Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Jak zainstalować mapę w zegarku Garmin

Wybrane zegarki marki Garmin obsługują interaktywne mapy topograficzne. To ogromne ułatwienie podczas wycieczki w góry lub treningu wykonywanym w nowym miejscu. Oprócz obszarów zainstalowanych w pamięci urządzenia domyślnie użytkownik może wgrać nowe mapy. Jak to zrobić?

Które zegarki Garmin obsługują mapy topograficzne?

Nie wszystkie zegarki sportowe Garmin obsługują mapy topograficzne. Tę funkcję można znaleźć w:

  • serii Fenix 5X i 5Plus,
  • serii Fenix 6 Pro, Solar i Sapphire,
  • serii Fenix 7 (wszystkie urządzenia),
  • Garmin Tactix Charlie, Delta oraz Tactix 7,
  • Garmin Epix gen. 2,
  • Garmin Forerunner 945.

Urządzenia kupione w Polsce mają fabrycznie załadowaną mapę Europy.

Jak zainstalować nową mapę w zegarku Garmin?

Rodzaj instalacji zależy od modelu urządzenia. W starszych zegarkach konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego oprogramowania BaseCamp lub samodzielnego przekopiowania plików do pamięci. W nowych urządzeniach można to zrobić z poziomu zegarka, wybierając funkcję Map Manager.

Instalacja map w starszych modelach zegarków Garmin

Samodzielna instalacja polega na pobraniu gotowej mapy (np. z rozszerzeniem .IMG) i wklejeniu pliku do folderu zegarka po podłączeniu go do komputera. Cały proces jest bardzo prosty, a po zakończeniu kopiowania mapa powinna pojawić się w menu wyboru wyświetlanego obszaru.

Korzystanie z BaseCamp wymaga pobrania oprogramowania, które mona znaleźć tutaj: https://www.garmin.com/pl-PL/software/basecamp/. Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać zakładkę „Mapa” oraz „Zainstaluj mapę w urządzeniu”. W nowo otwartym Garmin Map Install trzeba już tylko zlokalizować właściwe urządzenie i wybrać mapę z listy dostępnych obszarów, które mają zostać zainstalowane. Ostatni krok to wybór „Wyślij mapy” i zatwierdzenie go.

Poprzez instalację częściową można wybrać dokładny obszar, który ma zostać zainstalowany. Użytkownik ma też możliwość usunięcia obszarów wcześniej dogranych. Ma to znaczenie, jeżeli potrzebny jest jedynie wycinek mapy, a nie jej całość.

Instalacja map w nowych zegarkach Garmin

Najnowsze smartwatche z rodziny Fenix 7, Tactix 7 i Epix gen. 2 zostały wyposażone w aplikację Map Manager. Po połączeniu zegarka z siecią Wi-Fi z poziomu menu należy uruchomić funkcję, a następnie znaleźć właściwy obszar i wybrać opcję „Dodaj mapę” -> „Start” -> „Pobierz”.

W ten sam sposób można usunąć zainstalowaną w zegarku mapę, ale zamiast opcji „Pobierz” trzeba wybrać „Usuń”.

W przypadku najnowszych urządzeń nie jest potrzebne instalowanie żadnych aplikacji, ani podłączanie zegarka do komputera. Oczywiście nadal można skorzystać ze standardowych metod wymiany plików.

O czym trzeba pamiętać?

Warto pamiętać, że każde urządzenie może mieć nieco inną ilość pamięci wewnętrznej, a to ona limituje możliwość dodawania kolejnych obszarów. Może się okazać, że przed zapisaniem kolejnej mapy konieczne będzie usunięcie jednej z już zainstalowanych.

Pliki zawierające mapy są bardzo obszerne i potrafią ważyć nawet kilkanaście gigabajtów. Przed rozpoczęciem ich instalacji należy upewnić się, że zegarek jest w pełni naładowany, a najlepiej podłączyć go do zewnętrznego źródła zasilania. Jeżeli bateria wyczerpie się, zanim pulsometr wykona update, może dojść do awarii oprogramowania!

Dodanie nowych map w zegarkach Garmin nie jest trudne. Obsługa aplikacji i samych urządzeń przebiega intuicyjnie. Jedyny problem polega na konieczności odczekania nawet kilku godzin w przypadku instalacji dużych obszarów.

wróć do góry