Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Nordic Walking z zegarkiem sportowym Garmin

Chodzenie z kijkami to dyscyplina, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Może być uprawiana jako osobny sport, ale stanowi także doskonałe uzupełnienie treningów dla biegaczy trailowych lub górskich, którzy wykorzystują kijki do nordic walking podczas długich podejść, odciążając kolana. W jaki sposób w treningach nordic walking mogą pomóc zegarki Garmin?

Pomiar intensywności wysiłku z zegarkiem Garmin

Wybierając produkt Garmin, warto zwrócić uwagę, aby mierzył on intensywność wysiłku w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można ocenić, jak bardzo dany trening jest wyczerpujący dla organizmu i odpowiednio zmodyfikować jego stopień trudności lub czas trwania. Podczas chodzenia z kijami do nordic walkingu turysta nie wykorzysta wszystkich funkcji zaawansowanych zegarków biegowych, ale znaczna część z nich okaże się przydatna.

Zaawansowane pomiary aktywności

Zegarek taki jak Garmin Fenix 7 można zbierać informacje nie tylko o czasie trwania danego treningu, ale również:

 • aktualnym tempie;
 • tętnie;
 • efekcie treningu w skali EPOC oraz głównej korzyści treningowej;
 • obciążeniu treningowym i jego rodzaju (tlenowe, spokojne beztlenowe lub intensywne beztlenowe);
 • tygodniowym rozkładzie obciążenia ze wskazaniem na każdy dzień.

Analizując zestaw danych, zegarek dokonuje oceny wydolności organizmu użytkownika szacując pułap tlenowy, a także wylicza szacunkowy czas regeneracji.

Poszczególne treningi zapisują się w pamięci, a użytkownik może przejrzeć ich historię bezpośrednio w zegarku lub aplikacji Connect i zapoznać się ze szczegółami każdej aktywności.

Warto wskazać, że w zegarkach Garmin można ustawić alerty, np. tętna lub tempa, które będą za każdym razem sygnalizowały przekroczenie określonej wartości.

Chodzenie z kijami do nordic walkingu a tętno w zegarku Garmin

Kolorowe wyświetlacze w zegarkach takich jak Fenix 7, czy Venu 2 Plus wyświetlają tętno na grafie złożonym z pięciu segmentów w barwach od szarej do czerwonej. W miarę jak intensywność treningu rośnie (np. użytkownik przyspiesza lub idzie pod górę), strzałka na grafie będzie przesuwała się coraz bardziej w prawo, odzwierciedlając rosnące tętno.

Tętno maksymalne jest indywidualne dla każdej osoby i zależy przede wszystkim od wieku, stanu wytrenowania oraz stopnia regeneracji. Każdy z pięciu progów odzwierciedla jedną z tzw. stref treningowych, czyli zakresów intensywności pracy serca.

Umiejętnie zarządzając strefami tętna, można świadomie pracować np. nad bazą tlenową, tempem lub progiem mleczanowym.

Dla zachowania większej precyzji można uzupełnić zegarek sportowy o pas do pomiaru tętna. To specjalna opaska z miękkiego materiału zakładana na klatkę piersiową i wyposażona w czujnik, który odbiera wyładowania elektryczne generowane przez serce.

Czujniki HRM nie są tak wygodne jak nadgarstkowy OHR, ale gwarantują pewniejsze dane.

Monitorowanie zdrowia z zegarkiem Garmin a chodzenie z kijkami do nordic walkingu

Wszystkie zegarki Garmin wyposażone są w optycznych czujnik tętna. W najnowszych modelach producent wdraża już czwartą generację swojej flagowej technologii Elevate. Można ją znaleźć m.in. sportowym smartwatchu Garmin Venu 2 Plus. Odczyt parametrów fizjologicznych z nadgarstka obejmuje puls, częstotliwość oddechu, poziom stresu, czy energii życiowej. Osoby, które chodzą z kijkami do nordic walkingu po górach, skorzystają również z pulsoksymetru.

To pomiar, który wykorzystuje wbudowane diody IR do odczytu poziomu saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Im wyższy będzie ten wskaźnik, w tym większym stopniu ciało zaadaptowało się do zmian wysokości. Pulsoksymetria może być też wykorzystywana do pomiaru SpO2 na nizinach do oceny stanu zdrowia.

Smartwatche Garmin wspierają również funkcję Body Battery. To algorytm, który wylicza, jak dużo „energii” zebrał użytkownik w ciągu dnia, np. poprzez regenerację, a także jak dużo zasobów zostało wydatkowanych na codzienne czynności lub ćwiczenia. Kierując się wskazaniami Body Battery, można nie tylko znaleźć najlepszą porę na ćwiczenia i odpoczynek, ale ocenić na jak duże obciążenie jego gotowy organizm.

Planowanie trasy z zegarkiem Garmin a chodzenie kije do nordic walking

Jedną z grup funkcji, które pozostają całkowicie unikalne dla zegarków amerykańskiego producenta, są zaawansowane opcje nawigacyjne. Można je znaleźć m.in. w taktycznym zegarku Garmin Tactix 7 oraz outdoorowym Garmin Fenix 7X.

Oba urządzenia są wyposażone w autonomiczny moduł GNSS i lokalizują pozycję użytkownika dzięki połączeniu z siecią GPS, GLONASS lub GALILEO. Wspierają też tryb All GNSS, w którym pulsometry mogą wykryć sieci BEIDOU i QZSS.

Zupełną nowością jest nawigacja dwuzakresowa (dostępna w wersjach Sapphire, np. w Garmin Fenix 7X Sapphire Solar). Dual Band GNSS zapewnia wyższą dokładność nawigacji poprzez odbieranie danych każdorazowo z dwóch nadajników satelitarnych.

Wśród innych ciekawych opcji nawigacyjnych warto wymienić:

 • tworzenie kursu w aplikacji Connect;
 • wyszukiwanie trasy powrotnej (w kilku wariantach) dzięki opcji Tracback;
 • lokalizowanie popularnych tras w okolicy w trybie Trendlines;
 • kierowanie użytkownika do kolejnych punktów nawigacyjnych z opcją Up Ahead;
 • możliwość znalezienia określonych POI na trasie (np. sklepów spożywczych, szpitali).

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pozostaje jednak mapa topograficzna terenu TopoActive. To dokładne odzwierciedlenie terenu wraz z oznaczeniem zmieniającej się pozycji użytkownika. Trybu mapy można użyć zarówno do bieżącej nawigacji, jak i nawigowania po określonym kursie.

W zależności od stopnia szczegółowości na mapie topograficznej mogą być oznaczone takie szczegóły jak parkingi, wzniesienia, schroniska turystyczne, rzeki, czy szlaki turystyczne (wraz ze słowną warstwą oznaczeń, w przeciwieństwie do np. mapy dostępnej w zegarku Coros Vertix 2).

W nowych urządzeniach Garmin Fenix 7X czy Tactix 7 pojawiła się opcja aktualizacji map bezpośrednio z pokładu urządzenia. Wystarczy skorzystać z aplikacji Map Manager. Nie ma już potrzeby podłączania urządzenia do komputera i korzystania z zewnętrznej aplikacji.

Chodzenie z kijami do nordic walkingu a Climb Pro

Pokonując kolejne kilometry z kijkami, warto obserwować profil wysokościowy trasy. Jest to możliwe dzięki funkcji Climb Pro. Na odrębnym ekranie urządzenie wyświetla taki informacje jak długość aktualnego podbiegu, stopień nachylenia stoku, sumę przewyższeń, czy prędkość w pionie. Funkcja ta jest dostępna na przykład w popularnej serii Garmin Forerunner.

Climb Pro jest szczególnie przydatne osobom, które trenują w terenie, gdzie tętno lub tempo nie zawsze będą optymalnym wyznacznikiem intensywności ćwiczeń.

Trening techniki nordic walking z zegarkiem Garmin

Poszczególne pola danych podczas uprawiania nordic walkingu można skonfigurować tak, aby zegarek wspierał kształtowanie odpowiedniej techniki. Parametrami, które mogą okazać się szczególnie istotne, będą m.in.:

 • tempo i tętno;
 • długość kroku;
 • moc (z użyciem pola danych pobranego z Connect IQ);
 • efekt treningu;
 • prędkość.

W zegarkach przygodowych jak Fenix, czy Garmin Epix jedna tarcza może wyświetlać od 1 do nawet 7 różnych wartości ułożonych według dowolnej kolejności. Podczas aktywności urządzenie może obsługiwać wiele tarcz, którze użytkownik przełączy przyciskami kierunkowymi Góra/Dół.

Umiejętne korzystanie z pulsometrów marki Garmin pozwala na lepsze zarządzanie wysiłkiem i szybsze osiągnięcie rezultatów dzięki przemyślanym treningom i analizie danych.

wróć do góry