Wybór fotelika samochodowego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Musi być przede wszystkim idealnie dopasowany do dziecka i samochodu, a jednocześnie zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy oraz komfortu użytkowania zarówno dziecku, jak i rodzicom. Jaki fotelik samochodowy zatem wybrać? Poniżej zamieszczamy 10 rad, którymi warto się kierować, wybierając najlepszy model.
1. Jaki fotelik dla dziecka? - najważniejsze cechy dobrego fotela
- bezpieczeństwo - Fotelik samochodowy dla dziecka musi przede wszystkim chronić młodego pasażera podczas ewentualnych kolizji. O poziomie bezpieczeństwa, jaki zapewnia fotelik, świadczą zarówno systemy bezpieczeństwa, na przykład system ochrony bocznej, jak i osiągane wyniki w niezależnych testach zderzeniowych. Do najpopularniejszych crashtestów należą niemiecki ADAC i szwedzki Test Plus (dla fotelików typu RWF). Im lepsza ocena, tym większa ochrona dziecka. Warto wybierać też modele z homologacją i-Size.
- funkcjonalność - Ważne, aby dobry fotelik samochodowy był łatwy w obsłudze dla rodzica. Niektóre modele są nieintuicyjne, mają schowane pokrętła, co zdecydowanie utrudnia ich codzienne użytkowanie. To właśnie dlatego warto wybierać foteliki, dające się obsługiwać jedną ręką.
- komfort - Nieistotne, jak długo dany fotelik będzie towarzyszyć dziecku, każdy powinien zapewniać podróż w wygodnej pozycji. Wpływ na komfort jazdy ma między innymi materiał, z którego została wykonana tapicerka, a także możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości zagłówka, pasów bezpieczeństwa i podnóżka.
- dopasowanie do zmieniającej się sylwetki dziecka - Dobry fotelik musi dawać się dostosowywać do rosnącego dziecka. Umożliwia to wyposażenie go w regulowane komponenty.
- dopasowanie do samochodu - Najważniejsze jest, aby zewnętrzna część oparcia fotelika przylegała płasko do tylnej kanapy samochodu. W tym celu niejednokrotnie trzeba wyjąć lub odwrócić zagłówek samochodowy. Między fotelikiem a kanapą nie może być bowiem wolnej przestrzeni, gdyż wówczas fotelik nie będzie wystarczająco stabilny. Ponadto warto zwrócić uwagę na wielkość pojazdu. W małym aucie fotelik o dużych gabarytach nie zapewni dziecku odpowiedniej przestrzeni na nogi. W przypadku większych aut jego wielkość nie ma już takiego znaczenia.
- sprawdzona marka - Jeśli dana marka jest polecana, to znaczy, że budzi zaufanie wśród rodziców. Z pewnością wykorzystuje zatem materiały najwyższej jakości, oferuje długotrwałą gwarancję na swoje produkty, a także dodatkowe ubezpieczenie umożliwiające wymianę produktu na nowy model.
- wąski zakres wagowy - Im zakres wagowy fotelika jest mniejszy, tym lepiej. Być może nie jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie, ale zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo, gdyż znacznie łatwiej jest go dopasować do zmieniającej się sylwetki dziecka.
- odporność na zabrudzenia - W przypadku małych dzieci niezbędna może okazać się tapicerka wykonana z materiałów odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia, którą daje się łatwo zdejmować bez konieczności demontowania wewnętrznych pasów bezpieczeństwa. Cenna będzie również możliwość prania jej w pralce.
2. Dobry fotelik samochodowy – podstawowe wyposażenie
- zagłówek w kształcie litery V - Zagłówek typu V jest to najpopularniejszy, ale i najlepszy zagłówek montowany w foteliku samochodowym. Taki kształt zapewnia utrzymywanie w czasie jazdy główki dziecka w bezpiecznej strefie. Ponadto odpowiada za ochronę głowy, karku i szyi młodego pasażera podczas zderzenia, gdyż w razie ewentualnej kolizji pochłania nadmiar powstałej energii kinetycznej, zanim dotrze ona do dziecka. Dla wygody dziecka dobrze, gdyby zagłówek był wykonany z miękkiego materiału lub pianki typu memory tech, a także by istniała możliwość regulacji jego wysokości. Im więcej opcji, tym lepsze dopasowanie do dziecka, a tym samym większa ochrona na wypadek kolizji.
- uprząż bezpieczeństwa - W przypadku noworodka fotelik samochodowy musi posiadać pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Dla sześciolatka odpowiednie będą z kolei 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Warto, aby dodatkowo fotelik dla starszego dziecka był wyposażony w prowadnicę biodrową, zapewni ona bowiem dobry przebieg pasów.
- obrotowa baza - Foteliki obrotowe są nie tylko wygodne w użytkowaniu przez rodzica, gdyż pozwalają na łatwe zapinanie dziecka, lecz także niezwykle bezpieczne. Mają bowiem możliwość ustawienia ich tyłem do kierunku ruchu, co gwarantuje dziecku aż 5-krotnie większa ochronę podczas jazdy i w razie ewentualnej kolizji.
- dualny system montażu - Dobry fotelik samochodowy można montować na dwa sposoby, mianowicie za pomocą pasów samochodowych oraz systemu ISOFIX. Drugi sposób jest możliwy wyłącznie w nowszych samochodach. Pozwala na dodatkową stabilizację fotelika. Niektóre modele posiadają dodatkowo Top Tether. Jest to specjalny pas mocujący w górnej części oparcia fotelika. Minimalizuje on możliwość przemieszczania się fotelika i redukuje przeciążenia. W ten sposób w razie zderzenia czołowego nie ma ryzyka, że dziecko uderzy główką o przedni fotel.
3. Jaki fotelik samochodowy? – montaż najczęstsze błędy
- nieodpowiedni kąt nachylenia oparcia – ustawione zbyt pionowo będzie powodować ciągłe opadanie główki dziecka, zbyt poziomo z kolei nie zapewni właściwej ochrony w razie ewentualnej kolizji. Wówczas na główkę młodego pasażera będzie działać zbyt duża siła.
- niewłaściwe poprowadzenie pasów – tylko odpowiednio naciągnięte i nie skręcone zapewnią stabilne trzymanie się fotelika na kanapie samochodowej.
- niepoprawnie wpięta baza – należy pamiętać, że po zainstalowaniu fotelika na bazie, wszystkie kontrolki muszą świecić się na zielono.
- zagięty dywanik znajdujący się pod stopą stabilizującą bazy
- włączona poduszka powietrzna z fotelikiem na przednim siedzeniu
- zbyt mała przestrzeń między fotelikiem samochodowym a przednim fotelem – jeśli siedzenie pasażera podczas kolizji dotknie fotelika, w którym znajduje się dziecko, wówczas powstała siła działająca na niego będzie o wiele większa.
- zapinanie uprzęży bezpieczeństwa lub pasów na kurtce dziecka
4. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – czy to bezpieczne?
Zgodnie z prawem dzieci do momentu uzyskania 150 cm wzrostu lub wagi 36 kg po przekroczeniu 135 cm wzrostu muszą podróżować w foteliku samochodowym. Nie ma też przeszkód prawnych, by instalować go na przednim siedzeniu samochodu. Jedyne, o czym bezwzględnie należy pamiętać, to wyłączenie poduszki powietrznej, jeśli młodzi pasażerowie przewożeni są w fotelikach typy RWF. Mimo to warto wiedzieć, że najbezpieczniejsze miejsce na fotelik samochodowy to środek tylnej kanapy. W ten sposób dziecko będzie osłaniane z każdej strony.
5. Dopasowanie fotelika do wymiarów i wieku dziecka
Fotelik samochodowy zapewni bezpieczeństwo tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dopasowany do wymiarów i wieku dziecka. Z tego powodu siedziska dzieli się na kilka grup. Zostały one wyróżnione w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom młodych pasażerów na każdym etapie rozwoju. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem ECE R44 wyróżnia się pięć podstawowych kategorii fotelików samochodowych:
- Grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek: od urodzenia do 6–9 miesięcy)
- Grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg (wiek: od urodzenia do 12–15 miesięcy)
- Grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (wiek: 9 miesięcy – 4 lata )
- Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (wiek: 4–6 lat)
- Grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (wiek: 6–11 lat)
Po części ogólnej zachęcamy do zapoznania się z radami dotyczącymi wyboru fotelika dla noworodka, rocznego dziecka, czterolatka oraz sześciolatka, a także wariantu najbardziej budżetowego.
6. Jaki fotelik dla noworodka?
Ze względu na delikatne ciało noworodka, jego fotelik powinien być wyjątkowo bezpieczny. Najlepiej, aby miał wąski zakres wagowy. To znaczy, że najlepiej decydować się na nosidełko, czyli fotelik samochodowy z kategorii 0+ przeznaczony dla dziecka w przedziale wagowym 0-13 kg. Jego dodatkowy atut stanowi fakt, że wraz z nim można stworzyć wygodny system podróżny. Za pomocą specjalnych adapterów daje się bowiem zamontować na stelażu wózka wielofunkcyjnego.
Należy pamiętać, że do uzyskania przez dziecko wagi 15 kg, fotelik musi być typu RWF, to znaczy, że można go montować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Ponadto najmłodsze dzieci powinny podróżować jedynie w pozycji leżącej, aby nie obciążać ich wątłego kręgosłupa.
7. Jaki fotelik dla rocznego dziecka?
Dziecko z pierwszego fotelika wyrośnie bardzo szybko, a można to rozpoznać po tym, gdy jego główka zacznie wystawać poza obręb górnej krawędzi fotelika dla dzieci. Będzie to oznaczało, że dziecko nie jest już w pełni chronione i należy wybrać większy model, tak zwany drugi fotelik.
Najlepszym i najbezpieczniejszym fotelikiem samochodowym dla rocznego dziecka będzie zatem model od 9 kg z przedziału wagowego 9-18kg lub 0-18 kg. Na rynku dostępne są ponadto foteliki o szerszych zakresach wagowych, mianowicie 9-25 kg oraz 9-36 kg, których jednak nie polecamy, gdyż trudniej je dopasować do zmieniającej się sylwetki dziecka.
Dzieci w tym wieku powinny podróżować jeszcze tyłem do kierunku jazdy, w związku z tym warto szukać fotelika z bazą isofix, który znacznie dłużej może być tak montowany. Warto wiedzieć, że większość modeli z wymienionych wyżej kategorii wagowych można kupić w zestawie z bazą obrotową. Fotelik dla kilkulatka powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości wewnętrznych pasów bezpieczeństwa i zagłówka.
8. Jaki fotelik dla 4-latka?
Większość czterolatków może podróżować w tym samym foteliku co roczne dziecko, szczególnie jeśli wcześniej został zakupiony model z przedziału wagowego do 25 kg. Jeśli jednak dziecko wyrosło już także z tego fotelika, można rozważyć zakup modeli 0-36 kg, 9-36 kg oraz 15-36 kg (zalecany przez nas).
Czterolatki mogą już jeździć przodem do kierunku ruchu. Są bowiem mniej narażone na przykre konsekwencje w postaci trwałych uszkodzeń na skutek kolizji lub nagłego hamowania. Mimo to wciąż warto wybierać modele z dodatkowymi systemami bezpieczeństwa, jak choćby nakładka X-Pad czy SecureGuard, czyli prowadnica pasa biodrowego.
Niektórzy mogą się zastanawiać, jaki fotelik dla 3 latka będzie najlepszy. Wszystko zależy od dziecka i jego wymiarów. Jeśli wyrósł już z modelu z grupy pierwszej, można go przesadzić do fotelika drugiej kategorii.
9. Jaki fotelik dla 6-latka?
Fotelik dla sześciolatka należy wybierać jedynie wtedy, gdy młody pasażer wyrośnie już z poprzedniego. Jest to bowiem model, który montuje się przodem do kierunku jazdy. Mocuje się go za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa, uchwyty ISOFIX mogą stanowić jego dodatkowe wzmocnienie.
Fotelik 15-36 Isofix, to zwykle ostatni model, który trzeba kupić. Dobrze dopasowany do dziecka i samochodu wystarczy mu do 12. roku życia lub osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Najlepsza kategoria wagowa fotelika samochodowego dla sześciolatka to 15-36 kg. Na rynku dostępne są jednak również modele o szerszym zakresie wagowym, czyli foteliki 9-36 isofix, a nawet foteliki 0-36 kg.
10. Jaki budżetowy fotelik samochodowy wybrać?
Najbardziej budżetowe rozwiązanie stanowi wybór fotelika dziecięcego z grupy wagowej 0-36 kg. Sugerujemy jednak jego zakup jako następnego po nosidełku, czyli foteliku z kategorii 0-13 kg, który znacznie lepiej chroni delikatne ciało noworodka. Wówczas można się też zastanawiać, jaki fotelik dla 3-latka z kategorii 9-36 wybrać. Będzie one nieco lepszy od modelu 0-36 kg, ponieważ ma trochę mniejszy zakres wagowy. Należy jednak pamiętać, że foteliki o większej rozpiętości wagowej znacznie trudniej dopasować do zmieniającej się sylwetki dziecka.
Zastanawiając się, jaki fotelik dla dziecka będzie najlepszy, należy pamiętać o wielu aspektach. Najistotniejsze jest jednak, aby jak najlepiej dopasować model do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie młodemu pasażerowi wysokiego stopnia bezpieczeństwa podczas podróży. Ponadto warto wiedzieć, że fotelik dla dziecka, musi być zgodny z najnowszymi europejskimi dyrektywami. Przed zdecydowaniem się na dany model trzeba zwrócić uwagę, czy fotelik pochodzi z legalnej polskiej dystrybucji, po zakupie zaś dobrze jest zachować paragon, gdyż dowód zakupu upoważnia do ewentualnego złożenia reklamacji lub zwrotu towaru.