Autoryzowany partner
Coraz więcej kierowców decyduje się na kupno domowego alkomatu. Niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu wiemy, czy możemy już bezpiecznie zasiąść za kierownicą. Jaki alkomat do prywatnego użytku warto kupić w nowym roku? Prezentujemy przegląd kilku modeli
Kwota 500 złotych wydaje się być graniczna, jeżeli szukamy w miarę precyzyjnego sprzętu, przeznaczonego do niezbyt częstych pomiarów. W tym zakresie cenowym polecimy następujące modele.
Alkomat elektrochemiczny przeznaczony głównie dla użytkowników indywidualnych lub do niewielkich firm. Zastosowanie przez producenta nowego sensora Pro-X pozwala na zachowanie wiarygodnych wyników badań pomimo upływającego czasu. Urządzenie posiada podświetlany ekran LED. Jest wyposażone w system autodiagnozy czujnika oraz wskaźnik kalibracji. Producent przewidział nawet czujnik przepływu powietrza.
Alcofind Pro X-5 Plus oferuje zakres pomiaru do 5 promili oraz dokładność odczytu stężenia alkoholu do setnych części promila.
Obudowa została wykonana z wytrzymałego materiału ABS.
Model Alcofind Expert świetnie sprawdzi się, jako kieszonkowy alkomat osobisty. Pomimo niewielkich rozmiarów posiada nowoczesny platynowy sensor elektrochemiczny.
Działanie czujnika pozwala na wykrycie stężenia alkoholu z dokładnością do tysiącznej części promila w zakresie do 4 promili. Oprogramowanie zawiera licznik pomiarów, sygnalizacje uszkodzenia sensora. Automatycznie generuje również przypomnienie o konieczności przeprowadzenia kalibracji po każdych 500 pomiarach.
Alkomat Expert działa naprawdę szybko - potrzebuje zaledwie 15 sekund na uruchomienie systemu, a sam pomiar trwa 2-3 sekundy.
Alkomat Promiler AL 8000 Plus wyposażony w czuły czujnik elektrochemiczny, cechujący się wysoką precyzją i stabilnością pomiarów. Urządzenie podaje stężenie do setnej części promila w zakresie do 4 promili. Wyposażono go w licznik pomiarów oraz alerty dźwiękowe, sygnalizujące początek i koniec odczytu.
Sensor Qmol 2.0 idzie w parze z nową wersją oprogramowania, które podaje informacje na temat czasu jaki upłynął od poprzedniego pomiaru oraz ilości odczytów pozostałych do kalibracji sprzętu.
Ten alkomat elektrochemiczny obsługiwany może być za pomocą jednego przycisku i wyposażony w czytelny wyświetlacz, sprawdzi się zawsze, kiedy go potrzebujemy.
Alkomat Alkohit X50 z elektrochemicznym czujnikiem, podający wyniki z dokładnością do tysiącznej części promila w zakresie 6 promili. Wbudowane czujniki śledzą ciągłość przepływającego strumienia powietrza dzięki integracji z czujnikiem ciśnienia. Dlatego alkomatu nie da się oszukiwać, np. poprzez próbę zaciągnięcia czystego powietrza do ust podczas pomiaru.
Jeżeli urządzenie wykryje na sensorze cząsteczki alkoholu pozostałe po poprzednim badaniu, możliwość odczytu zostaje dezaktywowana. Alkomat wyłącza się samoczynnie po około 4 minutach bezczynności.
Wyższa półka cenowa, pozwalająca oczekiwać od alkotesterów zaawansowanych rozwiązań, trwałości, a przede wszystkim dokładności pomiarów. W tej cenie możemy polecić następujące modele.
Profesjonalny alkomat jakim jest Alkohit x100 wyposażony został w szereg inteligentnych rozwiązań. Zastosowanie szybkiego, 32-bitowego mikroprocesora pozwala na przeprowadzenie nawet 350 pomiarów w ciągu godziny. Sensor elektrochemiczny gwarantuje wysoką czułość i podawanie wyników z dokładnością do jednej tysiącznej promila. W pamięci urządzenia mieści się nawet 20000 pomiarów, które można wyeksportować do pliku lub wydrukować na ręcznej drukarce.
Urządzenie oferuje dwa tryby pracy – aktywny oraz pasywny. Tryb pasywny pozwala na badanie osób nieprzytomnych.
To idealny wybór dla instytucji porządkowych, firm i osób indywidualnych, które oczekują stabilnych i dokładnych pomiarów w czasie. Jest na tyle precyzyjny, że użytkownik może dla niego otrzymać świadectwo wzorcowania.
Profesjonalne urządzenie Alcodigital P100, oferujące kilka trybów działania. Zostało wyposażone w elektrochemiczny czujnik wysokiej klasy, pokryty warstwą platyny. Posiada pamięć wewnętrzną na 10000 pomiarów, a także licznik odczytów.
Sensor wykrywa zawartość alkoholu z dokładnością do jednej tysiącznej promila, w zakresie do 6 promili.
Alkomat jest obsługiwany z wykorzystaniem interface’u dotykowego, a jasny i wyraźny ekran TFT sprawdzi się podczas dziennych, jak i nocnych pomiarów. Podobnie, jak w przypadku modelu Alkohit 100 istnieje możliwość zgrania danych z pamięci do komputera lub wydrukowania ich na miejscu dzięki możliwości bezprzewodowej komunikacji z drukarką.
Można przyjąć, że granica 1000 zł oddziela urządzenia w pełni profesjonalne od alkomatów domowego użytku. Jakie rozwiązania znajdziemy w tym przedziale cenowym?
Model Alcoblow to przesiewowy alkotester elektrochemiczny, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest szybkość, precyzja i szeroki wolumen działania. Może wykonać ponad 5000 pomiarów na jednym komplecie baterii bez ryzyka uszkodzenia sensora. Jest wykorzystywany przez Policję w toku rutynowych kontroli, służby ochroniarskie i firmy spedycyjne.
Może pracować w dwóch trybach – aktywnym oraz pasywnym. Czas pomiaru wynosi około 5 s, więc błyskawicznie można przejść do badania kolejnej osoby.
Intuicyjna obsługa za pomocą dwóch przycisków sprawia, że nie jest wymagane specjalne przeszkolenie do korzystania z Alcoblow.
Alkomat elektrochemiczny przesiewowy wyróżniający się dokładnością badania stężenia alkoholu do setnych części promila oraz zakresem pomiaru do 4 promili. Producent wyposażył go w licznik pomiarów oraz czujnik przepływu powietrza, więc nie ma możliwości oszukania sensora.
Zastosowanie innowacyjnego sensora SuraCell w Promiler iBlow pozwala na przebadanie nawet 500 osób w ciągu godziny. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu widoczne jest na czytelnym wyświetlaczu oraz sygnalizowane jest przez podwójną diodę.
W zależności od tego, czy dla użytkownika liczy się czas pracy urządzenia, czy niska waga, alkomat może być zasilany 4 lub 6 bateriami AA.
Każdy z wymienionych alkotesterów może być używany zarówno w warunkach domowych, jak i regularnych pomiarów w firmie. Zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, jak dużej czułości sensora oczekujemy oraz jak często planujemy wykonywać pomiary. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiedni sprzęt.