, które są widoczne na tym samym ekranie. Jest to znacząca zmiana w stosunku do klasycznej serii.

Nie zapominajmy również, o funkcji Trendline dostępnej w nowej serii Garmin Fenix 5 Plus, dostępnej wcześniej wyłącznie w zegarku Fenix 5X. Wystarczy podać długość trasy, jaką chcemy pokonać, a moduł inteligentnie wytyczy najlepszy wariant w okolicy dotychczas wykonywanych treningów. Mimo, że są to ciekawe opcje, jeśli cena wersji Plus aktualnie przekracza budżet, należy pamiętać, że w większości są one tylko dodatkowym ulepszeniem, a nie bazową funkcjonalnością. Standardowa seria Garmin Fenix 5 jest nadal bogato wyposażona w zestawieniu z podobnymi urządzeniami od konkurencji.

Jeśli szukasz wielofunkcyjnego pulsometru sportowego z GPS, przeznaczonego dla triathlonistów oraz entuzjastów outdooru, którzy spacerują, jeżdżą na nartach, grają w golfa i cieszą się aktywnością w terenie pieszo lub rowerem, ale nie potrzebujesz dodatkowych funkcji – zdecydowanie wystarczające będzie urządzenie z klasycznej serii Garmin Fenix. Seria Fenix 5 Plus dodaje wiele możliwości, co z pewnością spodoba się nowej generacji profesjonalnych sportowców i trenerów, którzy oczekują w ich zegarkach sportowych bardziej zaawansowanych opcji uwzględniających także ich charakter i styl życia. Z kolei gdy potrzebny jest większy wachlarz zaawansowanych opcji oraz precyzji, wówczas warto zainteresować się następcą serii 5 – zegarkami Garmin Fenix 6.

Sprawdź również inne smartwatche damskie lub męskie  firmy Garmin! Wejdź do naszego sklepu: zegarki sportowe