Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Garmin Forerunner 735XT

Producent: Garmin | Źródło: polska dystrybucja

Garmin Forerunner 735XT to zaawansowany multisportowy zegarek GPS zaprojektowany z myślą o wymagających sportowcach, którym zależy na zbieraniu zaawansowanych danych treningu, wygodzie i lekkości urządzenia.

Bezpieczne zakupy Warto kupić na abcgps.pl

Produkt archiwalny

Gratis W skrócie Opis Specyfikacja Zawartość Gwarancja FAQ Akcesoria

Gratis

W skrócie

Garmin Forerunner 735 XT występuje w trzech wersjach różniących się tylko wyposażeniem:

 • Wersja standardowa:  zawiera zegarek Garmin Forerunner 735XT
 • Wersja HRM: zawiera zegarek Garmin Forerunner 735XT oraz czujnik HRM-Run (specjalistyczny czujnik tętna na klatkę piersiową dla biegaczy)
 • Wersja Tri Bundle: zawiera zegarek Garmin Forerunner 735XT, czujnik HRM-Tri (specjalistyczny czujnik tętna na klatkę piersiową dla triathlonistów), a także czujnik HRM-Swim (specjalistyczny do pływania)
Rok wejścia na rynek 2016
Przeznaczenie Bieganie
Przeznaczenie Golf
Przeznaczenie Pływanie
Przeznaczenie Triathlon
Dotykowy ekran Nie
Kolorowy ekran Tak
Personalizacja tarczy Tak
Szafirowe szkiełko Nie
Moduł GPS Tak
Czujnik tętna (HR) Na nadgarstku
Wersja czujnika tętna Inny czujnik
Obsługa map Nie
Nawigowanie po trasie Nie
Odtwarzacz muzyki Nie
Powiadomienia z tel. Tak
Płatność zegarkiem Nie
Doładowanie solarne Nie
WI-FI Nie
Wysokościomierz Nie
Kompas Tak
Pulsoksymetr Nie
Monitor aktywności Tak
Monitorowanie snu Tak
Interwały Tak
Asystent odpoczynku Tak
Pułap tlenowy Tak
Wodoszczelność 5 ATM
Dynamika biegu Tak
Bateria w trybie GPS 11h - 16h
Bateria maksymalnie 1 tyg. - 2 tyg.

Opis
Zaawansowany multisportowy zegarek GPS Garmin Forerunner 735 XT z technologią pomiaru tętna na nadgarstku Garmin Elevate™

 • Garmin Forerunner 735 Mierzy tętno na nadgarstku, więc możesz swobodnie biegać i jeździć rowerem bez dodatkowego paska na klatce piersiowej.

 • Wyposażony w funkcję zaawansowanej dynamiki jazdy rowerem, pływania i biegu1, dostarcza informacji o bilansie czasu kontaktu z podłożem, długości kroku, odchyleniu do długości i wiele innych parametrów.

 • Określa szacowany maksymalny pułap tlenowy, próg mleczanowy2 i jest wyposażony w funkcje symulatora wyścigu i asystenta odpoczynku

 • Funkcje online3: powiadomienia z telefonu, automatyczne przesyłanie danych do serwisu Garmin Connect™, śledzenie na żywo i wiele więcej

 • Możliwość personalizacji dzięki darmowym wzorom tarcz zegarka, aplikacjom i innym elementom dostępnym w sklepie Connect IQ™


Zegarek Garmin Forerunner 735 XT, z którym możesz trenować, co zechcesz

Multisportowy zegarek Garmin Forerunner 735XT został zaprojektowany z myślą o sportowcach, którzy podczas treningów chcą szczegółowo monitorować wiele danych, a na zawodach zależy im na wygodzie i lekkości urządzenia. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i wygodnej opasce 735XT sprawdzi się zarówno jako codzienny zegarek do pracy, jak i na treningach. Może także pełnić rolę monitora aktywności, licząc kroki, spalone kalorie i monitorując sen. Pomaga każdego dnia osiągać lepsze wyniki.

Bieg, sprint, pływanie, rower, triathlon

Twój trening to nie rutyna. Garmin Forerunner 735XT umożliwia łatwe przełączanie się między aktywnościami dzięki wbudowanym profilom aktywności, takim jak bieg (stacjonarny/na powietrzu), jazda rowerem (stacjonarna/na powietrzu), pływanie (basen/otwarty akwen), bieg narciarski, sporty wioślarskie, bieg przełajowy, piesza wędrówka czy trening siłowy. Podczas treningów zakładkowych i wyścigów du/triathlonowych. Funkcja Multisport pozwala na zmianę dyscypliny sportu jednym naciśnięciem przycisku. Zegarek wspiera zaawansowane treningi biegowe, rowerowe, a nawet pływackie. Twórz własne plany treningowe lub pobieraj bezpłatnie z serwisu Garmin Connect.
Pomiar tętna na nadgarstku pozwala monitorować pracę serca

Garmin Forerunner 735XT to nasz pierwszy multisportowy zegarek z technologią pomiaru tętna na nadgarstku Elevate™. Teraz możesz swobodnie współzawodniczyć zarówno na rowerze, jak i podczas biegu - nie musisz już zakładać opaski na klatkę piersiową, aby zobaczyć niezbędne statystyki, które zegarek wyświetla w formie kolorowych wskaźników ze strefą tętna i liczbą uderzeń serca na minutę.
Rozszerzone pomiary fizjologiczne

Mierzy tętno, aby dostarczyć danych dotyczących natężenia wysiłku, przygotowania wydolnościowego i progu mleczanowego.

 • Natężenie wysiłku: mierzy zmiany fizjologiczne wskazujące na rosnące zmęczenie organizmu.
 • Przygotowanie wydolnościowe: statystyka porównawcza mierząca wydolność biegacza w porównaniu z poprzednimi aktywnościami.
 • Próg mleczanowy: pozwala sprawdzić, kiedy dokładnie poziom zmęczenia zacznie gwałtownie wzrastać.
Zaawansowana dynamika biegu

Mierzy czas kontaktu z podłożem, długość kroku, odchylenie do długości i wiele innych parametrów.

 • Długość kroku: mierzy długość kroku podczas biegu, co ma przełożenie na tempo.
 • Bilans kontaktu stopy z podłożem: mierzy bilans czasu kontaktu z podłożem, aby sprawdzić symetryczność biegu.
 • Odchylenie do długości (%): jest to „koszt” ruchu do przodu; niska wartość oznacza mały koszt (wysokość odbicia) dla kroku o dużej długości.
Aktywności wielodyscyplinowe

Wbudowane profile biegania, jazdy rowerem, pływania, biegów narciarskich, sportów wioślarskich, biegów przełajowych, pieszych wędrówek i treningów siłowych.
Personalizacja dzięki Connect IQ™

Spersonalizuj urządzenie, pobierając bezpłatne tarcze, aplikacje i pola danych ze sklepu Connect IQ.
Dowiedź swoich wyników

Dzięki integracji ze Garmin 735 ze Strava Live Suffer Score możesz zdobyć uznanie innych za swoją ciężką pracę. Strava Suffer Score analizuje Twoje tętno podczas treningu i ocenia całokształt Twoich wysiłków. Wraz z urządzeniem Garmin Forerunner 735XT otrzymujesz 60-dniowy dostęp do konta Strava Premium, w którym to czasie możesz ocenić swój wskaźnik bólu i wykorzystać go jako motywację do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Twój wysiłek ma wymierną wartość — zatem wykorzystaj ją.
Inteligentne powiadomienia i personalizacja

Powiadomienia z telefonu3, automatyczne przesyłanie danych do serwisu Garmin Connect3 oraz śledzenie na żywo sprawiają, że Garmin Forerunner 735XT to wymarzony smartwatch dla sportowców. Dobrze schowaj telefon kiedy wyruszasz na rower lub pobiegać — teraz powiadomienia przesyłane są na zegarek, więc możesz zdecydować, czy chcesz przerwać trening i odebrać telefon czy kontynuować. Możesz także spersonalizować zegarek, dodając bezpłatnie wzory tarcz, aplikacje i pola danych dostępne w sklepie Connect IQ™.
Kilka nowości

Podobnie jak Ty, zegarek Garmin Forerunner 735XT jest aktywny cały dzień - nieprzerwanie monitoruje6 kroki, spalone kalorie i sen. Jest również zgodny z linią naszych produktów rowerowych Varia™ dbających o bezpieczeństwo, takich jak tylny radar, inteligentne oświetlenie rowerowe oraz wyświetlacz na okulary Varia Vision™.
Dokładność śledzenia aktywności

Monitory aktywności firmy Garmin z założenia mają dostarczać informacji zachęcających Cię do prowadzenia aktywnego, zdrowego trybu życia. Urządzenia te wykorzystują czujniki, które śledzą ruch oraz wykonują inne pomiary. Zebrane przez nie dane odzwierciedlają aktywność i rejestrowane parametry jedynie w przybliżeniu — informacje o wykonanych krokach, śnie, pokonanej odległości, tętnie i kaloriach mogą nie być w pełni dokładne.
Dokładność nadgarstkowego pomiaru tętna (Elevate)

Optyczny nadgarstkowy czujnik tętna (HR) do urządzeń Garmin stanowi wartościowe narzędzie, które w dowolnym momencie dostarcza dokładne informacje o tętnie użytkownika. Optyczny czujnik tętna został zaprojektowany, aby monitorować tętno użytkownika 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Częstotliwość pomiaru tętna różni się w zależności od poziomu aktywności użytkownika. Gdy rozpoczynasz aktywność z urządzeniem optycznym HR firmy Garmin, czujnik optyczny HR dostarcza dane częściej, ponieważ jest on stale włączony i stara się dokonywać pomiarów tętna przez cały czas trwania aktywności. Celem jest częstsze dostarczanie użytkownikowi dokładnych pomiarów tętna podczas trwania danej aktywności.


Technologia nadgarstkowego pomiaru tętna jest wysoce zaawansowana, jednak posiada ona pewne ograniczenia, które mogą spowodować, że odczyty tętna będą w pewnych okolicznościach niedokładne. Okoliczności te obejmują cechy fizyczne użytkownika, dopasowanie urządzenia oraz rodzaj i intensywność wykonywanych czynności. Danych pochodzących z czujnika HR nie należy wykorzystywać do celów medycznych, ani do diagnozowania, leczenia czy zapobiegania chorobom i stanom.
Zapisz > Planuj > Udostępniaj

Czas się poruszać. Garmin Connect to bezpłatny serwis społecznościowy, w którym osoby uprawiające sport mogą zapisywać, planować i udostępniać swoje aktywności. Popraw wczorajszy wynik, bijąc nowy rekord — wszystkie bieżące wyniki możesz śledzić w jednym miejscu. Korzystaj z informacji Connect Insights dostosowanych do Twoich statystyk i nawyków, takich jak zachęty do poruszania się i porady dotyczące zdrowia. Nawiąż łączność z innymi użytkownikami, aby podejmować wyzwania i brać udział w rywalizacji. Dostępne z komputera lub zgodnego urządzenia mobilnego.
Plany treningów

Chcesz przebiec pierwsze 5 km? A może wziąć udział w maratonie? Zawsze znajdziemy dla Ciebie odpowiedni trening. Dzięki fachowej Garmin stworzył całą gamę 12-tygodniowych treningów dla wszystkich dystansów i poziomów zaawansowania. Jeśli potrzebujesz konsultacji na bieżąco, możesz zaplanować trening i wysłać go do zegarka Forerunner, o ile ten obsługuje treningi zaawansowane.

¹ Przy korzystaniu w połączeniu z czujnikami tętna HRM-Run™ lub HRM-Tri™; czujniki dołączone do wybranych modeli, a w przypadku innych sprzedawane osobno.

² Przy korzystaniu w połączeniu z czujnikami tętna na klatkę piersiową.
³ Po sparowaniu ze zgodnym telefonem.
4 Przy korzystaniu w połączeniu z czujnikami tętna HRM-Swim™ lub HRM-Tri; czujniki dołączone do wybranych modeli, a w przypadku innych sprzedawane osobno.
5 Dostępne dla klientów serwisu Garmin Connect, którzy korzystają z funkcji monitorowania aktywności.
6 Dokładność monitorowania aktywności.
KLUCZOWE CECHY ZEGARKA GARMIN FORERUNNER 735XT:

 • Mierzy tętno na nadgarstku, współpracuje też z czujnikiem tętna na klatkę piersiową
 • Monitor aktywności: liczy kroki, spalone kalorie i monitoruje sen
 • Lekki i wielofunkcyjny, niewielki rozmiar, wygodna opaska
 • Wbudowane profile aktywności
 • Funkcja Multisport
 • Integracja z Strava Live Suffer Score
 • Funkcja dynamiki biegu dostarcza informacji o rytmie, odchyleniu pionowym i czasie kontaktu z podłożem
 • Urządzenie wskazuje szacowany maksymalny pułap tlenowy i jest wyposażone w funkcje symulatora wyścigu i asystenta odpoczynku
 • Dostarcza informacje na temat dystansu i tempa pływania oraz stylu pływackiego i liczby ruchów. Jest także wyposażony w funkcje dziennika ćwiczeń i pomiaru czasu odpoczynku
 • Funkcja powiadomień z telefonu pozwala przeglądać wiadomości e-mail i SMS oraz inne alerty w zegarku
 • Bezpłatna platforma społecznościowa Garmin Connect

Wersja HRM zawiera czujnik HRM-Run:

//www.abcgps.pl/img/gfx/0bf82c8e2671b9a72b4fd084a96e45b7-garmin-czujnik-hrm-run-010-10997-12_.jpg

Czujnik tętna HRM-Run umożliwia korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcji dynamiki biegu w wysokiej klasy zegarkach biegowych Forerunner® firmy Garmin. Mały, lekki moduł ma tę samą szerokość, co wygodny, łatwo regulowany pasek na rękę.

HRM-Run umożliwia 6 różnych pomiarów dynamiki biegów:

 • Rytm — liczba kroków na minutę
 • Odchylenie pionowe — wysokość odbicia podczas biegu; wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
 • Czas kontaktu z podłożem — czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (mierzony w milisekundach).
 • Bilans czasu kontaktu z podłożem — wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (wyświetlany w procentach); np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
 • Długość kroku — odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego; mierzona w metrach.
 • Odchylenie do długości — stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach); niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.
Wersja Triathlon Bundle zawiera czujniki HRM-Tri oraz HRM-Swim:

HRM-Tri:

//www.abcgps.pl/img/gfx/70460c1e110d6f2360ab35fefbe1db74-garmin-czujnik-tetna-hrm-tri-010-10997-09_.jpg

Dane tętna dla wszystkich trzech dyscyplin

 • Zaprojektowany specjalnie do triatlonu
 • Nasz najmniejszy i najlżejszy czujnik tętna (HRM)
 • Wygodny, łatwo regulowany pasek
 • Przechowuje i przesyła dane tętna
Zwiększ wygodę korzystania z czujnika tętna HRM-Tri podczas uprawiania triatlonu, parując go ze swoim urządzeniem. Czujnik tętna HRM-Tri przechowuje dane tętna i — gdy znajdzie się nad powierzchnią wody — przesyła je do posiadanego urządzenia. Nasz najmniejszy i najlżejszy moduł o szerokości paska na rękę. Miękkie, zaokrąglone krawędzie i zakryte szwy sprawiają, że pasek nosi się wygodnie nawet po wyjściu z wody.

Szczegółowa dynamika biegu

Podczas biegu sparowane, zgodne urządzenie do noszenia na ciele przesyła 6 pomiarów z zakresu dynamiki biegu, takich jak rytm, długość kroku, czas kontaktu z podłożem, bilans czasu kontaktu z podłożem, odchylenie pionowe oraz odchylenie do długości.

Przykłady typowych zastosowań

 • Jazda na rowerze, biegi, treningi zakładkowe
 • Pływanie na otwartym akwenie
 • Triathlon (pływanie na otwartym akwenie)
 • Triathlon (z pływaniem na basenie) w stroju do triathlonu
HRM-Swim:

//www.abcgps.pl/img/gfx/f3233afa5b84ad0c0851e129a8735450-garmin-hrm-swim-010-12342-00_.jpg


Przechowuje dane podczas pływania i przesyła je po wynurzeniu

 • Zaprojektowany specjalnie do pływania
 • Nieześlizgujący się pasek
 • Przechowuje i przesyła dane tętna do zgodnych urządzeń
Zwiększ stopień zaawansowania swojego treningu, parując urządzenie HRM-Swim ze zgodnym zegarkiem Garmin. Elegancki, nieześlizgujący się pasek pozostaje na miejscu nawet podczas odbijania się od ściany basenu podczas nawrotów. W czasie odpoczynku po wyjściu z wody bieżące dane tętna, podsumowania interwałów oraz zapisane dane tętna są przesyłane do Twojego zegarka. 

Przykłady typowych zastosowań

 • Pływanie na basenie
 • Pływanie na otwartym akwenie
 • Triathlon (pływanie na basenie), strój do triathlonu nie jest wymagany
 • Biegi lub jazda na rowerze w ramach aktywności obejmującej wiele dyscyplin


PREZENTACJA WIDEO:Specyfikacja

Własności fizyczne i działanie:

 • Wymiary fizyczne: 45 x 45 x 11,7 mm
 • Wymiary wyświetlacza: przekątna 31,1 mm
 • Rozdzielczość wyświetlacza: 215×180 pikseli
 • Kolorowy wyświetlacz: tak
 • Masa: 44 g
 • Bateria: bateria litowo-jonowa
 • Czas działania baterii: do 24 godzin w trybie UltraTrac bez optycznego pomiaru tętna; do 14 godzin w trybie aktywności z GPS i optycznym pomiarem tętna; do 11 dni w trybie zegarka ze śledzeniem aktywności, powiadomieniami z telefonu i optycznym pomiarem tętna
 • Klasa wodoszczelności: 5 ATM
 • Bardzo czuły odbiornik: tak
 • Wysokościomierz barometryczny: nie
 • Przesyłanie między urządzeniami (bezprzewodowe udostępnianie danych podobnym urządzeniom): nie
 • Powiadomienia z telefonu (wyświetlanie wiadomości e-mail, SMS-ów i innych powiadomień po sparowaniu ze zgodnym telefonem): tak
 • Alert wibracyjny: tak
 • Sterowanie muzyką: tak
 • Znajdź mój telefon: tak
 • Sterowanie kamerą VIRB: tak
 • Funkcje zegarka: funkcje daty i alarmu


Mapy i pamięć w Garmin Forerunner 735XT:

 • Mapa bazowa: nie
 • Możliwość dodawania map: nie
 • Historia okrążeń: dane dotyczące 80 godzin aktywności


Funkcje biegowe:

 • Szacowany pułap tlenowy: tak
 • Asystent odpoczynku: tak
 • Symulator wyścigu: tak
 • Dynamika biegu: tak
 • Akcelerometr (oblicza dystans dla aktywności fizycznej w pomieszczeniach bez konieczności używania czujnika na nogę): tak
 • Osobiste rekordy: tak


Funkcje rowerowe:

 • Rowerowy czujnik prędkości/rytmu: tak (opcjonalnie)
 • Zgodność z urządzeniem Vector: tak
 • Kilka profili rowerów: nie


Funkcje biegowe i rowerowe:

 • Czujnik tętna: tak (nadgarstek)
 • Czujnik na nogę: tak (opcjonalnie)
 • Virtual Partner® (trening z cyfrowym przeciwnikiem): tak
 • Virtual Racer™ (konkuruj z swoimi poprzednimi rekordami): tak
 • Kursy (współzawodnictwo z poprzednimi ćwiczeniami): tak
 • Auto Pause® (pauza i wznowienie licznika czasu na podstawie prędkości): tak
 • Auto Lap® (automatyczne rozpoczynanie nowego okrążenia): tak
 • Auto Scroll (przełączanie stron z danymi podczas treningu): tak
 • Multi-sport (zmiana trybu sportowego po naciśnięciu jednego przycisku): tak
 • Zaawansowane ćwiczenia (tworzenie niestandardowych ćwiczeń): tak
 • Alert tempa (włącza alarm, gdy tempo różni się od ustawionego): tak
 • Alert czasu/dystansu (włącza alarm po osiągnięciu celu): tak
 • Trening interwałowy (konfigurowanie interwałów ćwiczeń i odpoczynków): tak
 • Obliczanie zużycia kalorii na podstawie tętna: tak
 • Zliczanie spalonych kalorii: tak
 • Training Effect (pomiar wpływu aktywności na Twoją wydolność aerobową): tak
 • Dostosowywane ekrany: tak
 • Zgodność z miernikiem mocy (wyświetlanie informacji o mocy ze zgodnych mierników mocy ANT+™ innych producentów): tak
 • Temperatura (wyświetla i zapisuje pomiary temperatury podczas jazdy): nie
 • Shock Resistant: tak


Funkcje pływackie:

 • Parametry treningu (styl pływania, liczba wymachów, długość basenu): tak
 • Identyfikacja stylu pływackiego (np. styl dowolny): tak
 • Dane dotyczące pływania w otwartym akwenie (dystans, tempo, liczba i częstotliwość ruchów, kalorie): tak
 • Treningi pływackie: tak


Funkcje śledzenia aktywności:

 • Licznik kroków: tak
 • Cel automatyczny (rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i wyznacza dzienny cel kroków): tak
 • Pasek ruchu (wyświetlany w urządzeniu po ukończeniu aktywności;wystarczy chodzić przez kilka minut, aby go zresetować): tak
 • Monitorowanie snu (monitoruje całkowity czas snu oraz fazy ruchu i spokojnego snu): tak


GarminConnect®:

 • Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych): tak
 • Automatyczna synchronizacja (automatyczne przesyłanie danych do komputera): tak


Dodatkowe:

 • Obsługa aplikacji Connect IQ™: tak (tarcze zegarka, pola danych, widżety i aplikacje)
 • Pomiary fizjologiczne: tak
 • ANT+: tak
 • Interfejs: USB
 • Funkcja biegu/chodu: tak
 • Przewidywany czas zakończenia: tak
 • Wyścig z aktywnością: tak
 • Własne alerty: tak
 • Dostosowywany ekran okrążenia
 • GPS/GLONASS: tak
 • Łączność bezprzewodowa: tak
 • UltraTrac: tak

Zawartość

Wersja standardowa:
 • Zegarek Garmin Forerunner 735XT
 • Zaczep do ładowania/zapisu danych
 • Dokumentacja
Wersja HRM:
 • Zegarek GPS Forerunner 735XT
 • Czujnik tętna HRM-Run (wodoszczelność 5ATM)
 • Zaczep do ładowania/zapisu danych
 • Dokumentacja
Wersja Tri Bundle:
 • Zegarek GPS Forerunner 735XT
 • Czujnik HRM-Tri (wodoszczelność 5ATM)
 • Czujnik HRM-Swim (wodoszczelność 5ATM)
 • Zaczep do ładowania/zapisu danych
 • Dokumentacja

Gwarancja

Opinie Klientów

Napisz opinię

Nikt jeszcze nie ocenił tego produktu. Bądź pierwszy!

FAQ

 • Czy zegarek przesyła dane dotyczące tempa oraz śladu GPS w wodzie : -na otwartym akwenie? -na basenie? 19 lipca 2018

  Zegarek przesyła dane dotyczące tempa oraz śladu GPS w otwartym akwenie.

 • Chciałbym zapytać jak schodzą te zegarki do ilu metrów można plywac? 18 listopada 2019

  Jest to model dedykowany do triathlonu. Jego odporność na wodę wynosi 5 ATM (50 metrów). Dopuszczalne zastosowanie to: deszcz, śnieg, prysznic, pływanie, ochlapanie, nurkowanie z rurką. Nurkowanie głębokie nie jest zalecane.

Akcesoria

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij