Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Smartwatch z nawigacją [RANKING]

Smartwatch z nawigacją [RANKING]

Obecna generacja zegarków sportowych, oprócz precyzyjnych pomiarów różnego rodzaju parametrów istotnych z punktu widzenia rozwoju formy, oferuje także nawigację w terenie. To niezwykle przydatne narzędzie pomaga nie tylko zmierzyć pokonany dystans, ale przede wszystkim odnaleźć drogę do celu oraz trasę powrotną, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy.

Poniżej porównujemy ze sobą kilka zaawansowanych modeli smartwatchy z nawigacją i oceniamy je pod kątem jakości i możliwości oferowanych przez nawigację GPS.

Które modele smartwatchy z nawigacją wybierają użytkownicy?

Większość osób, które trenują bieganie, kolarstwo lub triathlon, oczekuje od sportowych zegarków pomiaru odległości. To szczególnie ważna składowa treningu przy długich wybieganiach, wycieczkach biegowych i innego rodzaju jednostkach, gdzie znaczenie ma przede wszystkim czas spędzony w ruchu, a niekoniecznie intensywność wysiłku postrzegana przez pryzmat stref tętna lub generowanej mocy.

GPS w zegarku to jednak znacznie więcej. Modele, które przedstawiamy, pozwalają także na wyznaczenie trasy powrotnej (w tym także alternatywnej) oraz kierowanie użytkownika do kolejnych punktów orientacyjnych.

Możliwe jest wgranie do pamięci smartwatcha damskiego jak i męskiego tzw. tracka, czyli pliku z zapisaną trasą, po której nawigacja będzie nas prowadziła. Tracki są bardzo chętnie wykorzystywane podczas zawodów, zwłaszcza w bieganiu trailowym, gdzie organizatorzy nie zawsze dbają o czytelne oznaczenie trasy. Pozwalają one na dopasowanie strategii biegu do informacji o przewyższeniu terenu i pomagają nie zgubić się na szlaku.

Poniżej prezentujemy modele smartwatch z nawigacją, szczególnie chętnie wybierane przez użytkowników.

1. Garmin Fenix 6

Garmin Fenix 6

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zegarków Garmin, reklamowany jako uniwersalny zegarek dla podróżników i sportowców z żyłką eksploratora. Jest także jednym z bardzo niewielu pulsometrów pośród ogromu modeli dostępnych na rynku, pozwalającym na korzystanie z w pełni interaktywnej mapy topograficznej terenu wgrywanej do pamięci zegarka.

 • Jeżeli chodzi o samą jakość zapisu, stoi ona na naprawdę wysokim poziomie. Układ GPS od Sony generuje ślad, który jedynie sporadycznie ścina ostre zakręty lub układa go obok drogi. Co do zasady zachowuje się więc tak, jak moglibyśmy oczekiwać od zegarka sportowego klasy premium, czyli bez zarzutu.
 • Precyzja nawigacji jest wyżsFza, niż w przypadku modelu Fenix 5 Plus, choć nieco brakuje jej do idealnej. Warto za to podkreślić, że znacząco wzrosła dokładność zapisu śladu GPS w wodzie, co do tej pory stanowiło przysłowiową piętę achillesową wszystkich zegarków sportowych
 • Producent zaimplementował w tym modelu szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest szczegółowa nawigacja po mapie topograficznej generowana w czasie rzeczywistym. Użytkownik otrzymuje informacje o zbliżających się zwrotach i zakrętach oraz ogólnym kierunku trasy.
 • Inną interesującą opcją, jest system planowania drogi powrotnej. Działa on w ten sposób, że użytkownik wprowadza w menu zegarka biegowego odległość, którą planuje pokonać, a nawigacja ustalając aktualne położenie proponuje jedną z trzech alternatywnych dróg do wyboru.
 • Opisywane rozwiązanie jest uzupełniane przez system wyznaczania popularnych tras Trendline. Dzięki platformie Garmin Connect użytkownicy mogą umieszczać w serwisie odcinki, które przemierzają najczęściej. Z jednej strony pozwala to na znalezienie nowych, ciekawych dróg, z drugiej daje poczucie bezpieczeństwa w nieznanym terenie.
 • Topograficzna mapa zainstalowana w zegarku obejmuje także siatkę interesujących punktów na trasie – między innymi pomniki, miejsca historyczne, parki narodowe i wiele innych. Dzięki nakładce na mapę opartej na czytelnych ikonach, nie trzeba za każdym razem przewijać sposobu wyświetlania ekranu i ustawiać filtrów widoku.

Garmin Fenix np. w wersjach Garmin Fenix 6x Pro lub Garmin Fenix 6 Pro posiada także dwie inne funkcje. Mowa o mapie kurortów narciarskich oraz mapie pól golfowych. Baza danych ośrodków to ponad 2000 miejsc, a trasy zjazdowe uszeregowane są pod kątem poziomu trudności i nazwy, więc w prosty sposób można znaleźć wyzwanie na swoim poziomie. Mapa dla golfistów zawiera ponad 41 000 pól na całym świecie, na których możemy szlifować swoją technikę gry.

2. Garmin Foreruner 945

Garmin Foreruner 945

Najnowszy Garmin Forerunner to kolejna edycja najbardziej rozpoznawalnego zegarka do triathlonu na świecie. Jest on także pierwszym modelem z tej serii, który otrzymał kolorowe mapy topograficzne (do tej pory mogła pochwalić się nimi jedynie seria Fenix).

 • Podobnie, jak w przypadku modelu Fenix 6, także ten zegarek obsługuje wiele GNSS – od GPS, przez GLONASS aż po Galileo.
 • Jeżeli chodzi o oferowane funkcje nawigacyjne, stoi on niemal na równi z modelem Fenix 6. Odnajdziemy tutaj planowanie trasy powrotnej, nawigację po wgranej trasie krok po kroku, a także obsługę opcji Trendline. Nie mogło zabraknąć także wgranych map pól golfowych.
 • Na uwagę zasługuje opcja ClimbPro. Choć nie jest ona bezpośrednio związana z nawigacją, wspomaga planowanie trasy przez wyliczanie przewyższeń na kolejnych odcinkach.

Zasadniczą różnicą względem zegarka Fenix 6 (np. wersji Garmin Fenix 6s Pro) jest brak map kurortów narciarskich i tras zjazdowych (choć istnieje możliwość dodania tej funkcji za pomocą jednej z aktualizacji).

Jeżeli chodzi o jakość samego sygnału, choć chipset obsługujący nawigację jest taki sam, jak w przypadku najnowszego modelu z serii Fenix, Forerunner 945 radzi sobie nieco lepiej na krętej trasie lub bieżni. Najprawdopodobniej wynika to z materiału użytego do konstrukcji bezela (w przypadku serii Fenix jest to metal, który może generować zakłócenia sygnału odbieranego z satelity; w przypadku Forerunnera użyto tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym).

3. Garmin Fenix 5 Plus

Garmin Fenix 5 Plus

To poprzednik modelu Fenix 6 i pierwszy smartwatch sportowy firmy Garmin, w którym producent zaprezentował funkcję interaktywnych, kolorowych map topograficznych wraz z możliwością ich uzupełnienia zasobów o nowe pliki oraz wsparciem dla opcji Trendline. Fenix 5 Plus posiada także możliwość zaplanowania trasy powrotnej, wskazując użytkownikowi do trzech dróg alternatywnych lub powrót po dotychczasowym śladzie.

 • Podobnie, jak w przypadku nowszych modeli, także i tutaj oprócz standardowego modułu GPS możemy liczyć na wsparcie innych GNSS. Nawigacja może odbywać się według różnych współrzędnych geograficznych, które możemy zmienić w zależności od potrzeb.
 • Wbudowana nawigacja wspiera użytkownika poprzez system alertów nawigacyjnych, jak powiadomienia o zejściu z kursu lub konieczności zawrócenia. Ustalając trasę możemy zmodyfikować metodę jej wyliczania oraz określić, jakich dróg GPS ma unikać podczas planowania szlaków (np. autostrad).
 • W zegarku Garmin Fenix 5 Plus pojawiła się także możliwość wyszukiwania interesujących miejsc, jak banki, szpitale lub stacja benzynowe. Możemy je filtrować, nawigując ręcznie po mapie lub korzystając z gotowej listy kategorii.

Niestety, w tym modelu nie odnajdziemy ani map pól golfowych, ani kurortów narciarskich. Jakoś samej nawigacji jest zadowalająca, choć zegarek miewa gorsze momenty, kiedy zapisany ślad nieco odbiega od rzeczywistej trasy. Wyjątkowo słabym punktem wydaje się być nawigowanie w wodach otwartych.

4. Garmin Tactix Delta Solar

Garmin Tactix Delta Solar

Seria zegarków Garmin Tactix od samego początku mogła pochwalić się solidną nawigacją. W końcu są to modele przeznaczone dla podróżników, którzy często przebywają w terenie, a także dla członków jednostek mundurowych, którzy potrzebują wsparcia podczas wykonywania swoich obowiązków. Co oferuje najnowszy smartwatch z nawigacją Delta Solar?

 • Przede wszystkim dwa, działające równolegle systemy współrzędnych – standardowy Universal Transverse Mercator (UTM) oraz wojskowy Military Grid Reference System (MGRS) ułatwiają skoordynowanie działania. Do tego dochodzi możliwość zdalnego ustalania pozycji geostrategicznych, czyli punktów na trasie, które będą wykorzystywane przez zegarek do nawigowania.
 • To pierwszy zegarek z serii Garmin Tactix, który otrzymał kolorowe mapy topograficzne, mapy narciarskie i golfowe.
 • Pod względem nawigacji model Garmin Tactix Delta w wersji Solar nie ustępuje takim seriom, jak Fenix czy Forerunner, oferując planowanie trasy powrotnej, szczegółowe nawigowanie po trasie, a nawet funkcję ClimbPro.

Oczywiście moduł GPS oferuje także wsparcie dla pozostałych systemów GNSS zwiększając precyzję generowania śladu nawigacji.

5. Polar Vantage V2

Polar Vantage V2

Ofensywa modeli zaawansowanych smartwatchy z nawigacją od firmy Garmin spotkała się z udanym kontratakiem ze strony fińskiego producenta Polar, który dosłownie przed kilkoma miesiącami przedstawił najnowszy model z serii Polar Vantage. Mowa o Vantage V2.

 • Zasadniczą różnicą jest to, że Polar rozpoczął współpracę z platforma Komoot, która pozwala na planowanie trasy w osobnym serwisie, całkowicie niezależnym od platformy Polar Flow i przesłanie jej w łatwy sposób do pamięci zarówno zegarka męskiego jak i damskiego. System podaje dodatkowo szacunkowy czas ukończenia trasy, odległość do poszczególnych punktów oraz jej profil wysokościowy.
 • Nawigację można rozpocząć od punktu startowego lub dowolnego miejsca oznaczonego na trasie, a urządzenie nie ma problemu z zidentyfikowaniem naszej pozycji.
 • System alertów, który informuje o zbliżaniu się do zakrętu lub zmianie kierunku działa sprawnie, a komunikaty są ponawiane dwukrotnie. Niestety, nieco brakuje możliwości oddalania i zbliżania trasy, a także możliwości podglądu jej całości.
 • Zegarek Vantage V2 to pierwszy pulsometr, który obsługuje czwarty system nawigacji, QZSS. W założeniu ma się to przełożyć na większą precyzję śladu, choć jeszcze zbyt wcześnie na wyprowadzanie jednoznacznych wniosków. Niemniej jednak, zarówno w terenie miejskim, jak i zalesionym GPS radzi sobie bardzo dobrze, nie zdarza się „przerzucanie” pozycji użytkownika o kilkaset metrów, ani gubienie sygnału. Oczywiście, w bliskim sąsiedztwie wysokich bloków nawigacja niekiedy pokazuje szersze łuki niż w rzeczywistości, choć to akurat jest zmorą wszystkich smartwatchy.
 • Polar zaprezentował także alternatywę dla funkcji ClimbPro znanej z zegarków Garmin. System HillSplitter obecny również w zegarku Polar Vantage M2 automatycznie wykrywa i sumuje wszystkie odcinki prowadzące w górę i w dół, a także przypisuje je do konkretnej sesji treningowej.

Jakie rodzaje nawigacji może posiadać smartwatch z nawigacją?

Obecnie standard stosowany w zegarkach sportowych obejmuje już możliwość stosowania trzech rodzajów nawigacji – GPS, GLONASS oraz GALILEO. Pierwszy z nich jest systemem amerykańskim, kolejne zaś, odpowiednio rosyjskim i europejskim. Niedawno Polar wprowadził także możliwość korzystania przez niektóre pulsometry z japońskiego systemu QZSS, choć ten na razie składa się zaledwie z czterech satelitów na planowane siedem.

Co do zasady, podczas treningu wystarczające będzie korzystanie z podstawowego systemu GPS. Pozostałe sieci mogą okazać się pożyteczne tam, gdzie lokalizowanie sygnału bywa utrudnione (np. w mieście lub w terenie zalesionym). Większa liczba potencjalnych odbiorników zwiększa wtedy szansę na utrzymanie prawidłowego zapisu śladu, choć zużywa to oczywiście więcej energii.

Jak korzystanie z nawigacji wpływa na żywotność baterii?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z nawigacji radykalnie skraca czas działania smartwatchy. Zawsze jednak dostajemy możliwość wyboru częstotliwości zapisu. W najdokładniejszym trybie, ślad zapisywany jest co sekundę, w najmniej dokładnym, co trzydzieści sekund lub co minutę. Wiele zależy od modelu i producenta. Im zapis będzie dokładniejszy, tym bardziej ulega skróceniu czas działania zegarka.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom triathlonistów i sportowców startujących na dystansach ultra, zarówno firma Garmin, jak i Polar wprowadziła w modelach z górnej półki funkcje, które pozwalają na wydłużenie czasu działania zegarków z jednoczesnym zachowaniem włączonej nawigacji. Poniżej prezentujemy tabelę, która w czytelny sposób obrazuje czas działania omawianych zegarków w zależności od trybu.

Porównanie czasu pracy baterii

Podsumowanie – który smartwatch z nawigacją wybrać?

Wśród wybranych przez nas modeli zegarków sportowych trudno jednoznacznie wytypować zwycięzcę. Wszystkie opisane pulsometry należą do kategorii premium i adresowane są do naprawdę wymagających sportowców, którzy szukają solidnego wsparcia na każdym etapie treningu – od jego planowania, przez nawigację w terenie, aż po analizę otrzymanych wyników.

Dla osób szukających modeli, które sprawdzą się podczas długich wypraw polecamy zegarki Garmin serii Fenix 6, Fenix 5 Plus oraz Garmin Tactix Delta Solar. To typowo „przygodowe” pulsometry, które posiadają sporo przydatnych funkcji nawigacyjnych, wytrzymałą baterię i są bardzo uniwersalne.

Z kolei smartwatche sportowe Garmin Forerunner 945 oraz Polar Vantage V2 to świetny wybór dla sportowców, którzy potrzebują narzędzia wspierającego analizę treningów i monitorowanie regeneracji organizmu. Choć są nieco gorzej wyposażone, jeżeli chodzi o funkcje wspierające poruszanie się w terenie i posiadają słabszą baterię, trudno o bardziej kompleksowe komputery treningowe.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij