Rabat na pierwsze zakupy! %
infolinia: 61 415 27 51 koszyk (0)

Autoryzowany partner

Garmin Cybex Britax Romer

Kategorie

Zegarki sportowe (142) Garmin Fenix 7 Pro (9) Garmin Fenix 7 (6) Garmin Fenix (16) Garmin Epix Pro gen 2 (20) Garmin Epix gen 2 (3) Garmin Forerunner (31) Garmin Vivoactive (5) Garmin Venu (18) Garmin Vivomove (4) Garmin Enduro (1) Garmin Instinct (16) Garmin Lily (3) Garmin Tactix (4) Garmin Quatix (4) Garmin Swim (1) Garmin Descent (1) Polar Grit X (2) Polar Vantage (6) Polar Ignite (2) Polar Pacer (2) Zegarki Garmin (127) Zegarki Coros (4) Zegarki sportowe męskie (117) Zegarki sportowe damskie (67) Zegarek do biegania (142) Zegarek do triathlonu (125) Zegarki taktyczne (18) Zegarek golfowy (10) Smartwatch sportowy (142) Smartwatch damski sportowy (66) Zegarek z pulsoksymetrem (127) Pulsometry (142) Zegarki wg typu (142) Zegarki na raty (142) Zegarki damskie na pasku (87) Złote zegarki męskie (11) Zegarek fitness (142) Smartwatch do 1000 zł (32) Zegarki do garnituru (142) Białe zegarki damskie (39) Zegarki elektroniczne (142) Zegarki survival (59) Zegarki męskie na pasku (117) Srebrne zegarki damskie (14) Zegarki inteligentne (142) Zegarki męskie do 500 zł (2) Zegarki solarne (28) Białe zegarki męskie (37) Tanie zegarki męskie (41) Zegarki outdoor (124) Zegarki kwarcowe (135) Srebrne zegarki męskie (29) Zegarki wodoszczelne (142) Zegarek trekkingowy, w góry i do wspinaczki (123) Zegarki z wysokościomierzem (115) Eleganckie zegarki damskie (67) Tanie zegarki damskie (40) Zegarki do ćwiczeń (142) Smartwatch z nfc (79) Zegarki dotykowe (131) Czarne zegarki damskie (73) Garmin 7 (22) Zegarki z nfc (79) Eleganckie zegarki męskie (94) Złote zegarki damskie (12) Zegarek do pływania (142) Smartwatch do 500 zł (2) Zegarki luksusowe (126) Czarne zegarki męskie (109) Zegarki z pomiarem tętna (142) Zegarek z krokomierzem (141) Zegarek z kompasem (133)

Filtruj

Cena

Producent

Rok wejścia na rynek

Przeznaczenie

Dotykowy ekran

Kolorowy ekran

Personalizacja tarczy

Szafirowe szkiełko

Moduł GPS

Czujnik tętna (HR)

Wersja czujnika tętna

Obsługa map

Nawigowanie po trasie

Odtwarzacz muzyki

Powiadomienia z tel.

Płatność zegarkiem

Doładowanie solarne

WI-FI

Wysokościomierz

Kompas

Pulsoksymetr

Monitor aktywności

Monitorowanie snu

Interwały

Asystent odpoczynku

Pułap tlenowy

Wodoszczelność

Dynamika biegu

Bateria w trybie GPS

Bateria maksymalnie

Informacje o producentach:

Coros Garmin Polar
 

Zegarek trekkingowy, w góry i do wspinaczki

Z pulsometrów korzystają nie tylko biegacze, kolarze i triathloniści. Coraz więcej osób wykorzystuje zegarek trekkingowy w trakcie wypraw w góry. Podczas pokonywania kolejnych podejść, smartwatch sportowy nie tylko zmierzy intensywność wysiłku i wyliczy wszystkie najważniejsze parametry, ale w razie porzeby wskaże też optymalną drogę do domu.

Nieważne, w jakie góry wyjeżdżasz – polskie Karkonosze czy włoskie Alpy, zegarek w góry okaże się przydatnym kompanem podczas podróży. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór pulsometrów treningowych takich firm jak Polar, Garmin i Coros.

Pod katalogiem dostępnych produktów zamieściliśmy kilka przydatnych porad, które pomogą Ci w wyborze sportowego zegarka w góry.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jakie funkcje powinien posiadać zegarek trekkingowy?

Zegarki trekkingowe powinny być przede wszystkim wyposażone w funkcje, które wspierają turystę na szlaku. Na jakie opcje powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

  • czujniki ABC – obejmują wysokościomierz, ciśnieniomierz i kompas. Zegarek sportowy z czujnikiem ABC ułatwi orientację w terenie nawet bez mapy. Urządzenie wskaże kierunki świata, zasygnalizuje gwałtowne zmiany ciśnienia (a więc także zbliżające się burze) oraz dokładnie zmierzy wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik i jej zmiany. Czujnik ABC znajdziesz m.in. w serii zegarków Garmin Fenix i Polar Grit X.
  • Pomiar długości dnia – chyba każdy turysta wie, jak ważny jest powrót do schroniska przed zmrokiem. Aby lepiej zaplanować przebieg wycieczki, wybierz zegarek trekkingowy, który wskazuje godzinę wchodu i zachodu słońca. W ten sposób dopasujesz tempo marszu do czekającego Cię wyzwania. Tę funkcję znajdziesz m.in. w serii Polar Vantage.
  • Prognoza pogody – aby nie sięgać ciągle po telefon komórkowy, warto zaopatrzyć się w pulsometr, który pobiera dane o pogodzie ze smartfona. W zegarkach takich jak Garmin Fenix Tactix czy Polar Grit X znajdziesz prognozę nawet na kilka dni do przodu (w tym na bieżący dzień z nawet godzinową dokładnością).
  • Nawigacja satelitarna – większość zegarków trekkingowych ma już wbudowany moduł GNSS, który obsługuje wybrane systemy nawigacji. Najczęściej będzie to GPS, GLONASS, GALILEO, nieco rzadziej BEIDOU i QZSS. Dobra nawigacja to nie tylko pomiar dystansu i tempa, ale także możliwość powrotu po własnych śladach. Zegarki sportowe mogą zapisywać w pamięci przebieg całej trasy tak, aby można ją było później odtworzyć. Wybrane modele pulsometrów do biegania (m.in. Coros Vertix 2, Garmin Fenix Pro, Garmin Tactix Delta) obsługują nawet interaktywną mapę topograficzną terenu).

Zegarek w góry z pulsoksymetrem

Dobry zegarek w góry może być także wyposażony w pulsoksymetr. To moduł, który służy do pomiaru saturacji krwi, czyli wysycenia tlenem. Im pomiar wskazuje na wyższą wartość saturacji, tym sprawniej radzi sobie układ krążeniowo-oddechowy użytkownika.

Wartość saturacji spada w miarę wzrostu wysokości nad poziomem morza. Jednak kontrolowana aklimatyzacja może pomóc przywrócić go do normy. Umiejętne korzystanie z pulsoksymetru pozwala na monitorowanie wpływu wysokości na wydajność organizmu, a także na śledzenie przystosowania organizmu do nowych warunków.

Moduł pulsoksymetru działa podobnie do czujnika OHR, ale wykorzystuje światło podczerwone o precyzyjnie dobranej długości fali do pomiaru hemoglobiny całkowitej oraz powiązanej z tlenem. W ten sposób użytkownik otrzymuje informację zwrotną podaną w postaci wskaźnika procentowego. U zdrowych osób, w standardowych warunkach wysokościowych (na nizinach) saturacja powinna utrzymywać się na poziomie 95-58%.

Funkcję pulsoksymetru posiada m.in. seria Coros Vertix i Coros Apex Pro, Garmin Fenix, Tactix i Forerunner.

Jak wybrać zegarek w góry do biegania?

Wybór zegarka w góry do biegania nie jest łatwym zadaniem. Oprócz standardowych funkcji treningowych, znanych z prostszych pulsometrów trekkingowych, modele przeznaczone dla górskich sportowców powinny posiadać także inne opcje. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Dokładne monitorowanie przewyższeń – większość zegarków dla górskich biegaczy lub kolarzy posiada specjalnie zaprojektowana funkcję, której zadaniem jest zbierać dokładne dane o przewyższeniach. W zegarkach Polar jest to Hill Splitter, a w zegarkach Garmin Climb Pro.

Te algorytmy to coś więcej niż tylko sumowanie podiegów i zbiegów. Można z nich korzystać do wyliczenia profilu nachylenia trasy, a nawet (w przypadku gotowych tracków) informacje o przewyższeniach czekających na sportowca na kolejnych odcinkach. Znając profil wysokościowy całej trasy znacznie łatwiej o zaplanowanie strategii biegowej z wyprzedzeniem.

  • Śledzenie obciążenia treningowego – każdy, kto kiedykolwiek próbował biegać w górach lub jeździł w nich na rowerze wie, że przy dużych wysokościach intensywność wysiłku ocenia się inaczej. Dlatego tak ważne jest, aby zegarek w góry do biegania pozwalał na kompleksową analizę powysiłkową, a zwłaszcza wyliczenie intensywności treningowej i efektu treningu.

Z tymi danymi łatwiej zorientować się, czy treningi nie prowadzą do przeforsowania organizmu. Pomiar intensywności treningu znajdziesz m.in. w zegarkach z serii Garmin Fenix i Coros Vertix.

  • Niska waga urządzenia – podczas wielogodzinnego wysiłku nic tak nie irytuje, jak zbędny balast. Dlatego producenci elektroniki sportowej zaczęli wykonywać zegarki górskie z lżejszych materiałów. Najczęściej jest to tytan (np. Coros Vertix 2, Garmi Enduro), który jest równie wytrzymały, jak stal nierdzewna, ale waży sporo mniej.

Zegarek do wspinaczki

Niektóre modele pulsometrów oprócz innych dyscyplin wspierają również wspinaczkę (np. Coros Vertix 2). W tym przypadku ważne jest, aby urządzenie zbierało dane o wszystkich podejściach i zejściach w połączeniu z czasem ich pokonania i średnim tętnem.

Coros Vertix 2 pozwala nawet na wybór różnego rodzaju wspinaczki, skali trudności i wielu innych opcji.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze zegarka w góry?

Funkcje treningowe i związane z nawigacją to nie wszystko, co jest kluczowe podczas wyboru zegarka w góry. Znaczenie ma też odpowiednio pojemna bateria oraz wytrzymała obudowa.

Zegarek w góry a bateria

Jeżeli chodzi o ogniwo, to jego wytrzymałość waha się od kilkunastu godzin (w zegarkach takich jak Polar Ignite czy Polar Unite) do kilkuset w trybie oszczędzania energii np. Garmin Fenix, Garmin Tactix, Coros Apex).

Wybierając model w góry, warto zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość baterii w trybie nawigacji. Aktualnie najdłużej wytrzymują serie Garmin Fenix i Enduro, Polar Grit X i Vantage V2 oraz Coros Vertix i Apex. Przydatny może też okazać się tryb oszczędzania energii, który zazwyczaj wydłuża czas działania baterii minimum do 100 godzin (z nawigacją!) a często znaczenie więcej.

Dla osób, które szczególnie dużo poruszają się w terenie przydatne może być tez ładowanie energią słoneczną dostępne w niektórych modelach marki Garmin (z oznaczeniem Solar w nazwie). Te zegarki wykorzystują niewielkie panele fotowoltaiczne umieszczone w ramce i za ich pomocą konwertują część promieni słonecznych na energię elektryczną, która uzupełnia akumulator.

Wytrzymałość zegarka trekkingowego

Zegarki przeznaczone do trekkingu powinny wyróżniać się podwyższoną odpornością na uszkodzenia fizyczne. To dlatego większość producentów decyduje się na stosowanie stalowej obudowy i niezwykle wytrzymałych pasków z tworzywa sztucznego. Wyświetlacz najczęściej jest zabezpieczony szkłem Gorilla Glass lub szkłem szafirowym (niekiedy z dodatkiem powłoki diamentopodobnej DLC).

Wśród zegarków sportowych powoli zaczyna pojawiać się także powłoka PVD (np. w modelu Coros Vertix 2). To mikrocząsteczki nakładane w warunkach próżni i bardzo wysokiej temperaturze, które zapewniają wieloletnią odporność obudowy na ścieranie.

Klasa wodoszczelności górskiego zegarka zazwyczaj wynosi 10 ATM (100 m). Zapewnia to wystarczającą ochronę elektroniki nawet podczas ulewnego deszczu. Część modeli (np. Garmin Tactix, Polar Grit X i Grit X Pro) mają też wojskowy certyfikat wytrzymałości MIL-STD-810G, który gwarantuje odporność na działanie takich czynników jak pył, wstrząsy i para wodna.

Zegarek trekkingowy lub górski nie raz okaże się przydatny na szlaku podczas dalekiej wycieczki, dlatego warto wybrać go świadomie. Jeżeli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij