Formy płatności infolinia: 61 415 27 51 info@abcgps.pl zaloguj się koszyk (0)

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

System Ochrony Bocznej

Prowadnica Pasa Biodrowego

Wkładka Noworodkowa

Top Tether

 

Fotelik 15 - 36 kg

Foteliki samochodowe 15-36 kg - wybierz fotel najlepiej dopasowany do swojego dziecka.

Kiedy dziecko przekracza już maksymalną wagę i wzrost dedykowaną w fotelikach do 18 kg, należy rozpocząć poszukiwania fotelika trzeciego, a zarazem ostatniego.Sugerujemy wybór fotela z kategorii 15-36 kg, ponieważ jest to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy wybór.

W fotelikach z większym zakresem wagowym (np. 9-36 kg), gdzie omijamy drugi fotelik 0-18 lub 9-18 kg, trudniej dopasować fotel do rosnącego dziecka, którego anatomia bardzo szybko się zmienia. Do tego zalecamy, aby dziecko minimum do 4 roku życia jeździło tyłem do kierunku jazdy, czego fotele z dużym zakresem wagowym bardzo często nie oferują. Dlatego właśnie sugerujemy, aby po nosidełku, dziecko przesiąść do fotela drugiego RWF, a dopiero po wyrośnięciu z niego przesadzić do 15-36 kg przodem do kierunku jazdy.

W dalszej części tekstu dowiesz się jak prawidłowo dobrać fotelik 15-36 kg, na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze fotela trzeciego oraz jakie błędy najczęściej popełniają rodzice przy użytkowaniu fotelika z tej grupy wagowej.

Czytaj Dalej
Filtruj
Porównaj produkty (0)

6 kluczowych informacji, które musisz poznać przed wyborem ostatniego fotelika.

 • Fotele z kategorii 15-35 kg montowane są jedynie przodem do kierunku jazdy. Wymóg jazdy tyłem nie jest już niezbędny, ponieważ dziecko jest na tyle duże, że może nie mieścić nóżek jadąc tyłem oraz jego kościec i mięśnie są już silniejsze.
 • W przypadku foteli 15-36 kg miarodajną oceną jest punktacja przyznawana w testach zderzeniowych ADAC. Ten prestiżowy test sprawdza jak fotelik zachowuje się w czasie wypadku oraz w jakim stopniu chroni dziecko.
 • Dzieci szybko rosną, dlatego warto wybierać fotele z mniejszym zakresem wagowym i w ciągu życia dziecka stosować trzy fotele - 0-13 kg jako pierwszy, 0-18 lub 9-18 kg jako drugi oraz 15-36 kg jako ostatni. Trudniej jest dopasować fotelik z zakresu 9-36 kg lub 0-36 kg, przez co w efekcie są one mniej bezpieczne w razie wypadku.
 • Norma I-size to nowe europejskie przepisy mówiące o tym w jakich fotelikach należy przewozić dziecko. Aktualnie funkcjonują one równolegle z obowiązującymi przepisami ECE (Europejską Normą Kontrolną) R44/04, ale wprowadzają kilka ważnych nowości, jak rekomendacja stosowania mocowań Isofix, dobieranie fotela według wzrostu dziecka, a nie wagi oraz wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka, aby maksymalnie zniwelować uszkodzenia głowy w przypadku zderzenia bocznego.
 • Fotele z kategorii 15-36 kg montować w aucie można na dwa sposoby: na pasy bezpieczeństwa znajdujące się w samochodzie (warto zwrócić uwagę, że w tych fotelach nie ma wewnętrznych pasów, więc dziecko zapina się pasami samochodowymi i one również trzymają fotel) lub na system Isofix, czyli bezpośrednio do ramy samochodu. Jeśli jest możliwość, sugerujemy stosowanie Isofixa, ponieważ jest on stabilniejszy od samych pasów.
 • Na rynku pojawiły się już foteliki I-size do 150 cm, ale bez określonej maksymalnej wagi. Co ułatwia dopasowanie fotela do dziecka.

Kluczowe funkcje i systemy bezpieczeństwa w fotelach 15-36 kg

Fotelik z kategorii 15-36 kg powinny posiadać kilka funkcji, które zapewnią bezpieczeństwo dziecka w razie wypadku.

 • foteliki z kategorii 15-36 kg nie posiadają wewnętrznych pasów bezpieczeństwa. Dziecko zapina się pasami samochodowymi, które ustawiane są w prawidłowej pozycji dzięki prowadnicy pasa biodrowego,
 • sugerujemy, aby zwrócić uwagę na długość siedziska w fotelach 15-36 kg. Lepiej wybrać fotelik z dłuższym siedziskiem, ponieważ na krótkim starszemu dziecku nie jest wygodnie i szybko cierpną mu nogi,
 • fotelik powinien posiadać system osłon bocznych, który zabezpieczy ciało dziecka przed uszkodzeniem w przypadku zderzenia bocznego,
 • oparcie z możliwością ustawienia kąta nachylenia i regulacją nagłówka,
 • tapicerka z materiału oddychającego, który łatwo się czyści.

5 najczęściej popełnianych błędów przy użytkowaniu fotelików 9-18 kg

 1. Zagłówek od siedzenia samochodowego koliduje z fotelikiem (należy go podnieść lub odwrócić).
 2. Źle ustawione lub zamontowane pasy (pasy na szyi, zsuwające się z ramienia lub pozwijane).
 3. Za lekko zapięte pasy lub zapinanie dziecka w kurtce.
 4. Fotelik nie przylega do kanapy.
 5. Źle zamontowany fotelik w samochodzie (źle zapięty Isofix, niestabilnie ustawiony fotelik).

Możesz uniknąć tych błędów! Skontaktuj się z naszym doradcą lub przyjedź do naszego salonu stacjonarnego, a nauczymy Cię jak poprawnie montować i użytkować foteliki z kategorii 15-36 kg.

wróć do góry