Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Alkotest jednorazowy - jak działa i czy warto z niego korzystać?

Alkotest jednorazowy - jak działa i czy warto z niego korzystać?

Choć wielu kierowcom może się wydawać, że są w stanie samodzielnie ocenić czy ich kondycja psychofizyczna jest odpowiednia do tego, aby prowadzić samochód, samopoczucie bywa mylące. I to nie tylko w kwestii stopnia zmęczenia czy koncentracji, ale także – a może przede wszystkim – trzeźwości. Jeżeli nie jesteś pewien, czy aby na pewno cały alkohol ulotnił się z organizmu, a nie chcesz kupować profesjonalnego alkomatu jak np. modelu Alcoblow lub Promiler Iblow możesz kupić alkotest jednorazowy. Jak działa ta metoda i przede wszystkim, czy jest wiarygodna?

Dlaczego akurat alkotest jednorazowy?

Popularne kalkulatory alkoholowe internetowe mogą być zwyczajnie mało dokładne, a przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, jakimi zasadami kieruje się stworzony algorytm. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta na komisariacie, gdzie za darmo możemy dokonać pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety nie zawsze taką placówkę będziemy mieli pod ręką. Z kolei wysokiej jakości alkomaty elektrochemiczne kosztują przynajmniej kilkaset złotych, a nie zawsze chcemy (i potrzebujemy) wydawać na tyle znaczną kwotę.

Alkotest jednorazowy jest bardzo tani, uniwersalny i intuicyjny w użytkowaniu. Po użyciu należy go wyrzucić, ponieważ nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Kupimy go w aptece, na większości stacji benzynowych i w wielu supermarketach. Podczas zakupu koniecznie zwracaj uwagę na atesty. Jeżeli produkt ich nie posiada, wynik badania może wprowadzić Cię w błąd, a cały pomiar dla kierowcy staje się bezwartościowy.

Czym charakteryzuje się i jak działa alkomat jednorazowy?

Czym charakteryzuje się i jak działa alkomat jednorazowy?

Przede wszystkim, jednorazowy alkotest jest bardzo mały. Bez trudu zmieścimy go w kieszeni na zapas, aby skorzystać z niego, kiedy pojawia się taka potrzeba. Urządzenie składa się z dwóch elementów – balonika (tzw. woreczka pomiarowego) oraz szklanej rurki wypełnionej bezbarwnymi kryształkami. Mieszanka chemiczna zawierająca związki jodu to reagent chemiczny, który zmienia barwę w zależności od wyniku testu.

Jak działa rozwiązanie jednorazowe? Przede wszystkim nie wymaga kalibracji tak, jak tradycyjne alkomaty. Pomiar możemy wykonać już po 20 minutach od spożycia alkoholu. Aby prawidłowo przeprowadzić test na obecność alkoholu, należy wykonać następujące kroki:

  • odkręcić nakrętki znajdujące się na obu końcach szklanej rurki z reagentem,
  • końcówkę rurki oznaczoną niebieskim kolorem należy umieścić w baloniku,
  • przez około 10 sekund wdychać powietrze przez otwór. Starajmy się to robić jednostajnie, ale dosyć energicznie tak, aby dostarczyć wystarczającą ilość materiału.

Wynik badania pojawia się po około 2 minutach, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrzebują składniki chemiczne, aby zareagować ze sobą. Starajmy się unikać kontaktu z mieszanką chemiczną przez cały czas trwania testu oraz po jego zakończeniu.

O czym informuje nas jednorazowy alkotest?

O czym informuje nas jednorazowy alkotest?

Jeżeli miałeś kiedykolwiek do czynienia z tradycyjnym alkomatem z atestem, po badaniu wersją jednorazową możesz poczuć się rozczarowany. Urządzenia wyposażone w oprogramowanie oraz precyzyjną elektronikę podają bowiem dokładny wynik stężenia alkoholu we krwi z dokładnością do pierwszego lub drugiego miejsca po przecinku (w zależności od modelu i producenta). W przypadku pojedynczych testów o zawartości alkoholu informuje nas zmieniający się kolor mieszanki:

  • kolor biały (niezmieniony) oznacza zerową zawartość alkoholu,
  • kolor różowy to stężenie 0,2 promila,
  • kolor czerwony to stężenie 0,5 promila lub więcej.

W ten sposób nie poznamy więc dokładnego stężenia alkoholu, ale dowiemy się, czy możemy bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Przyjmuje się, że dokładny alkomat jednorazowy odczytuje stężenie z dokładnością 0,1 promila (to poziom akceptowalny, choć nie bardzo dobry). Testów nie należy przechowywać na słońcu, a także w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność, ponieważ może to wypaczyć wyniki badania.

Czy alkotesty jednorazowe są skuteczne?

Badania prowadzone przez specjalistyczne laboratoria wykazały, że efektywność alkomatów jednorazowych i wielokrotnego użytku jest zbliżona. Nadal jednak wielu kierowców nie może przekonać się do tańszego rozwiązania.

Jeżeli regularnie mierzysz stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, z pewnością bardziej opłacalną opcją będzie kupno droższego alkomatu bezustnikowego wykorzystywanego przez policję. To rozwiązanie na długie lata. Jeśli jednak sporadycznie zdarza Ci się spożywać alkohol, taka inwestycja może się zwyczajnie nie opłacać, a dla bezpieczeństwa własnego, jak i pasażerów wystarczy Ci informacja o tym, czy alkohol występuje, czy też nie, ale niekoniecznie w jakim stężeniu.

wróć do góry