Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Kompas w urządzeniach Garmin [Kompendium]

Większość urządzeń marki Garmin dla sportowców i turystów jest wyposażona w komplet czujników ABC. To wysokościomierz barometryczny, ciśnieniomierz oraz kompas. Dzięki nim znacznie łatwiej orientować się w nieznanym terenie i znaleźć drogę z mapą lub bez niej.

Jak działa kompas w zegarkach Garmin i kiedy warto z niego korzystać?

Jak znaleźć kompas GPS w urządzeniach Garmin?

Zegarki takie jak Garmin Fenix czy Garmin Tactix są wyposażone w trzyosiowy kompas z trybem automatycznej kalibracji. Oznacza to, że urządzenie samo lokalizuje północ i pokazuje kierunki świata bez względu na orientację urządzenia (w pionie lub poziomie). Ekran z kompasem może wyglądać nieco inaczej w zależności od tego czy:

  • jest uruchomiony bezpośrednio z widżetu bez połączenia z aktywnością,
  • działa razem z modułem GPS (np. podczas biegu lub trekkingu),
  • jest powiązany z nawigacją do celu (jeśli urządzenie obsługuje taką funkcję).

Najprostszy sposób uruchomienia kompasu to przewinięcie widżetów za pomocą przycisku „Up” i wybór aplikacji prawym górnym przyciskiem.

Jak przebiega kalibracja kompasu w zegarkach Garmin

Aby zacząć korzystać z kompasu należy go najpierw skalibrować. W tym celu użytkownik musi otworzyć menu oraz znaleźć zakładkę „Czujniki i akcesoria”, a następnie „Kompas”. Kolejno trzeba wybrać zakładkę „Kalibruj” oraz „Start”.

Strojenie kompasu polega na wykonywaniu w powietrzu nadgarstkiem ruchów przypominających niewielką ósemkę. Cały proces trwa zaledwie kilkanaście sekund i zasadniczo powinien być przeprowadzony tylko raz, podczas pierwszej konfiguracji sprzętu. Ewentualnie kalibrację należy powtórzyć, jeżeli z jakichś względów pamięć zegarka została wyczyszczona. Taka potrzeba może też wystąpić w przypadku szybkiego przebycia dużej odległości albo nagłych zmian temperatury (np. treningów przeprowadzanych przy bardzo dużym mrozie).

Należy pamiętać, że strojenie kompasu powinno odbywać się na wolnym powietrzu z dala od obiektów, które mogą zaburzać działanie pola magnetycznego (np. linie wysokiego napięcia, ale też skupiska budynków). W przeciwnym razie odczyty mogą być niedokładne.

Jak zmienić ustawienia kompasu?

Kompas w urządzeniach Garmin można konfigurować, zmieniając jego ustawienia. W tym celu należy otworzyć zakładkę „Czujniki i akcesoria” i „Kompas”. Zmiana ustawień czujnika może dotyczyć:

  • sposobu wyświetlania kierunku – w cyfrach, literach lub miliradianach,
  • ustawienia odniesienia północnego
  • źródła danych, które służą do oznaczenia kierunku – mogą one pochodzić z elektronicznego czujnika albo GPS (lub obu tych modułów jednocześnie).

Czym jest odniesienie północne? To kierunek, który urządzenie potraktuje jako punkt odniesienia i względem niego będzie określało wszystkie strony świata. Wbrew pozorom w topografii wyróżnia się nie jedno, ale kilka rodzajów odniesienia i każdy z nich może znaleźć zastosowanie w nieco innej sytuacji. W ustawieniach kompasu Garmin można wybrać:

  • odniesienie rzeczywiste – kierunki będą określane względem północy geograficznej, czyli zgodnie z przebiegiem południków zbiegających się na biegunach kuli ziemskiej (opcja „rzeczywisty”),
  • odniesienie magnetyczne – kierunki będą określane względem deklinacji magnetycznej, czyli wartości kąta między północą geograficzną a magnetyczną. Decydując się na odniesienie magnetyczne, należy pamiętać, że nie jest ono stałe. Jego wartość ulega nieznacznym zmianom z biegiem czasu (opcja „magnetyczny”),
  • odniesienie topograficzne – kierunki są określane względem przebiegu linii siatki na mapie topograficznej (opcja „siatka”),
  • odniesienie wprowadzone ręcznie – wartość deklinacji magnetycznej musi zostać wprowadzona ręcznie (opcja „użytkownika”).

Dzięki tak rozbudowanym możliwościom modyfikacji ustawień kompas w urządzeniu Garmin sprawdzi się zarówno podczas górskiej wycieczki, biegu trailowego, jak i zwykłego grzybobrania w lesie.

Czym jest kurs kompasowy?

Kiedy turysta przemieszcza się w terenie, jego położenie względem kierunków świata ulega nieustannym zmianom. Dlatego nawigacja według kierunków świata może być dla wielu osób utrudniona. Aby ułatwić sobie życie, można wybrać opcję blokady kursu kompasowego.

Ta opcja jest dostępna z poziomu widżetu kompasu. Należy wcisnąć przycisk „Start”, skierować górną część zegarka w wybraną stronę i ponownie wcisnąć przycisk „Start”.

Dzięki temu wybrany kierunek zostanie zapamiętany i od tej pory kompas GPS będzie wyświetlał kierunek względem kursu oraz stopień odchylenia w przypadku zboczenia z wybranej linii.

W zegarkach, które obsługują mapę topograficzną (m.in. Garmin Forerunner 945, Garmin Tactix Delta), istnieje także możliwość skorelowania danych pochodzących z kompasu z mapą terenu. W tym celu należy otworzyć menu pulsometru i wejść w zakładkę „Nawigacja” oraz „Ekrany danych”. Z tego poziomu można:

  • włączyć lub wyłączyć mapę (opcja „mapa”),
  • włączyć lub wyłączyć ekran przewodnika, który będzie wyświetlał namiar kompasu lub kurs podczas nawigacji (opcja „przewodnik”),
  • włączyć lub wyłączyć wykres wysokości dla kursu (opcja „wykres wys.”).

W ten sposób zegarek może zastąpić tradycyjną mapę terenu oraz kompas, a nawigacja staje się częściowo zautomatyzowana i dużo prostsza.

Zastosowanie kompasu w urządzeniach Garmin dla wybranych dyscyplin sportowych

Poza wykorzystaniem kompasu do nawigacji podczas tradycyjnej aktywności, urządzenia Garmin dają możliwość nietypowego użycia modułu. Gdzie można wykorzystać kompas GPS?

  • Golf

Podczas gry w golfa można włączyć funkcję „kierunek do dołka” (tzw. Pinpointer). Jeżeli dane pole znajduje się w pamięci urządzenia, kompas będzie wskazywał kierunek do kolejnego dołka. To szczególnie przydatna opcja, kiedy pole gry jest rozległe i nie widać poszczególnych chorągiewek.

W ten sposób uderzenia nie są wykonywane na ślepo nawet wtedy, gdy gracz znajduje się w osłoniętym miejscu, np. między drzewami.

Aby włączyć tę opcję, należy na ekranie z informacjami o dołkach wcisnąć przycisk „Start” i wybrać funkcję Pinpointer.

  • Jumpmaster

Kompas znajduje także zastosowanie podczas korzystania z funkcji Jumpaster przeznaczonej dla spadochroniarzy. Tryb spadochronowy automatycznie wykrywa moment skoku i rozpoczyna nawigację do docelowego punktu (punkt DIP, ang. Desired Impact Point) przy użyciu barometru i kompasu elektronicznego.

Funkcja Jumpaster jest zgodna z wojskowymi wytycznymi dotyczącymi punktu zrzutu z dużej wysokości (HARP, ang. High Altitude Release Point). Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i rozwagę przy wprowadzaniu danych dotyczących skoku. Popełnione błędy mogą skończyć się urazem lub nawet śmiercią.

  • Funkcja TracBack

Kompas przydaje się także podczas ustalania trasy powrotnej z wykorzystaniem opcji TracBack. To tryb dostępny dla aktywności wykorzystujących GPS do ustalania śladu oraz dystansu (np. trekking, bieganie, kolarstwo).

Aby uruchomić opcję powrotu do punktu startowego, należy wybrać docelową aktywność, a następnie wejść lewym środkowym przyciskiem w przypisane do niej menu. Kolejne kroki to zakładka „Nawigacja” oraz „Aktywności”i „Wróć do startu”.

Wytyczenie powrotnego kursu może korzystać z mapy, jeżeli zegarek ją obsługuje. Wtedy urządzenie wykorzysta zapisany ślad. Jeżeli pulsometr nie obsługuje map, za pomocą funkcji „Trasa” można nawigować do punktu wyjścia w linii prostej lub za pomocą szczegółowych wskazówek (w zależności od tego, czy użytkownik korzysta z opcji wyznaczania bezpośrednich tras).

Włączenie ekranu kompasu dla funkcji TracBack za pomocą przycisku „Down” sprawi, że strzałka będzie wskazywała drogę do punktu początkowego podróży.

Kompas jako pole danych lub widżet w zegarku Garmin

Aby ułatwić dostęp do kompasu podczas korzystania z aktywności, użytkownik może ustawić te dane jako jedno z pól aktywności. Do wyboru pozostaje:

  • kierunek kompasu – określa kierunek ruchu na podstawie danych kompasu,
  • kurs kompasowy – oznacza docelowy kierunek przemieszczania się.

Kompas jest dostępny jako widżet w pętli widżetów, ale w razie potrzeby można go usunąć lub dodać ponownie. W tym celu należy wejść do menu zegarka oraz wybrać opcję „Edytuj”. Następnie użytkownik ma możliwość:

  • usunięcia widżetu z pętli,
  • zmiany kolejności widżetów,
  • dodania widżetu do pętli.

Jakie rodzaje kompasu znajdziesz w urządzeniach Garmin?

Kompasy zostały zaimplementowane w wielu seriach urządzeń outdoorowych. Można je znaleźć m.in. w liniach:

  • Alpha – trzyosiowy GPS,
  • Astro – trzyosiowy lub standardowy GPS,
  • D2 – trzyosiowy GPS,
  • Descent – trzyosiowy GPS,
  • Enduro – trzyosiowy GPS,
  • Fenix – trzyosiowy GPS,
  • GPSMap 60, 62, 64, 65, 66 – trzyosiowy lub standardowy GPS,
  • Instinct – trzyosiowy GPS,
  • MARQ – trzyosiowy GPS,
  • Tactix – trzyosiowy GPS.

Moduł został zaimplementowany także w urządzeniach do nawigacji pieszej (np. eTrex, Oregon) oraz smartwatchach lifestyle’owych (np. Vivoactive 3 i 4).

W zależności od urządzenia możesz spotkać się z różnymi typami kompasów. Czym różnią się między sobą?

  • kompas GPS – wykorzystuje dane z GPS do ustalenia kierunku; wymaga poruszania się z prędkością 2-3 mili na godzinę. Przy niższym tempie odczyty mogą być nieprawidłowe,
  • kompas elektroniczny standardowy – działa bez względu na ruch, ale wymaga regularnej kalibracji; prawidłowe odczyty daje wyłącznie wtedy, gdy jest używany w poziomym położeniu,
  • kompas elektroniczny trzyosiowy – działa podobnie do kompasu elektronicznego standardowego, ale może być używany w każdej płaszczyźnie.

Kompas w urządzeniu Garmin może być bardzo przydatny podczas terenowych wycieczek. Świetnie uzupełnia się z mapą i sprawia, że na wyprawę nie trzeba zabierać tradycyjnego urządzenia. Korzystanie z czujnika wymaga niego wprawy, ale w praktyce może okazać się nieocenione.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij